Skip to main content

Některé obchody GAME dnes zavřely navždy

"Vyžeňte zákazníky, spočítejte tržbu a jděte domů".

S příchodem nového týdne se stalo realitou to, co bylo avizováno: největší britská síť specializovaných obchodů s hrami GAME vešla do nucené správy, protože nesehnala zachránce, který by uhradil její obrovské dluhy.

V důsledku toho se dnes některé obchody GAME a GameStation (alternativní značka prodejen) ve Velké Británii uzavřely navždy. Svědci to popisují tak, že jim zavolali z ústředí firmy, ať z obchodu vyženou všechny zákazníky, zavřou dveře, spočítají tržbu a jdou domů.

Deník MCV předběžně odhaduje, že by takto mohla být zavřena přibližně polovina z celkových 609 prodejen řetězce. Protože je složité obvolat tolik poboček, v současné chvíli zprávy čerpají hlavně z hlášení a osobních zkušeností od zákazníků.

Dnes odpoledne mělo například dojít k uzavření hlavního obchodu GameStation v centru Birminghamu, stejně jako GameStation obchodu v Enfieldu, zatímco tamní pobočka GAME zůstala otevřena i nadále, stejně jako GAME na londýnské Oxford Street. Zatáhnout roletu měly i dva obchody v Hanley Stoke, Luton, Walthamstow, Glasgow a desítkách dalších měst.

Řízení společnosti převzali hned dva externí správci z PWC, kteří prohlásili: "Skupina GAME se poslední dobou potýkala s vážnými problémy s cashflow a ziskem. Trpěla také vysokými fixními náklady, ambiciozním rozmachem ve světě a sezónními výkyvy." Tím myslí především vysoké požadavky na dostatek kapitálu například před Vánocemi.

Navzdory těmto výzvám externí správci věří, že pro specializovaného prodejce her na všech trzích, kde GAME působí, místo existuje, a že nalezení kupce pro uzdravenou firmu je dosažitelný cíl. Online shop Game.co.uk je dočasně nefunkční s hláškou, že se momentálně přehodnocují všechny objednávky.

Eurogamer se proto dnes znovu zeptal Lukáše Karla, regionálního ředitele GAME ČR, co je v této souvislosti u nich nového oproti situaci minulou středu: "Na našem fungování se v posledních několika dnech nic nezměnilo. Jakmile dojde k nějakému podstatnému posunu situace, budeme ho provázet oficiálním prohlášením." V České republice zatím zůstávají všechny obchody sítě otevřeny.

Read this next