Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Top 10 nedoceněných deskovek

Zapadlé klenoty.

Na českém trhu se každý rok ocitá víc a víc novinek z deskoherního světa. A čím víc jich je, tím víc se stává, že člověk přehlédne nějaký klenot, kterému se nedostalo tolik pozornosti. My jsme si pro vás připravili desítku takových her, které si podle nás zaslouží trošičku zviditelnit, a o kterých jste možná doteď neměli ponětí.

10 nejlepších deskových her

10. Břink ve vesmíru

Břink ve vesmíru je pokračováním slavné hry Břink. Narozdíl od svého předchůdce tady však najdete modulární herní desku (takže je daleko variabilnější), a samozřejmě i jiné téma, kterým je tentokrát vesmír. V tomhle deckbuildingu se stanete vesmírnými piráty, kteří se snaží vplížit na palubu obří kosmické lodi, kterou ovládá padouch Tyran Rex. A proč? No, protože mu jdete čmajznout všechny poklady!

Pohyb vaší figurky řídí karty, které si budete dokupovat do svého balíčku. Pohybem budete samozřejmě dělat hluk, který vám samozřejmě bude víc a víc hatit vaše plány, a nakonec musíte zdrhnout do některého z modulů, ideálně dřív, než to udělají vaši soupeři.

9. Království divů

Království divů se nám tak trošku ztratilo v konkurenci Světa divů. Hry od stejných autorů, vydávaného i stejným českým vydavatelem (Tlama Games).

Narozdíl od svojí předlohy je však Království divů čistokrevná dvojkovka, kde jako novinku najdete i element blafování. Budete si tu draftovat karty staveb pomocí metody "I cut, you choose", přičemž mezi ně smíte přimíchat karty pohrom. Ty vyloženě nechcete, protože vám způsobují haldu problémů, a co nejvíc - odebírají vám body. Ve fázi draftu si vždy vyberete karty, které dáte na jednu nebo druhou stranu herní desky, ať už odkrytě nebo zakrytě, a oponent si vybírá, které bude chtít.

Krom toho obohacují hru různé moduly,takže si hru můžete užít pokaždé jinak s novými pravidly a podmínkami vítězství.

8. Na louce

Tohle je hra, která tak trošku neprávem zapadla do stínu jistého deskoherního giganta… Ano, tušíte správně. Hra Na křídlech (Wingspan) totiž zválcovala nejenom český trh, ale i nejednu zvířátkovou hru, která přišla po ní. A to i navzdory tomu, že se od sebe obě hry liší veškerými mechanikami a hratelností. Jediná podobnost zůstává v tématu, a v názvu, ale pod víkem se skrývá dočista jiná hra.

Ve hře Na louce dostanete do začátku kartičku, na které máte určitý typ zdroje. Ta leží celou hru před vámi, a na ní vám roste tablo karet, které se z ní živí. Takže když máte na začátku travičku, smíte na ni vyložit jenom broučka, který žere tu travičku. A na něj smíte vyložit třeba většího broučka, který chce jedno nebo druhé a nebo obojí. Jako zdroje se počítají všechny ikony karet, které vidíte. I těch, které neleží ve sloupci. A takhle vám vaše tablo roste, a zvířátka přibývají, až postupně vyrostou do nějaké zahrady před domem, za kterou máte ohromnou fůru bodů.

Speciální je i způsob, jakým jednotlivé karty získáváte. Trh s kartami je totiž grid 4x4, ke kterému hráči přikládají šipky s číslem. A to zprava, zleva nebo zespodu. Když přiložíte k některé řadě zleva šipku s číslem 2, berete si z ní druhou kartu zleva. Takže si musíte dobře rozmyslet, co vlastně chcete, proč to chcete, a jaké číslo musíte kde použít. Kromě toho se můžete vydat i k táboráku, kde zaberete jednu destičku s ikonkou, za které máte na konci další bodíky.

7. Na vlnách neznáma

V téhle hře se stanete námořníky, kteří na společné lodi brázdí oceán vstříc dobrodružství. Tato příběhová hra je řízena knížkou a aplikací, respektive webovou stránkou, která nejen, že funguje jako časomíra, ale také vám v určitých chvílích odhaluje další části příběhu, které jsou plně dabované v češtině.

Na začátku tahu vždy odkliknete začátek zmiňované časomíry, a od té chvíle máte 40 sekund, abyste umístili své námořníky na políčka akcí, které chcete provést. Některé akce vám dávají možnost nákupu ve městě, jiné vám umožňují interagovat přímo s vaší lodí, nebo vás posouvají příběhem.

Během událostí vás může hra přinutit hodit si kostkami na některou ze schopností vaší postavy. Ano, jednotlivé charaktery tu mají svůj vlastní příběh a taky schopnosti, které jim určují, kolika kostkami hází. Do toho vás mohou pronásledovat jiné lodě, popřípadě události, které se spouští za určitý počet kol. Prostě dobrodružství jak dřevěná noha.

6. Great Western Trail

Great Western Trail je jedna z her, které byly svého času na BGG mezi prvními deseti v oblíbenosti. Stanete se honákem krav, který žene svá stáda napříč prérií, projíždí indiánskými územími, a dalšími nebezpečnými místy, a na určitých lokacích získává různé bonusy, které mu pomohou na jeho cestě do dalekého Kansas City.

Zároveň si tu můžete najímat různé profese, které vám umožní rozvíjet železniční tratě, či stavět různé stavby. Ve svém stádu ideálně chcete po jedné krávě od každého plemene, a také tu najdete proměnlivou nabídku různých měst.

Zkrátka a dobře - Great Western Trail je skutečně jedna z těch her, která si porávem zaslouží cejch nejeurovatějších eur.

5. Cestou necestou

Cestou necestou je deskovková "adventura", ve které budete najímat svoje společníky ve městě, získávat různé artefakty, potulovat se po mapě, bojovat s bandity, procházet doly, získávat různé zdroje, tahat s sebou různé společníky s různými schopnostmi, stavět stany, a na určitých místech číst části příběhu, které vás odmění karmou a dalšími specialitkami podle vašich rozhodnutí.

Už tahle informace by vám měla napovědět, o čem Cestou necestou je. Jádrem hry je mechanismus tzv. výdrže, kterou ztrácíte pokaždé, když projdete políčkem, kde není město ani stan - jinak řečeno, pustinou. Takže se postupně posilujete, stavíte stany, a různě dobrodružíte. Body máte skoro za všechno, takže nikdo nakonec nevyjde zkrátka.

4. Nájezdníci ze Skýtie

V této hře Nájezdníci ze Skýtie se dočkáte jak worker placementu, tak i svého vlastního budování družiny, se kterou budete vyrážet na daleké plenitelské výpravy do různých zemí. Což bude ostatně váš hlavní cíl. Vítězné body totiž získáváte za vysílání výprav, plenění osad, a sestavování své družiny.

Podle toho, kam umístíte své workery, dostáváte různé typy surovin, za které samozřejmě nakupujete nové bojovníky do své kumpačky.

Válečníky smíte vylepšovat různými zvířaty, která jim zdvojnásobují sílu schopností, nebo jim přidávají různé staty. Vaši válečníci mají různý počet bodů zdraví, které se jim odečítá při boji, na nějž házíte kostkami. Každý má nějakou schopnost, kterou spouští třeba, když dostává zranění. A jakmile některý z nich přijde o své body zdraví, umře… a za to vám dá další bonus!

3. Legendy Západu

Představte si hru ve stylu Red Dead Redemption, kdy můžete běhat po městě, přepadnout banku, honit dobytek, kutat zlato, přepadnout vlak, a nebo naopak stíhat hráče, kteří tyhle lumpárny provádějí. Jenomže je to deskovka.

Legendy Západu všechno tohle slibovaly, a dokonce to do puntíku splnily. Jenomže po částech. Hráči, kteří do základu investovali nemalé peníze, se tak nakonec cítili ochuzeni o nemalou porci hratelnosti, kterou beze všech rozšíření a addonů popisovali jako nemastnou neslanou.

Sama o sobě však hra rozhodně není špatná - můžete tam provádět všechny výše popsané aktivity, dokupovat si výbavu, a dokonce můžete hrát i nekonfliktním způsobem, kdy si každý dělá to svoje. Opravodová zábava ovšem spočívá v soubojích řízených pokerovými kartami, a v rozdílech mezi klaďasy a záporáky. Zatímco strážci zákona získávají body pomalu a obtížně, zločincům přibývají stabilně každé kolo, dokud je někdo nelapí a neposadí je do ajnclíku, kde k jídlu dostanou nanejvýš čočku od ostatních spoluvězňů.

Za mě jsou Legendy Západu nazývány legendami právem, a to i bez rozšiřek. Až budete mít tu možnost, určitě si je vyzkoušejte, a když se vám budou líbit, klidně se nechte strhnout duchem Divokého západu a expanze si pokupujte. Věřte mi, že za to stojí!

2. Vzhůru do hor

Tuhle krásnou hru kdysi jeden moudrý muž popsal jako vzducholoď placement, a nám nezbývá, než souhlasit. Ve svém tahu budete mít k dispozici tři různé velké vzducholodě, z nichž si jednu vyberete, a šoupnete ji někam na herní plán. V tu chvíli dostanete všechny suroviny, které jsou kolem ní nakreslené. Zároveň se spustí všechny stroje na vedlejších polích. Kromě toho můžete svoji lítavici i zadokovat, a spustit tak některý z efektů.

Budete si brát lešení, na kterém najdete další a další zdroje, a stavět mašiny s lepšími efekty. A aby toho nebylo málo, jak vám lešení přeroste určitou výšku, stoupne hladina řeky, která vám všechny dělníky v nejnižší úrovni vcucne do víru. Postupně budete stavět, vylepšovat, a povyšovat své lidičky, a za to dostávat ocenění a další možnosti akcí.

Vzhůru do hor je eurovkový sandbox, který má sice téma úplně na háku, zato hratelnost je neuvěřitelně jednoduchá, logická a návyková.

1. T.I.M.E Stories

Jedním ze zapadlých klenotů je bohužel i hra Time Stories. V té se stanete zaměstnanci agentury, která vysílá své agenty zpět napříč časem, aby zabránili blbostem, které se rozhodně stát neměly. Během své cesty vstoupíte do těla jedné z postav daného časového období, přičemž každá postava má svůj vlastní příběh, problémy a schopnosti. S těmito postavičkami budete chodit po herním plánu, otáčet kartami místností, a zjišťovat, co se kde nachází.

Každý pohyb a průzkum vás stojí nějaký čas, a jakmile vám dojde, měli byste již mít výsledek svého pátrání. No a pokud ho nemáte, dostanete sprdunk od svého šéfa, který vás obratem pošle zptáky do minulosti. Jenže teď už víte, kam chodit máte, a kam ne.

Celkově vzato jsou Time Stories velice povedená příběhovka, a fanoušci akce tu taky najdou nějaký ty souboje.

Read this next