If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Věžnění tvůrci hry ArmA 3 už jsou na svobodě

Ale měli by se do Řecka povinně vracet.

Nakonec se převod celkem 256 tisíc korun od rodin v ČR do Řecka a obstarání formalit podařilo zařídit mnohem rychleji, než se odhadovalo (tři až deset dnů). Na kauci včera propuštění herní vývojáři ArmA 3 díky tomu mohli opustit brány věznice a nyní už se nacházejí na svobodě.

Podle České televize oba obvinění muži, Ivan Buchta a Martin Pezlar, dnes cestují z ostrova Chios do Atén. Let aerolinky Olympic Air by s nimi měl přistát v Aténách ve 14:25 nebo ve 21:30 tamního času.

Tam se potkají s českou konzulkou, která jim dá náhradní cestovní doklady a nabídne jim ubytování ze středy na čtvrtek, pokud by neměli jinou možnost někde v hotelu. Kdyby se jim podařilo sehnat letenky na nejbližší přímý spoj do Prahy, zítra ráno by zaměstnanci Bohemia Interactive nasedli do letounu A-320 společnosti Aegean Airlines a na Ruzyni by byli ve čtvrtek dopoledne v 10:55, zjistil Eurogamer. Jistě je tam nadšeně přvítají rodiny i televizní štáby.

Důležité však je, že oba muži se budou muset do Řecka povinně osobně vracet na budoucí jednání soudu. Ten by se měl konat nejpozději do 18 měsíců od zadržení, tj. nejpozději začátkem roku 2014. Řekla to naše konzulka v Aténách Blanka Kovácsová v lehce retrospektivním rozhovoru pro iDNES.

"To, že neohrozili bezpečnost řeckého státu, je velmi, velmi důležité rozhodnutí ve prospěch obou hochů. A u soudu bude beze sporu hrát roli. Myslím, že řecký stát udělal velké gesto, kterého je potřeba si vážit," uvedla k stále přetrvávajícímu obvinění z nejzávažnějšího trestného činu, jaký je v Řecku vůbec možný.

A jak včerejší zprávu okomentoval jejich kolega z Bohemia Interactive? "Fantastická novinka, je to velká úleva, po osobní i profesní stránce. Bez Ivana by mod DayZ nikdy nevyšel, to on mě donutil přestěhovat se z Nového Zélandu, od něj jsem se naučil spoustu věcí s enginem atd. Během pobytu ve vazbě tu byla velká mezera, kterou nebylo možné emocionálně zaplnit. Až se vrátí, bude to velká radost," řekl Dean Hall pro britský EG.

Tagged With
About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments