If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Xbox Series X s bláznivými 12 teraflopy a PlayStation 5 jen s 9 teraflopy?

Únik specifikací od AMD.

Na závěr roku načasovali kolegové z Digital Foundry zásadní článek o údajném úniku technických specifikací a výkonu příštích konzolí.

Pocházet má z testovacích labolatoří AMD, ale samozřejmě se nejedná o něco ověřeného, takže vše berte s rezervou.

Grafický čip v Xbox Series X má mít až bláznivý výpočetní výkon - 12 teraflopů. Pro srovnání, původní Xbox One měl 1,3 teraflopu a Xbox One X "jen" 6 teraflopu.

Oproti tomu PlayStation 5 má obsahovat GPU, který dokáže pouze 9,2 teraflopu, tedy méně než konkurenční konzole od Microsoftu.

PS5 má mít v sobě paměť GDDR6, nástupce GDDR5 u většiny grafických karet současné generace. Momentálně používají GDDR6 jen GTX 1660ti, RTX 2060-2080 a AMD Radeon RX 5700.

Ze stejného zdroje pochází spekulace, že PlayStation 5 má fungovat ve třech různých režimech pro podporu zpětné kompatibility s PS4 a PS4 Pro. Systém prý má alternovat mezi Gen 0, Gen 1 a Gen 2 k přehrání her navržených pro PS4, PS4 Pro a PS5.

Pokud by se vše vyřčené o teraflopech potvrdilo, zvýšily by se tím šance na existenci vícero různých modelů nového Xboxu.

Při výkonu 12 teraflopu a procesoru na nové výrobní technologii (56 CU 7nm) se totiž zdá, že Xbox Series X v žádném případě nemůže stát jen pouhých 500 dolarů, jestliže tedy MS nebude konzoli masivně dotovat.

Xbox Series X by se tedy v tomto scénáři stal výkonnou, drahou konzolí, s až absurdně vysokým výkonem, zatímco spekulovaný, o něco slabší model Lockhardt by soupeřil s PS5 hlavně svou cenou.

Comments