Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Kolik se běžně prodá her pro XBLA?

Vydělávají jen ty nejúspěšnější.

Microsoft sice nezveřejňuje prodejní čísla her na Xbox Live Arcade, ale pomocí důkladného procházení online žebříčků dal editor z GamerByte dohromady zajímavou tabulku s konkrétními čísly.

V tabulce zdaleka nejsou všechny tituly (např. Battlefield 1943 či P. B. Winterbottom), ale spousta her v ní odhaluje své hráčské základny. Porovnává se i nárůst hráčů v období mezi koncem prosince roku 2009 a koncem června tohoto roku.

Mezi největší hity patří jistě Castle Crashers, kteří měli na konci minulého roku 1 444 796 hráčů a letos na konci června mají 1 740 293 hráčů. Polepšili si tak skoro o tři sta tisíc lidí. Dalším trhákem je karetní hra Uno, která má na kontě 1 934 557 hráčů. Přes milion se přehoupla i oblíbená motorková arkáda Trials HD, která loni měla 644 580 hráčů a letos má 1 061 148 hráčů. Polepšila si tak o více jak čtyři sta tisíc.

V tabulce je i český Axel & Pixel od 2K Play/Silver Wish Games. Ten měl na konci minulého roku 9 027 hráčů a na konci letošního června měl 11 677 hráčů. Polepšil si tak o 2650 hráčů. Při ceně 800 MS bodů (tzn. 10 dolarů) to dělá nějakých 116 770 dolarů. Od toho je potřeba odečíst podíl pro Microsoft, který dělá něco mezi 60 a 70 procenty ceny hry. Z toho máme zisk někde mezi 35 a 46 tisíci dolary.

Velké a úspěšné hry se tak mohou na XBLA v pohodě uživit a vydělat vývojářům pěknou sumičku, ovšem menší hry tam nemají zrovna na růžích ustláno. Nedávno se na toto téma vyjadřovali i tvůrci Joe Danger, kteří označili XBLA za „jatka pro nezávislá studia."

Na malé nezávislé hry je navíc kladen větší a větší tlak velkými tituly jako Shadow Complex v loňském roce, nebo Lara Croft and the Guardian of Light letos. V těchto případech se už jedná o velké, v podstatě tří áčkové malé hry. A těm se s podobnou cenou velmi špatně konkuruje, nicméně třeba ta Lara bude později i na PC a PS3.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

Axel and Pixel

Xbox 360, PC

Related topics
About the Author

Adam Homola

Contributor

Comments