If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Valve právě oznámili vlastní operační systém SteamOS

Obousměrná platforma vhodná pro tvůrce obsahu, šířená zdarma a s rychlejšími výpočty než ve Windows.

Úderem devatenácté hodiny večerní ohlásili Valve první ze tří slíbených novinek: nový operační systém SteamOS. Gabe Newell tím moc nepotěšil svého bývalého chlebodárce z Microsoftu, pro nějž to bude přímá a s desítkami milionů uživatelů služby Steam i docela nebezpečná konkurence.

"Když jsme pracovali na přenesení Steamu do obývacích pokojů, dospěli jsem k závěru, že nejlepším prostředím pro zákazníky bude operační systém vystavěný přímo okolo samotného Steamu. Kombinuje pevnou architekturu Linuxu s herními zážitky navrženými pro televizní obrazovky," vysvětlují Valve, co je k tomu vedlo.

SteamOS má být brzy dostupný (stáhnutelný) zcela zdarma a tak zůstat navždy. Jako samostatně fungující operační systém pro počítače v obývacích, i dostupný pro licencování výrobcům značkových počítačů. Má poskytnout snadný přístup k nejlepším hrám i k obsahu vytvořeném koncovými uživateli.

Výhodou SteamOS prý bude výrazný nárůst výkonu v grafických výpočtech (oproti Windows), když se zkrátí prodlevy přmo na úrovni operačního systému. Mnozí vývojáři prý těchto vychytávek využijí, když zacílí i na SteamOS ve "stovkách chystaných her na rok 2014", o nichž se prý něco dozvíme v horizontu řádově týdnů.

Jinými slovy, Valve silní v kramflecích přesvědčili tvůrce her, aby podporovali vedle Windows i Linux upravený k snadnému ovládání mainstreamovým zákazníkem na televizi. SteamOS také budou nativně podporovat všechny dosavadní hry na Steamu, tedy nějaké 3 tisíce starých titulů.

"SteamOS navíc není pouze jednosměrným kanálem. Jedná se o platformu, kde uživatel může být aktivním účastníkem, který zlepší zážitek všem ostatním. Tvůrci obsahu se mohou napřímo spojit se svými zákazníky," vypíchli Valve možná nejzajímavější vlastnost.

Otevřenost SteamOS prý znamená, že k inovacím v obýváku může docházet mnohem rychlejším tempem než dosud. Tím Valve v oficiálním popisku nařáží na dříve hodně uzavřené platformy Microsoftu a Sony, i na problém s rychlým zestarnutím konzolí, viz GTA 5. Jak se již ví déle, uživatelé tzv. SteamBoxu (o tomto názvu dnes nepadlo nikde ani slovo) si mohou vyměnit (upgradovat) jakoukoli část hardware, a dnes k tomu bylo dodáno, že lze vyměnit i jakékoli části software. Těžko říct, co si pod tím představit?

Současně s tímto zásadním ohlášením slíbili Valve brzy čtyři nové funkce pro Steam, které jsou zaměřeny na obývací pokoje: 1) domácí streamování jakékoli hry z Windows nebo Maca na vaši mašinku a televizi se SteamOS. 2) propojení operačního systému s mnoha existujícími oblíbenými službami pro hudbu, televizi či muziku. 3) sdílení her na Steamu s členy rodiny, avšak při rozlišování uložených pozic či achivementů. 4) funkce pro rodičovský zámek ohledně toho, které hry jsou komu vidět.

Oznámení druhé ze tří novinek od Valve má přijít za 47 hodin odteď, tedy ve středu večer.

Tagged With

Comments