If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Virtuální realita Oculus Rift je dvakrát dražší, než se čekalo

Dáte za vnucovaný herní trend 19 tisíc korun?

Za stejné peníze byste si mohli domů pořídit obě konzole PlayStation 4 i Xbox One. Navíc k provozu ještě potřebujete nadupané herní PC, což v kombinaci staví vstupní bariéru ohromně vysoko.

Po dnešním odpoledni pomyslné akcie všemi dost vnucované virtuální reality, hlavního herního trendu pro tento rok, rapidně poklesly. A už víme, proč si zakladatel firmy dělal přes Vánoce alibi, že VR si v první generaci nebude moci dovolit každý, nebo proč včera říkal, že určitě nedojde k jejímu vyprodání.

Headset pro VR Oculus Rift od firmy bude stát 700 eur, případně 500 britských liber nebo 600 amerických dolarů. Při aktuálním kurzu z eura to dělá necelých 19 tisíc korun. Dosud se přitom odhadovala částka někde kolem 350 dolarů, pro všechny v branži se tak cena stala obrovským šokem.

Oculus musel s pravdou ven, když začal sbírat předobjednávky finální verze pro běžné koncové zákazníky-hráče. Peníze od nich nemá odvahu vybírat dopředu, stačí mu vše uhradit až při převzetí zásilky, až po přečtení recenzí, takže to není nikterak závazné. Nejprve dnes na homepage sliboval dodání 28. března 2016, krátce poté se to změnilo na duben a květen. Česká republika beztak není zařazena do první vlny zemí, kam zařízení od firmy vlastněné Facebookem, kde pracuje i John Carmack, doručí.

Co vše bude v krabici? Headset pro virtuální realitu se zabudovanými sluchátky a mikrofonem, senzor a bezdrátový ovladač z Xbox One doporučovaný pro širokou škálu VR her, vč. těch přibalených zdarma, jako je plošinovka Lucky's Luke či vesmírný simulátor Eve: Valkyrie.

Dále kupující dostanou Oculus Remote, což je takový mini dálkový ovladač pro brouzdání po obchodě, v menu her nebo k užívání si 360-stupňového videa. Také budou mít přednostní nárok na Touch někdy později letos.

Alternativně má být k mání i PC sestava s Oculus Rift za 1500 dolarů, prý vhodná pro "normální lidi", kteří si neumějí postavit vlastní stroj levněji. Oculus Rift má do konce 2016 podporovat stovka her, včetně dvaceti exkluzivních, které bez něj ani nerozjedete. Naše dojmy z první generace Oculus Rift z 2013 čtěte zde.

Comments