If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Výsledky průzkumu, jak nízký podíl na zásobách má digitální model PS5

Čím to asi může být? + stanovisko Sony.

Potvrzuje se, co jsme psali už před dvěma dny. Ale je nutné mít na vědomí, že nejde o zájem zákazníků, nýbrž jen o podíl na skladových zásobách z celku.

Digitální model PlayStation 5 tvoří průměrně pouze 20 procent z celkového objemu kusů, který mají slíbeny americké obchody, ostatně proto se tam také tahle verze obvykle vyprodala jako první.

Vlastní průzkum na toto téma podnikl web ArsTechnica, který to zjišťoval u devíti obchodů GameStop v různých městech Ameriky.

Levnější verzi (399 dolarů) konzole dostanou od Sony v mnohem méně kusech než tu dražší (499 dolarů) s Blu-Ray mechanikou, procentuální podíl se pohybuje od 13 procent do 33 procent.

Kanadský web řetězec Best Buy zase uvedl, že měl ve středu k mání 19 tisíc standardních edic a jen 3 tisíce digitálních edic PS5, což by bylo pouhých 13 procent.

Co za tím vším vězí, to nikdo přesně neví, dotyčné firmy na dotazy ArsTechnica nereagovaly. Jestli tento uvedený podíl vzešel z hlavy Sony, která by byla raději, ať si lidé spíš kupují dražsí model, protože ho nemusí ze své kapsy tolik dotovat (jako ten digitální) a výroba Blu-Ray mechaniky (neplést s koncovou prodejní cenou samostatného přehrávače pro zákazníky) ji asi vyjde méně, než ten rozdíl 100 dolarů. Na druhou stranu u digitálního modelu by Sony v budoucnu měla vyšší marže na pouze digitálních verzích her a zabránila by bazarovkám.

Nebo jestli tento nízký podíl digitálek na zásobách čerpá z nějakého interního výzkumu výrobce, který si spočítal, že o levnější verzi bez mechaniky panuje menší zájem, tak ji prostě v tuto chvíli nechce dodávat ve více kusech, aby někdy neležely ladem.

Možné je i to, že jde o inicativu samotných kamenných obchodů, pro něž je digitální model PS5 noční můrou: budou mít práci s distribucí, na hardware není nikdy moc velký vývar, ale příště si lidé u nich už nikdy nekoupí žádné krabicovky, když je daná konzole neumí přehrát.

Nejblíže pravdě zřejmě bude mít teorie, že Sony kalkuluje s tím, že při startu nových konzolí si je nejčastěji kupují nároční hardcore hráči, kteří preferují mít model s mechanikou, aby tam přehráli své starší hry z PS4 či nebyli odkázáni na budoucí nákupy her pouze na PS Store.

Co k tomu říká oficiálně Sony Interactive Entertainment ústy CEO Jima Ryana?

"Podíl digitální a diskové verze PS5 momentálně nechceme prozrazovat, ani neřekneme přesná čísla. Ale plánujeme výrobu modelů v dostatečném počtu tak, aby uspokojila poptávku po každém z nich. Nikdy předtím jsme ještě dva různé modely v tu samou dobu nechystali, takže to bylo velmi těžké odhadnout. Snažíme se o co nejlepší predikci, abychom předpověděli poptávku".

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments