If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Star Wars: The Old Republic vyjde 22. prosince

Kolik bude stát+komentář k divnému načasování hry.

Nejprve oficiální fakta. Sci-fi MMO Star Wars: The Old Republic pro PC vyjde v Evropě i u nás 22. prosince letošního roku, dva dny po USA. Stále však nebylo oznámeno, od kdy budou mít přednostní přístup lidé, kteří si zaplatili za předobjednávkový klíč.

Při zakoupení hry za 1099 Kč získáte nárok na hraní standardních 30 dnů zdarma. K delšímu hraní si musíte zařídit měsíční předplatné, jak se dopředu očekávalo (navzdory Free2Play trendům, jak tipoval šéf Sony Online, podle nějž může jít o poslední hru s takovým modelem předplatného).

Naceněno je podle toho, na jak dlouhou dobu se zavážete. Za 1 měsíc dáte 13 eur, v přepočtu 310 Kč. Pokud jednorázově uhradíte poplatek za hraní 3 měsíce za 36 eur (860 Kč), vyjde vás každý měsíc o něco levněji. Nejvýhodnější je předplatné na hraní půl roku za 66 eur (1580 Kč), při němž stojí měsíc 260 Kč. Může se to jevit jako vysoká částka, ale poplatky za World of Warcraft dosud stojí na korunu stejně, což jistě není náhoda. Vzhledem k jeho stáří (už 7 let) by si SWTOR možná mohl dovolit mít o něco dražší předplatné, ale tím by si samozřejmě ublížil, a tak raději zůstal na stejné hladině.

Záznam z přednášky na Eurogamer Expo

"Vydání SWTOR bude úžasným momentem pro všechny v BioWare a LucasArts, kteří věnovali svůj život zrodu této výjimečné hry. Pravděpodobně půjde o největší start nové onlinovky všech dob díky souběžné celosvětové premiéře," komentoval to zakladatel firmy Greg Zeschuk, který je z toho trochu nervózní. Ale SWTOR už prý nyní testují desítky tisíc lidí, k nimž se o víkendových betách přidají další a zkouší se nanečisto i přehození do ostré hry.

Otázkou jinak je, proč BioWare oznámili termín právě dnes na přednášce na Eurogamer Expo v Londýně. Podle některých teorií za to můžeme děkovatvčerejší zprávě o odkladu Diabla III na zimu 2012, protože oba rivalové EA a Activision dlouho vyčkávali se zveřejněním, aby se na tom konkurence nemohla snažit vydělat (viz BF3 dva týdny před MW3). EA vše slibovali až na říjen a o víkendech obvykle nic neohlašují.

Ale pravým důvodem spíš bude noční únik data vydání na jednom významném online obchodu, který změnil z 31.12. na 20.12. a notifikoval o tom zákazníky. BioWare proto museli rychle reagovat, aby všichni čerpali z jejich zprávy se vším hypem okolo a dostalo se ji patřičné pozornosti, než pokud by jen potvrdili rozkřiknuté spekulace. Źe dnešní oznámení bylo neplánované, potvrzuje i fakt, že o tom hodinu předem nevěděl ani šéf britského Eurogameru, hlavní organizátor Expa, který po výstavě provázel prezidenty vydavatelů či VIP osobnosti.

Nový trailer Fate of the Galaxy

Osobně se těším na důvod, proč se vlastně EA rozhodli vypustit SWTOR překvapivě až takto blízko Vánoc. Radost z toho budou mít hráči, kteří si nemusejí brát dovolenou, a naopak to zkazí celé svátky vývojářům i technikům. Načasování na nejtěsnější možný a velmi nevšední termín (mimochodem ve čtvrtek) podle názoru Eurogameru může souviset s vyřčenými obavami o prvotní přetížení serverů pod návalem příliš mnoha hráčů naráz.

Takto se před Štědrým dnem stihne prodat jen omezený počet kusů a obchody pak budou mít pár dnů zavřeno nebo nemohou být dozásobeny další várkou. To v daném případě hraje BioWare krásně do karet (stejně jako to, že část fandů asi upřednostní strávení Vánoc s rodinou), protože potřebují nápor hráčů rozdělit do delšího období, přes svátky se jim servery mohou stabilizovat a být připraveny na postupné připojování dalších hráčů před Silvestrem nebo po Novém roce. Takže to, co se na první pohled jeví jako velmi divné datum, může být asi sotisfikovaně promyšlené při snaze o bezproblémový start.

O Star Wars: The Old Republic je hlášen velký zájem i v České republice. Eurogamer zanedlouho publikuje nové preview a také dojmy z uzavřené bety - zatím čtěte dojmy z E3 2010 nebo dojmy z Gamescomu 2009.

Témata v tomto článku

Sledujte témata a dáme vám vědět, až k nim publikujeme něco nového.  Manage your notification settings.

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments