If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

InstantAction slibuje hry v prohlížeči

Začíná se Monkey Islandem.

Hry v prohlížeči už tu byly, jsou a budou. Nyní se do této oblasti přidal nový hráč jménem InstantAction. Jedná se online distribuční službu, díky které lze hrát hry přímo v prohlížeči, pomocí vloženého “přehrávače”.

Tento přehrávač lze vložit kamkoliv, kam lze vložit libovolný jiný html kód - na web, na blog, na Facebook... Což činí celý tento projekt mnohem zajímavějším, než například Quake Live nebo Tiger Woods: PGA Tour Online. Hry se tak mohou rozšířit velmi rychle po celém webu.

InstantAction je spuštěna zatím pouze s jedinou hrou, kterou je The Secret of Monkey Island: Special Edition. V případě Monkey Islandu to funguje tak, že lze hrát dvacet minut zdarma a poté je možno zakoupit hru za 10 dolarů.

InstantAction slibuje vývojářům a vydavatelům kontrolovatelnou distribuci a zvýšenou bezpečnost. U většiny her by se měla objevovat časově omezená dema, podobně jako u Monkey Islandu.

Dále se vydavatelům nabízí flexibilní metody placení - od klasického jednorázového zaplacení, přes předplatné a časové poplatky, až po virtuální měny. Nechybí ani model hraní zdarma, které je podporováno pouze reklamou.

Mezi další zajímavé funkce InstantAction patří i pokročilé sociální funkce, které mají být součástí každé hry.

Žádné jiné hry pro InstantAction zatím oznámeny nejsou, ale na promo obrázcích je vedle Monkey Islandu vidět i Braid.

Je tak tradiční model “koupím krabici - hraju” ohrožen? Digitální distribuce zabírá čím dál více prostoru a zaznamenává stále vyšší zájem hráčů i vydavatelů. V této oblasti panuje jednoznačně Steam. Další větev, která začíná vystrkovat růžky, je streamování her - tady se nejvíce mluví o OnLive a Gaikai, kteréžto ještě nejsou spuštěny. Jejich betatesting ale zatím probíhá úspěšně. A do tohoto světa by mohla přijít InstantAction, s jejíž pomocí by se hrály hry přímo v prohlížeči, na jakékoliv stránce. Zřejmě to nebude ideální platforma pro náročné 3D tituly, ale pro menší hry by to mohlo být ideální řešení.

Comments