If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Studie: hráči mají výborný zrak

Ale tělo jako starý kuřák.

Doktor Dominic Micklewright, šéf výzkumu o sportu, výkonu a výdrži v Essexu, testoval profesionální hráče a porovnával je s profesionálními atlety. Zjistil, že profesionální hráči mají mentální bystrost srovnatelnou s atlety a oči (lépe řečeno „čas vizuální reakce“) na úrovni pilotů stíhaček.

Studie dále říká, že hráči se na soupeření dívají podobně jako atleti. „Elitní atleti mají neobvykle vysoký stupeň pozitivních pocitů a nízký stupeň negativních pocitů, jako je například deprese a vyčerpání.“ Říká doktor Micklewright. „Podobné charakteristiky vidíme i u hráčů, jen nejsou tak výrazné.“ Dodává.

Tím bohužel dobré zprávy končí. Studie totiž nepřekvapivě říká, že profesionální hráči nejsou vůbec fit, dokonce i ve srovnání s mnohem staršími lidmi. Mladý hráč, který je zdravý a hubený, má prý schopnosti plic srovnatelné se šedesátiletým silným kuřákem. Doktor Micklewright komentuje: „Někdo v tomto věku by měl být mnohem více fit, ale asi to je riziko povolání profesionálního hráče, který může sedět kolem deseti hodin denně před obrazovkou.“

Doktor varuje před tímto životním stylem, obzvláště u mladších jedinců. Právě tam hrozí nebezpečí vytvoření si sedacího životního stylu. Účelem studie ale bylo zjistit, jestli lze klasifikovat profesionální hraní jako sport: „Hlavním rozdílem, který popírá klasifikaci do sportovní kategorie je absence fyzické námahy. Avšak sport je definován sociálně a jsou sporty, jako například kulečník, nebo šipky, kde byste mohli namítnout, že se jedná o podobný typ. Stejně jako video hry vyžadují vysokou úroveň určitých schopností, ale jsou relativně sedací a nevyžadují žádnou fyzickou námahu.“

Podle této logiky by měly být video hry obecně klasifikovány jako sport. Když jím může být kulečník, šipky, nebo třeba šachy, tak proč ne hry? A například profesionální hráči StarCraftu kmitají rukama víc, než kdejaký sportovec. Všechno je to ale pouze o vyváženosti. Člověk může být profi hráč – mít skvělé reakce očí – a zároveň být fit. Stačí se jen občas zvednout z křesla a jít si zacvičit. Třeba pomocí Wii Fit.

Tagged With

Comments