If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

V Česku budou zdražovat konzole a hry

Důsledek oslabené koruny a vládních restrikcí.

Zatím to není tolik patrné kvůli doprodeji starých zásob či zavřeným specializovaným obchodům v nákupních centrech. Ale brzy to pocítíme všichni.

Herní konzole i hry budou v České republice zdražovat, stejně jako vše ostatní, co se dováží ze zahraničí. Důvodem je oslabení české koruny v důsledku vládních restrikcí a pandemie COVID-19.

Promluvil o tom například obchodní ředitel Alzy Petr Bena v dnešním článku na Seznam Zprávy:

"V podstatě se zdraží téměř vše, co se nevyrábí v Česku. Například šicí stroje, webkamery, herní konzole a podobně. Souvisí to primárně se změnou kurzu koruny k euru a dolaru. Některé mobilní telefony již podražily, stejně tak některé notebooky. Například u telefonů značky Samsung se už ceny v českých obchodech zvedly. U nejdražšího modelu - ohebného - dokonce hned o čtyři tisíce korun."

Zatímco ještě v únoru bylo jedno euro za přibližně 25 korun, ve druhé polovině března, krátce po oznámení všemožných zákazů, vystřelila jeho hodnota na téměř 28 korun, dokládá graf ČNB.

Prodejní cenu herních konzolí to zatím dle letmé kontroly neovlivnilo, staré modely PS4 ve výprodeji se stále drží na hodnotě 7690 Kč jako předtím, protože je obchody naskladnily před delší dobou.

Zato u některých nových krabicových her z dubna už cena nahoru jít nevyhnutelně musela, podle našich informací se jedná o navýšení zhruba o 100 korun oproti původně plánované ceně.

Jakmile je dražší vstup, jako zde o 10 procent, musí se to prý promítnout do koncové ceny, protože navýšení kurzu je už příliš vysoké, vysvětlili to čtenářům Eurogameru zasvěcení z branže.

Jak dodal obchodní ředitel Alzy, částečně za to mohou i poplatky za dopravu zboží do ČR nebo dopad různých karanténích opatření na hranicích, v přístavech či na letištích.

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments