Skip to main content

LIVEBLOG Grand Theft Auto 5 z pondělí a úterý

Manuál ke stažení, foto z půlnočky, natáčení sexu, průchod 14 misemi, další cheaty, průměrné skóre, obličeje dabérů...

Tento kontinuální přímý přenos bude během pondělí a úterý 16. -17. září prakticky nepřetržitě sledovat všechno související s vydáním nejočekávanější hry roku. Budeme zde hlídat, aby vám nic neuniklo, stejně jako to ostřížím zrakem dělá rotvajler Chop, který má ve hře větší roli, než se dosud vědělo. Okolo Grand Theft Auto 5 se toho totiž v těchto chvílích děje tolik, že už to přesahuje možnosti běžných článků a také pro vás bude mnohem snazší najít vše přehledně na jednom místě chronologicky seřazené.

Our live coverage of this event has finished.

Přejeme všem čtenářům českého Eurogameru hezké pondělní dopoledne. Tímto zahajujeme kontinuální přímý přenos, který bude během pondělí a úterý prakticky nepřetržitě sledovat všechno související s vydáním nejočekávanější hry roku. Budeme zde hlídat, aby vám nic neuniklo, stejně jako to ostřížím zrakem dělá rotvajler Chop, který má ve hře větší roli, než se dosud vědělo. Okolo Grand Theft Auto 5 se toho totiž v těchto chvílích děje tolik, že už to přesahuje možnosti běžných článků a také pro vás bude mnohem snazší najít vše přehledně na jednom místě chronologicky seřazené.

Jan Doskocil

Začít asi nelze ničím jiným než připomínkou, že recenze GTA 5 vylezou dnes přesně v 16:00 našeho času, tedy pouhých pět a půl hodiny odteď. Přislíbila je už všechna hlavní média ve světě a mnohá z nich v tu samou chvíli publikují i hromadu oficiálních videí ve vysoké kvalitě, která už Rockstar naštěstí nebude mazat na YouTube, jako to nekompromisně činil během okamžiku v uplynulých dnech.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Modeři se pohrabali ve zdrojových souborech xboxové verze a našli tam konfigurační XML soubor, ve kterém se část specificky věnuje PC verzi GTA 5 nebo Orbisu, což je dřívější kódové označení pro PS4 (viz obrázek níže). Vyvozovat z toho nějaké závěry o konverzích GTA 5 na PC či nextgen by bylo předčasné, protože spousta her takto v sobě mívá část kódu pro některou platformu, na kterou pak nikdy nevyjde. A je také všeobecně známá věc, že mnoho konzolovek se vyvíjí primárně na PC. Těch 2000 řádků v kódu asi programátoři Rockstaru nepsali jen tak ze srandy. Podle některých škarohlídů tento konfig mohl sloužit např. pro výrobu oficiálních trailerů, které mohly být pořízeny z interní PC verze, protože v ní byl lepší antialiasing i více detailů.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Nový wallpaper s Chopem ve velmi vysokém rozlišení 4000x2500 zde (pozor, 6 MB).

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Objevily se cheaty pro GTA 5, pro PS3 i X360 verzi. S jejich pomocí si můžete před sebe vyvolat různé vehikly či vrtulníky, snížit / zvýšit stupeň policejního pátrání po vaší osobě, sehnat si padák, zpomalit pohyb, naopak rychleji běhat, dostat se do stavu opilosti nebo dokonce i změnit počasí, čímž se myslí rotace bouřky, jasna a sněhu. Některé další jsou zde.

Jan Doskocil

Odpočítávání do 27. září na flashové stránce, kde je i PC logo - že by datum, kdy by mohla být ohlášena PC verze. Jediný "drobný" háček je v tom, že doména Rockstarannouncement.com nepatří Rockstaru, nýbrž nějakému vykukovi, který si ji v Panamě zaregistroval teprve před pár dny, aby mu všichni naletěli. Nutno uznat, že mazaný způsob, jak si zařídit velký traffic i hodně liků na Facebooku.

Jan Doskocil

Rockstar hodlá prozkoumat, jak je možné, že britský Amazon začal rozesílat GTA 5 předčasně. Na internetu se totiž objevují účtenky, podle nichž hra některým běžným zákazníkům přišla domů už v pátek, což bylo oficiálně zakázáno. To samé je hlášeno např. z některých obchodů ve Španělsku. "Prošetřujeme, kde všude se to stalo, jak a proč," komentoval to zástupce Rockstaru pro GamesIndustry.

Jan Doskocil

Do morku kostí se GTA 5 věnuje i zítra vycházející oficiální herní příručka od společnosti Bradygames, která byla napsána přímo v součinnosti s Rockstarem a pokrývá naprosto všechno o GTA: všechna vozidla, celý herní svět, všechny postavy, úkoly a sběratelství, včetně průvodce příběhem a všemi misemi pro 100% dohrání. Koupit si jí v angličtině můžete třeba na tomto britském obchodě Book Depository, který posílá do ČR bez poštovného. Kniha vyjde na 14 euro.

Michal Jonáš

Gratulace obchodu Xzone, že jeho páteční fotka s krabicemi GTA 5 se nějakou shodou šťastných náhod dostala až na oficiální facebookovou stránku PlayStation 3, kde ji olajkovalo 65 tisíc (!) lidí a nasdílelo 3500 uživatelů. "Jak to bylo hodně lajkované foto (jen u nás 700 likes), tak se to muselo nějak dostat k nim. Jen škoda, že to nesdíleli přímo od nás, nýbrž fotku uložili a nahodili k nim. My z toho teda nic nemáme, jen hezký pocit :)" okomentoval to Martin Schovanec z Xzone. Na Twitteru ještě někdo vyjádřil názor, že se možná Sony líbilo, že jsou krabice s PS3 verzí GTA 5 vyskládané na xboxových krabicích :)

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Níže rozbalování sběratelské edice GTA 5, která někomu přišla předčasně (foto). V černé bedně se skrývá kšiltovka, taška, peněženka s bezpečnostním klíčem a různé ingame bonusy:

Jan Doskocil

Kolegové z britského EG publikují svůj hloubkový technický rozbor GTA 5 a obrazové srovnání X360 s PS3 verzí už v úterý, 17. října. Krátce poté ho najdete i v češtině u nás.

Jan Doskocil

V České republice se jen za první týden má prodat 20 tisíc kusů GTA 5 a další desetitisíce mají přibýt v podzimních měsících. Píše to Borovan.cz s odvoláním na Cenegu, která si je dopředu jista tím, že to bude nejprodávanější hra letošního roku. Maloobchodní tržby za první týden se proto odhadují na skoro 30 milionů korun a mohla by být překonána rekordní Mafia 2.

Jan Doskocil

Věděli jste, že první díl GTA byl málem zrušen? Zjistil to britský list The Guardian, podle nějž při vývoji jedničky v roce 1997 panoval ve studiu DMA Design (dnešní Rockstar North) nesoulad mezi scénáristy a designéry levelů, kteří se prý nepotkávali. Kvůli tomu bylo první GTA několikrát téměř zrušeno, když se jim nedařilo realizovat jejich vizi otevřeného světa do zábavné a funkční hry.

Jan Doskocil

Když je řeč o Rockstaru... jeho pobočka ve Vancouveru, která vytvořila Bully nebo Max Payne 3, prý měla být zavřena a spojena s Rockstar Toronto, čímž vzniklo jedno velké kanadské studio. Otázkou je, co tam vlastně kutí, když v Rockstar San Diego zřejmě pracují na Red Dead Redemption 2 a když v Rockstar North se po GTA 5 asi pustí naplno do problémového Agenta.

Jan Doskocil

This article contained embedded media which can no longer be displayed.

Jan Doskocil

Níže videosrovnání PS3 a X360 verze GTA 5 (thx Gounes):

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Pokud přijdete o půlnoci z dneška na zítra (z 16. na 17. září) na jednu z Xzone prodejen v Praze, Brně, Ostravě nebo Plzni, nejen že budete jedněmi z prvních hráčů v České republice, kteří se budou moci ponořit do světa pátého dílu série Grand Theft Auto. První desítky šťastlivců ve frontě na každé prodejně navíc dostanou ještě speciální odměnu v podobě trička nebo luxusní samolepky s motivem hry a dalších lahůdek zcela zdarma - viz fotky některých dárků níže. Adresy prodejen Xzone jsou zde a podrobnosti o půlnoční premiéře na Facebooku, kde se vzhledem k vysokému zájmu mj. doporučuje, abyste měli připravenu hotovost co nejpřesněji, ať se zbytečně netvoří dlouhé fronty.

Jan Doskocil

64 screenshotů přímo z hraní Grand Theft Auto 5 sehnali DualShockers. Spousta dosud ještě neviděných scén - horská dráha, pobřežní vlny, skok s padákem, noční jízda se světlem... prohlédněte si je v lokální galerii.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Zajímavé je v tomto ohledu srovnání vytípaných obrázků ze skutečného hraní s těmi novými, resp. posledními oficiálními - jejich první várka a druhá várka (doporučujeme - s obchody, ubytováním a celebritami).

Jan Doskocil

Jak poznamenali kolegové z domácích médií, dnešek připomíná ticho před bouří. Skoro nic se neděje, jen všichni čekají, než vyjdou očekávané recenze, což se stane už za 20 minut odteď. Jak se těšíte? :)

Jan Doskocil

Jen pro jistotu, kdyby vám to čirou náhodou uniklo, což nepředpokládáme :) V čas vypršení embarga, tzn. přesně v 16:00, jsme zde na českém Eurogameru vydali nejen obsáhlou recenzi GTA 5 od Pavla Oreškiho, ale také druhou stranu mince s dalšími (nadšenými) názory Michala Jonáše a Martina Zavřela po dohrání všech 69 misí během desítek hodin, přičemž vše završil fotoseriál s komentovanými vlastními snímky z hraní. Ale tím naše pokytí nejsledovanější hry roku zdaleka nekončí, již brzy na to naváží další vlastní materiály.

Jan Doskocil

Před pražskou prodejnou Xzone se už od čtyř hodin formuje fronta na půlnoční zahájení prodeje GTA 5 :)

Jan Doskocil

Jak upozornil čtenář EG CZRosta1978 - aplikace IFruit už vyšla na ioS, s kterou se sesynchronizujete se samotným GTA V na vaší konzoli a umožní vám si skrze aplikaci upravit auto, naučit Chopa, psa Franklina, novým trikům nebo si zahrát různé mini-hry.

Jan Doskocil

Další obrázky z aplikace iFruit jsou v samostatné galerii.

Jan Doskocil

Rockstar varoval majitele X360 verze, aby raději neinstalovali druhý "PLAY" disk na harddisk své konzole, tam patří pouze ten první instalační disk (8 GB), ale neměli byste se pokoušet o instalaci obou. Je to prý důležité, abyste dosáhli optimálního výkonu hry, která běží lépe, když se část dat načítá z harddisku (z instalace prvního disku) a část z DVD (z druhého disku), jinak mohou vzniknout problémy se streamováním textur a doskakováním objektů.

Jan Doskocil

This article contained embedded media which can no longer be displayed.

Jan Doskocil

Kolegové z Digital Foundry promptně natočili srovnávací video, jak hra vypadá, když máte nainstalovaný na X360 pouze první disk a jak vypadá, když tam jsou oba:

Jan Doskocil

Jak si vede GTA 5 v zahraničních recenzích? Skoro samé desítky, jen výjimečně devítka - celý článek zde.

Jan Doskocil

Pokud jste se stále nerozhodli, jestli zajít na půlnoční prodej do Xzone (v Praze, Brně, Ostravě a Plzni), tady jsou některé z dárků, které první majitelé hry na každé prodejně obdrží.

Jan Doskocil

Ještě dodatek k té instalaci xboxové verze: Digital Foundry dodatečně zjistili, že problém řeší instalace druhého DVD na externí USB disk, pak už potíže s doskakováním grafiky nenastávají - viz video.

Jan Doskocil

Ve světle dnešního všeobecného nadšení z GTA 5 se nedávná petice PROTI vzniku PC konverze hry jeví jako ještě větší provokace, ale už má přes 10 tisíc signatářů.

Jan Doskocil

Co všechno najdete v balení standardní verze GTA 5, až ji rozbalíte? Fotka opět od brněnské prodejny Xzone, kde už zjevně neodolali.

Jan Doskocil

Rychlé přejetí mapy z jednoho pobřeží GTA 5 na druhé pobřeží po zemi trvalo podle měření Kotaku cca 6 minut, zde je to natočeno.

Jan Doskocil

Analytici dnes oslovení sesterským GamesIndustry tipují, že GTA 5 za první měsíc vynese miliardu dolarů na tržbách, čímž by překonalo minulý díl GTA, i díky většímu rozšíření konzolí oproti stavu před pár lety. Colin Sebastian z RW Baird tipuje 20 milionů prodaných kusů GTA 5 do konce března 2014.

Jan Doskocil

Než LIVEBLOG pro pondělí uzavřeme (bude pokračovat v úterý ráno), rádi bychom vás navnadili na to, co dalšího ještě k GTA 5 chystáme na zítra: Pavel Oreški se v namluvení doplňujícího dvacetiminutového videa zaměří na některé věci, na které v recenzi nezbylo místo, např. AI, pes, policie, peníze, nemovitostiči rádia. Michal Jonáš hned ráno přinese podrobný článek o herním světě GTA 5, včetně řady jeho vlastních měření a zjištění. A v úterý večer budeme po delší době natáčet nový podcast-speciál věnovaný právě GTA 5, kam své zážitky po dohrání přijde povědět i Martin Zavřel. Na shledanou zítra na českém Eurogameru!

Jan Doskocil

Dobré dopoledne, zdravíme vás v pokračování LIVEBLOGu Eurogameru, který bude i dnes sledovat všechno, co se šustne okolo GTA 5.

Jan Doskocil

GTA V dosáhlo průměrného hodnocení 98% z 37 recenzí, všiml si Jakub Weber a dodal, že na tom asi něco bude.

Jan Doskocil

Níže fotka fronty na půlnoční prodej v pražské Xzone, první majitelé hry a stylové rozloučení někoho s minulým dílem GTA. Pro to nové si do Xzone přišel i rapper Tafrob a odnesl si hned dvě trička.

Jan Doskocil

"Děkujeme všem, kdo přišli na půlnoční prodej GTAV na naše prodejny a že i přes nepřízeň počasí vydrželi. Celkem to bylo přes 430 lidí," napsal Martin Schovanec na Twitteru. Nejvíce jich přišlo v Praze (necelých 200) a v Brně (přes 110 lidí).

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Jelikož u hry není žádný pořádný manuál, což Rockstar vysvětluje jejím mega rozsahem, supluje to speciální aplikací "Grand Theft Auto V: The Manual", která je odteď ke stažení pro iPhone/iPad z App Store (122 MB) nebo i jako desktopová aplikace do vašeho PC. Verze pro Android a Windows Phone bude jako obvykle až někdy později, více o tomto manuálu zde, kde se také výrobce omluvil za prozatímní problémy s včerejší aplikací iFruit.

Jan Doskocil

Mysleli jste si, že s oficiálním vydáním přestane Rockstar jít po videích na YouTube a nechá je už na pokoji? Chyba lávky. Po vzoru Nintenda zveřejnil speciální pravidla, za jakých je ochoten tolerovat nahrávání videí z GTA 5 na YouTube. Nesmí obsahovat ryze cutscény, spoilery ani závěr hry, ani TV show či komediální reklamy. Cutscény se smí natočit, jen když jde o komentované Let's Play či sestříhanou videorecenzi. Pokud si nejste jisti, máte mu napsat maila s dotazem, zda vám to dovolí. Ale i když všechno dodržíte, Rockstar si stejně vyhrazuje právo odstranit jakékoli video, pokud se mu z jakéhokoli důvodu nebude líbit, ani ho nezajímá, odkud měl kdo hru v předstihu, i když to bylo z originálky, všechno uploadnuté před oficiálním datem vydání bude odstraněno.

Jan Doskocil

This article contained embedded media which can no longer be displayed.

Jan Doskocil

Níže nahrávka vedlejší mise "Sex Tape Mission", ve které Franklin musí natočit na video pár, který si to rozdává venku a pak ho pronásleduje ochranka v automobilové honičce. Vzhledem k propracovaným postavám a animacím... nejedná se o nejvíce autentické zpracování sexu v jakékoli moderní hře?

Jan Doskocil

Navzdory zákazu od Rockstaru se dnes na CVG objevil kompletní průchod nebo chcete-li návod na úvodních 14 příběhových misí (bez komentáře) a na JeuxVideo zase mají souvislých 45 minut z úvodu hry, včetně překvapivé prequelové mise a intro sekvence s titulky.

Jan Doskocil

Takhle vypadají dabéři tří hlavních postav ve skutečnosti - zleva: Michael (Ned Luke), Franklin (Shawn Fonteno) a Trevor (Steven Ogg):

Jan Doskocil

Dosud bylo nalezeno celkem 23 cheatů pro PS3/X360 verze GTA 5. Oproti včerejší várce přibyly ty pro "klouzavá" auta, pro dobití speciální schopnosti, pro zpomalené míření nebo pro explozivní souboje na blízko. Co ještě fanoušci neodhalili, jsou kódy pro dosažení všech zbraní, rychlejšího plavání, doplnění zdraví, neviditelnost či super skoky.

Jan Doskocil

Mimochodem, ve střední Evropě přinesl včera recenzi GTA 5 pouze český Eurogamer a slovenský Sector. Oproti tomu v Polsku ani Maďarsku žádné recenze k přečtení dosud nejsou, sdělili nám kolegové ze sítě.

Jan Doskocil

V balení GTA 5 byste měli naleznout také letáček s kódem pro stažení DLC vzducholodi Atomic, který byl dříve slibován jen pro předobjednávky. Zřejmě je obsažen v celé první várce kopií. Nicméně i bez DLC se nad městem Los Santos jedna vzducholoď vznáší...

Michal Jonáš

Obchod Xzone právě zveřejnil kompletní galerii fotek z půlnočního zahájení prodeje GTA 5 v Praze, včetně popisků. Různá trička na výběr, plakáty, sběratelské edice... a dorazil i František Fuka se psem Albertem, viz foto výše :)

Jan Doskocil

Něco pro odlehčení: typologie lidí, kteří mohou přijít na půlnoční premiéru čehokoli. Poznáte se tam? ;) via Jaromír Möwald.

Jan Doskocil

Naší recenzi GTA 5 četlo jen za úterní večer 12 tisíc z vás (a další řádově desítky tisíc lidí zaujaly Liveblog, druhá strana mince, fotoseriál či jiný GTA 5 obsah). Děkujeme uctivě za vaši přízeň, která nás motivuje k přípravě dalšího vysoce žádaného obsahu - na ranní speciál o herním světě naváže již odpoledne Pavel Oreški s dvaceti minutami komentovaných videodojmů a večer je vše už přichystáno na natáčení podcast-speciálu, kde se sejdou hned tři redaktoři EG, z nichž každý strávil s GTA 5 minulý týden desítky hodin, takže by to měla být hodně výživná debata, nejen kvůli řízkům k večeři :)

Jan Doskocil

Už se údajně začíná připravovat neoficiální překlad GTA 5 do češtiny, aby se zatím nanečisto lokalizovala spekulovaná budoucí PC verze. Velikost textového souboru má být 5,4 MB, počet normostran 3000, souborů 670. Nadšenci prý jednají s potenciálními partnery o možné podpoře, více na jejich FB, kde by během pár dnů měly přibýt i obrázky coby důkaz.

Jan Doskocil

Je tady velice očekávané vizuální srovnání PS3 a X360 verze Grand Theft Auto 5 z vlastní produkce Eurogameru - 132 vytípaných obrázků z každé verze pomůže vybrat vítěze. V příštích dnech přeložíme podrobný technický rozbor Digital Foundry do češtiny. P.S. omluvte, prosíme, chvilkové přetížení stránek, zájem o tento článek je enormní.

Jan Doskocil

Pro srovnání - jak probíhal půlnoční prodej ve východním Londýně?

This article contained embedded media which can no longer be displayed.

Jan Doskocil

Jan Doskocil

Na vrch hlavní stránky přibyl obsahový rozcestník, abyste se v té záplavě GTA 5 obsahu neutopili, i s nastíněním, o čem bude příští speciál (vedlejší aktivity).

Jan Doskocil

Jak jsme slíbili, na včerejší recenzi navazují komentované videodojmy z GTA 5 - Pavel Oreški doplňuje 20 minut hraní dalšími postřehy o nákupu nemovitostí, umělé inteligenci, policii, opakování misí, rádiích či loupežích, jak to zjistil po více než 30 hodinách hraní - link zde i s YouTube mirrorem.

Jan Doskocil

Zlobí vám aktivování vzducholodě v GTAV na PS3? Tak nejste sami. Cenega to už řeší, prý je závada v aktivování na českém PSN.

Jan Doskocil

GTA 5 by na Metacritic brzy mohlo být nejvýše hodnocenou hrou, aktuálně je však těsně za čtvrtým dílem GTA, když má průměr 98% u X360 verze a 97% u PS3 verze, zatímco předchůdce dosáhl u PS3 o bodík vyššího průměru.

Jan Doskocil

Podle naší zpravodajky v Anglii je GTA 5 v tuto chvíli beznadějně vyprodané prakticky v celé síty GAME i v dalších obchodech. Velké plakáty GTA 5 jsou lakonicky přelepovány hláškou "SOLD OUT!". Zjištěno v Londýně a v Brightonu.

Michal Jonáš

Read this next