Skip to main content

Přes sto tvůrců L.A. Noire chybí v titulcích

Rockstar je vynechal z titulků.

Až na 130 vývojářů z Rockstaru a Teamu Bondi chybí v závěrečných titulcích detektivky L.A. Noire. Ti, na které se nedostalo, již vznesli stížnost proti nelidským pracovním podmínkam, kdy je firma nutila dřít až 12 hodin denně včetně víkendů. Informaci přiesl Sydney Morning Herald a navázal tak na starší web stvořený právě za účelem zviditelnění těch, které Rockstar nezmínil v titulcích.

Sydney Herald nyní mluvil s jedním vývojářem, kterého manželka nutila, aby Team Bondi po třech letech opustil kvůli enormnímu pracovnímu vytížení. Odešel těsně předtím, než byla hra dokončena, a teď si připadá jako pitomec, když není ani uvedený v titulcích na konci hry. "Připadalo mi, že na téhle hře závisí můj duševní stav," řekl vývojář Sydney Heraldu.

"Udělal se velký humbuk kolem toho, co L.A. Noire znamená pro australský herní byznys, protože jde o největší a nejúspěšnější hru, která tu kdy vznikla. Ale většina lidí, jež na ní pracovala, ve finální verzi nejsou ani zmínění, prostě jako by se na vzniku hry vůbec nepodíleli. Mohou to dokázat tak nanejvýš výpisem z účtu."

Těchto sto třicet vynechaných vývojářů, což je mimochodem víc než třeba celý tým Elder Scrolls V: Skyrim, se teď bojí, že si v Sydney bude v herním byznysu těžko hledat jinou práci a dokazovat potenciálním zaměstnavatelům, že se podíleli na tvorbě L.A. Noire. Ani výpis z účtu by je přitom nezachránil, protože neobsahuje bližší podrobnosti o náplni jejich práce.

Není to poprvé, co je Rockstar spojován s neférovým zacházením se svými zákazníky. Autoři westernu Red Dead Redemption, tým Rockstar San Diego, byli svými zaměstnanci už dříve nařčein z obelhávání, manipulace a zneužívání. Manželky vývojářů pak napsaly stížnost do centrály Rockstaru, v níž kritizovaly de facto totéž co odchozí vývojáři z L.A. Noire: nepřetržité dvanáctihodinové šichty, práci o víkendech, žádné placené přesčasy a nutnost dřít i o prázdninách.

Rockstar také už dříve vynechával vývojáře ze závěrečných titulků. Po vydání brutálního hororu Manhunt 2 vznikla samostatná stránka se jmény 55 členů týmů, o kterých není ve hře ani zmínka.

Read this next