If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Windows 8 mají speciální verzi DirectX 11.1

Pro starší operační systémy však nebude.

Zdá se, že Microsoft si pomalu připravuje půdu pro budoucí přinucení hráčů k přechodu na nový operační systém Windows 8. Do něj totiž, podobně jako v minulosti do Windows Vista, zahrnul speciální verzi audiovizuálního rozhraní DirectX používaného hrami.

Konkrétně jde o verzi DirectX 11.1, která se podle dnešního zjištění Neowinu exkluzivně nachází pouze ve Windows 8, zatímco pro předešlé Windows 7 se neplánuje.

Tato nejaktuálnější verze DirectX vedle vylepšení efektivity výpočtů přidává nativní podporu stereoskopického 3D s patřičnými brýlemi, která je snáze zpřístupní širokému publiku a tvůrci ho nebudou muset programovat pro jednotlivé grafické karty.

Může se to jevit jako drobnost, ale je dost dobře možné, že za pár let vzniknou hry vyžadující právě DX 11.1 a kvůli nim budete muset přejít na Windows 8, protože se základním DX11 je nespustíte. Stačí vzpomenout např. Battlefield 3 nebo Just Cause 2, které kvůli vyžadování nového DirectX nespustíte na Windows XP, nebo na konverzi Halo 2, která svého času chtěla Vista.

Tagged With
About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments