Skip to main content

Hackeři Anonymous terčem útoku

Někdo zveřejnil jména členů.

Tak dlouho se s džbánem pro vodu chodí... hackerská skupina Anonymous, která posledních pár týdnů střídavě vyhrožovala Sony, popírala svůj podíl na hacknutí PlayStation Network a vydávala stovky tiskových prohlášení, se sama stala terčem útoku.

Na jejích internetových stránkách AnonOps.net, kde se obvykle diskutuje o DDoS útocích, se objevila spousta sprostých výrazů a mimo to jména asi pěti set lidí, kteří se údajně zúčastňovali ilegálních aktivit Anonymous.

K napadení se na britském serveru Thinq přihlásil kdosi jménem Ryan, údajně proto, že původní skupina se začala příliš centralizovat a lačnit po publicitě.

Podle bezpečnostních expertů jde asi o další důkaz toho, že hackerská skupina se vevnitř rozdělila na dva tábory a postrádá efektivní velení. "Asi se to muselo stát. Anonymous poslední měsíce fungovalo až moc dobře, bylo jen otázkou času, než se tohle stane," řekl serveru Financial Times finský analytik Mikko Hypponen.

Anonymous v roce 2008 "prosluli" útokem na stránky scientologické církve, posléze hackovali vládní weby předrevolučního Tunisu, vybírali si oponenty serveru Wikileaks a také velké hudební nahrávací společnosti, údajně kvůli jejich postojům k pirátství.

Podle newyorské profesorky Gabrielly Colemanové, která skupinu studuje, je většina moci Anonymous soustředěna v rukou tuctu administrátorů, hostujících online chaty a samotná fóra. Někteří z těchto administrátorů na Twitteru a jinde sami varovali, že ve skupině se odehrává rebélie.

Jiní bezpečnostní odborníci, kteří pracují na vlastní pěst, předali internetové logy, IP adresy a další materiály americké FBI. Tu enormně zajímá, zda se členové Anonymous náhodou nezapojili do útoku na služby Sony, PlayStation Network a Qriocity.

Read this next