If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Unreal Engine 4 odteď pro každého. Jen za 19 dolarů měsíčně

Přelomová zpráva od Epicu pro zpřístupnění technologie.

Stále žádné pokračování Unreal Tournament neděláme, zklamal Epic a vyrukoval na GDC s významným oznámením něčeho úplně jiného.

Odteď může úplně kdokoli z vás vytvářet vlastní hry nebo jen dema na Unreal Engine 4 za symbolický poplatek pouhých 19 dolarů měsíčně. Jinými slovy, jedna z nejlepších technologií, na níž se dají vyrábět hry a jejíž licencování dosud stálo miliony dolarů, byla tímto krokem výrazně zlevněna a zpřístupněna mnohem širšímu publiku.

Za těchto 400 Kč dostanete přístup k downloadu kompletní technologie a veškerým existujícím nástrojům (desítky videí o jednotlivých funkcích), které používají i profesionální studia a zrodily se na nich např. Gears of War či Infinity Blade. Otevře se vám cesta i ke zdrojovému kódu nebo společnému vývoji partičky více lidí v cloudu. Cílovými platformami mohou být PC, iOS, Android či Mac, případně i PS4/X1, ale tam to ještě vyžaduje zelenou od Sony/MS.

Jedná se o zjevnou reakci Epicu na čím dál větší popularitu CryEngine SDK, na němž díky dostupnosti zdarma (pro nekomerční účely) vzniká spousta nadějných projektů. I na rostoucí oblibu konkurenčních enginů typu Unity a také na proměnu celého herního průmyslu, kde hrají prim mobilní či nezávislé kousky, rovněž podporované Unreal Engine 4.

Teprve pokud budete se svým dílem úspěšní a prorazíte, resp. stane se z něj komerční produkt - a je jedno, jestli prodávaný za plnou cenu nebo vydělávající mikrotransakcemi či F2P - bude po vás chtít Epic 5% z hrubých tržeb. Tím se jeho využití otevírá všem pro projekty rozličných ambicí, velikosti i rozpočtu. Komu tento model nevyhovuje, může samozřejmě licencovat engine postartu za jednorázovou vysokou platbu a mít za to ještě navíc podporu od Epicu.

Aby Epic tvůrcům usnadnil začátky, nabídne jim navíc spoustu už hotového obsahu, ukázek či vzorů na tržišti podobném App Store, kde pak mohou jednotliví autoři sdílet své polotovary i celé výtvory (jak zdarma, tak za peníze). V blízké budoucnosti prý bude Unreal Engine 4 podproovat i Oculus Rift, Linux, Steamworks či Steambox.

Celá zpráva Tima Sweeneyho zde, níže dnešní tech-demo Unreal Engine 4 z GDC:

Nové tech-demo

Tagged With

Comments