If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Stížnosti na chaotické zahájení předobjednávek PS5 ze světa

+ prý bude k dispozici méně levnějších digitálních modelů.

Jakkoli hry typu Spider-Man či Deathloop vypadaly náramně a nutily k impulzivní koupi, stejně jako odkrytí Hogwarts Legacy či Final Fantasy 16, zdaleka ne všechno se včera Sony ve streamu povedlo. A tím nemyslíme ty zmatky okolo časové exkluzivity Final Fantasy 16 či PC verze Demons Souls, nebo pocity z vyšší ceny PS5 exkluzivit či dání některých i na PS4.

Spousta lidí, zejména z USA, kde ještě vzhledem k časovému posunu bylo teprve odpoledne předešlého dne, si stěžuje na chaos panující okolo zahájení předobjednávek PlayStation 5. Bylo to totiž naprosto neřízené: jeden obchod to spustil ještě během naší noci (tedy dříve, než se mělo), další až ráno, a postupně se vyprodávaly zásoby v jednom po druhém.

Největší řetězce jako GameStop přitom byly velmi přetížené, že jejich stránky buď nefungovaly, nebo rovnou psaly o blokaci uživatele, pokud se zoufale snažil o načtení webu opakovaně. A když se někomu konzoli podařilo ukořistit, často s ní šel hned kšeftovat na eBay.

V Německu prý byly veškeré zásoby na Amazonu, Media Markt a dalších pryč během půl hodiny, píší Play-Experience a připomínají, že se dopředu netušilo o startu předobjednávek zrovna o půlnoci ze středu na čtvrtek.

Sony přitom dříve slíbila, že dá včas, s dostatečným předstihem vědět, aby se všichni na tento zásadní moment náležitě připravili. Jenže ve skutečnosti nic takového ve vysílání vůbec nezaznělo (asi kvůli jeho předpřipravenosti, aby se nemuselo vše znovu v případě změny renderovat a uploadovat na YT?). Jen na sociálních sítích avizovala start předobjednávek 17. září - pouze s asi minutovým náskokem, než ho některé online-shopy pro veřejnost rozjely, což se musí uznat, že zase není přímo chyba Sony. A ta registrace na oficiální homepage, kde se mluvilo o bytí mezi prvními? Nazývají ji fiaskem, protože nikomu hned žádný email otamtud nepříšel, až po mnohahodinovém zpoždění během dnešního dne, takže mezi prvními člověk být prostě nemohl.

České obchody jako JRC či Xzone nevybírají finanční zálohu za závaznou rezervaci konzole, na rozdíl od těch amerických, takže nabírají předobjednávek de facto "nekonečně" (nemohou se tam vyprodat během pár minut či hodin jako v zahraničí). Jen tam v této souvislosti varují: "Předobjednávky budou vyřizovány dle času objednání. První vlna kusů bude omezena." S tím to chce určitě počítat, není vyloučeno, že pokud jste učinili předobjednávku až během čtvrtka, můžete se třeba nacházet až v nějaké pozdější várce pro začátek příštího roku...

Sony každopádně dnes řekla, že bude více kusů PS5, než bylo svého času PS4, to může být pro někoho uklidněním.

Co naopak znepokojilo, je zjištění některých známých jmen na Twitteru, jako Wario64. Podle nich prý některé pobočky GameStopu obdržely mnohem méně kusů digitálního modelu než toho s Blu-Ray mechanikou. Například v poměru 10 ku 2.

To posléze "potvrdily" ze svých zdrojů u distributorů kolegové z VGC. Podle nich mají být dostupné zásoby PS5 v Digital Edition výrazně nižší než u standardního modelu konzole.

Není jasné, jestli to je záměr či za tím vězí něco jiného. Například neochota obchodů zabývat se těmito pouze digitálními modely, když pro ně nikdy v budoucnu nemohou prodat žádné krabicovky. Může to být také součástí rafinované taktiky, aby se zájemci navnadili na PS5, aby chtěli jen digitální verzi za nižší cenu, tu ale pak nikde nedokáží sehnat kvůli rozebranosti či málo kusům skladem, tak prostě v tom zapálení sáhnou po dražším modelu s Blu-Ray mechanikou, aby získali aspoň tu...?

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments