If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Digitální distribuce Xbox Live kvete, v květnu rekord

Miliony prodaných kusů v kontrastu s krabicovkami.

Zatímco tradiční trh s krabicovými hrami dlouhodobě stagnuje, digitální distribuce roste. To není žádná převratná novinka, avšak pozoruhodné je, jak moc roste, meziročně o stovky procent, což zaráží i experty. Nebo byste si snad před rokem tipnuli, že například neznámého, relativně jednoduchého nezávislého dungeonu The Binding of Isaac se prodá 700 tisíc kusů?

Platforma Xbox Live Arcade zaznamenala v květnu nový rekord, když se Minecraftu pro X360 prodaly téměř dva miliony kusů a utržil 35 milionů dolarů (700 milionů Kč). V době, kdy nesrovnatelně nákladnější i dražší Max Payne 3 v krabicích dokázal v USA udat jen stovky tisíc kusů, Ghost Recon: Future Soldier ještě o něco méně a Syndicate se odhaduje na 150 tisíc kusů celosvětově, to je rozdíl, který praští do očí.

I v druhém měsíci po vydání se na XBLA solidně dařilo Trials Evolution, když se ke kolem půlmilionu lidí z dubna přidalo dalších téměř 200 tisíc stahujících (a přídavky pro Trials HD jsou celkově na statisících downloadů). Levnějšího The Walking Dead se potom prodalo 270 tisíc kusů.

A pokud měla některá ze stáhnutelných her negativní recenze nebo nebyly tolik vidět, jako akční odbočka Fable Heroes nebo Sonic 4 Episode 2, přesto se každé z nich na XBLA dokázalo prodat 50 tisíc kusů, což při nízkých nákladech na vývoj není vůbec špatné. Naopak v recenzích vychvalovaní Awesomenauts jsou na 10 tisíci kusech a Dragons Lair na 5 tisících (více v analýze Gamasutry).

V reakci na úspěch XBLA her chce šanci chytit za pačesy UbiSoft, který má dle Amazonu chystat krabicovku "Ubisoft Xbox Live Hits Collection", kde na 1 DVD umístí tři hry - From Dust, Outland a Beyond Good and Evil HD - a vydá to do obchodů v září za v přepočtu 600 Kč.

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments