If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Uniklá smlouva odtajnila, jak drahá je implementace ochrany Denuvo do her

Crytek vyšla draho + podmínky a poskytované služby.

Nejen Capcom byl terčem útoku hackerů, kteří chtěli ukradená data zpeněžit výměnou za to, že je nevypustí na internet. To samé v minulých měsících potkalo také německý Crytek, jak jsme psali zde.

Uniklé dokumenty vyzradily i to, jak funguje spolupráce německého studia s výrobcem nepopulární protipirátské ochrany Denuvo. A není důvod si myslet, proč by to u jiných vydavatelů mělo fungovat nějak výrazně odlišně. Mnohým se to jistě ve finále vyplatí, když řada her takto odolává crackerům po mnoho měsíců.

Takže: Za implementaci do nedávného Crysis Remastered zaplatil Crytek 140 tisíc eur, čili 3,6 milionu korun. Pokud by hru stihl vydat dříve než koncem března, bylo by to trochu méně.

Jednalo se o platbu za využití Denuvo po dobu jednoho roku, což je asi standard. Není tedy náhoda, že vydavatelé ochranu právě po uplynutí této doby z her obvykle odstraňují, když jim zřejmě vyprší licence či smlouva. Pokud by ji snad Crytek chtěl nechat ve hře déle, platil by dodatečně 2 tisíce eur měsíčně.

Jestliže by se Crysis Remastered stalo úspěšné a prodalo se ho na PC za počáteční měsíc více než půl milionu kusů (unikátních aktivací), mělo by Denuvo nárok na extra poplatek 60 tisíc eur.

Nemilé pro Crytek, potažmo pro kterékoli jiné studio je, že Denuvo chce navíc platbu 10 tisíc eur za každý obchod, kde je hra nabízena. Čili jedna platba za momentálně exkluzivní Epic Games Store, později další platba za Steam apod.

Na oplátku za to od výrobce Denuvo dostává nadstandardní služby a servis, který zahrnuje i hledání pirátských verzí dané hry a informování, zda se už podařilo ochranu prolomit. To má probíhat jak automaticky, tak manuální cestou. Denuvo navíc poskytuje i vyladění hry pro co nejlepší výkon, když je zatížena balastem sloužícím jen coby DRM.

Zda je ve smlouvě zahrnutá i nějaká sleva, pokud je hra do určité doby cracknuta, nebylo nikde v uniklých dokumentech zmíněno. Zato se počítá s tím, že (ještě neohlášené) Crysis 2 Remastered bude též vybaveno Denuvo.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article
Follow a topic and we'll email you when we write an article about it.

Crysis Remastered

PS4, Xbox One, PC, Nintendo Switch

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments