If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Digitální distribuce Xbox Live kvete, v květnu rekord

Miliony prodaných kusů v kontrastu s krabicovkami.

Zatímco tradiční trh s krabicovými hrami dlouhodobě stagnuje, digitální distribuce roste. To není žádná převratná novinka, avšak pozoruhodné je, jak moc roste, meziročně o stovky procent, což zaráží i experty. Nebo byste si snad před rokem tipnuli, že například neznámého, relativně jednoduchého nezávislého dungeonu The Binding of Isaac se prodá 700 tisíc kusů?

Platforma Xbox Live Arcade zaznamenala v květnu nový rekord, když se Minecraftu pro X360 prodaly téměř dva miliony kusů a utržil 35 milionů dolarů (700 milionů Kč). V době, kdy nesrovnatelně nákladnější i dražší Max Payne 3 v krabicích dokázal v USA udat jen stovky tisíc kusů, Ghost Recon: Future Soldier ještě o něco méně a Syndicate se odhaduje na 150 tisíc kusů celosvětově, to je rozdíl, který praští do očí.

I v druhém měsíci po vydání se na XBLA solidně dařilo Trials Evolution, když se ke kolem půlmilionu lidí z dubna přidalo dalších téměř 200 tisíc stahujících (a přídavky pro Trials HD jsou celkově na statisících downloadů). Levnějšího The Walking Dead se potom prodalo 270 tisíc kusů.

A pokud měla některá ze stáhnutelných her negativní recenze nebo nebyly tolik vidět, jako akční odbočka Fable Heroes nebo Sonic 4 Episode 2, přesto se každé z nich na XBLA dokázalo prodat 50 tisíc kusů, což při nízkých nákladech na vývoj není vůbec špatné. Naopak v recenzích vychvalovaní Awesomenauts jsou na 10 tisíci kusech a Dragons Lair na 5 tisících (více v analýze Gamasutry).

V reakci na úspěch XBLA her chce šanci chytit za pačesy UbiSoft, který má dle Amazonu chystat krabicovku "Ubisoft Xbox Live Hits Collection", kde na 1 DVD umístí tři hry - From Dust, Outland a Beyond Good and Evil HD - a vydá to do obchodů v září za v přepočtu 600 Kč.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

Minecraft

Video Game

Trials Evolution

Xbox 360

Related topics
About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments