If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Za práva na Zaklínač ani ne 100 tisíc korun?

Výpověd zasvěceného.

Že by právě tohle bylo příčinou, proč slavnému polskému spisovateli fantasy hrůzou vstávají vlasy na hlavě, když někdy zaslechne o populárních hrách od CD Projektu Red a proč je moc nemusí?

Andrzej Sapkowski měl údajně prodat práva na vytvoření hry podle série Zaklínač (Alza.cz) za pouhých 15 tisíc zlotých, tedy 4000 dolarů neboli 100 tisíc korun. Současnou optikou směšná částka.

S tímto tvrzením přišel včera Marcin Kosman, bývalý herní novinář (PSX Extreme, Gamezilla, Polygamia), dnes zaměstnanec CD Projektu.

Nutno dodat, že se tehdy psal rok 1998 a jednal s ním o tom Adrian Chmielarz, šéf studia Metropolis. Jejich původně zamýšlená zaklínačská hra, kterou chtěl Sapkowski nazvat raději Hexer (namísto The Witcher, jak prosadil Chmielarz), nikdy nevyšla. A o deset let později CD Projekt pod sebe převzal Metropolis.

Aby to nevrhlo špatné světlo na CDP, že to snad jsou vydřiduši z laciného kraje: poté znovu od autora odkoupili separátní licenci na současnou herní trilogii Zaklínač, kde už přesnou částku neznáme. Ale když to předtím bylo za tak málo, nemusí se zase tolik lišit.

Spekuluje se, že Sapkowski zřejmě preferoval jednorázovou platbu za práva než procenta z tržeb či zisku, která by pro něj byla ve finále mnohem výhodnější, kdyby tehdy tušil, jak slavné se jím inspirované RPG později stane. A mohl být dneska těžce za vodou...

Comments