Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Nintendo 3DS má součástky za 1700 Kč

Ale moc se na něm nevydělá.

U nás se Nintendo 3DS prodává za cenu zhruba 7000 Kč a jak se zdá, samotné součástky v zařízení lze pořídit za čtvrtinu.

Propočet učinil David Carey z technologické společnosti UBM TechInsights, který pro Eurogamer vypočítával, kolik může stát japonského giganta vyrobit jedno 3DS zařízení.

3DS podle něj stojí o nějakých 9,17 liber více než DSi, které šlo na trh v roce 2009. Samozřejmě, do této ceny nejsou započítány další výdaje Nintenda jako fakt, že někdo musí handheldy smontovat, musí se zabalit, odeslat, musí se zaplatit reklama a další věci. I když se ale započítá tohle všechno, podle zdrojů Eurogameru by měla výrobní cena být zhruba 171 liber, což je v přepočtu asi 4800 korun.

Ve Velké Británii se Nintendo 3DS prodává za doporučenou cenu 230 liber (6500 Kč, takže ne zase tak odlišně od nás), ale jelikož tam probíhá velká konkurenční válka, někteří prodejci jdou s cenou dolů až na 180 liber (5050 Kč) - což už je téměř cena, za kterou lze 3DS vyrobit. Tedy bez žádného výdělku. Prodejci ale v Británii na hardware příliš nevydělávají. Analytik Jeese Divnich říká: "Obchodníci většinou vydělávají až na hrách a doplňcích k hardwaru. U her mají marže 20 - 25 procent, u doplňků potom 40 - 60 procent."

Ten samý analytik také říká, že prodávat toto zařízení pod výrobní cenou není dobrý krok všeobecně. Dovolit si to mohou pouze velké online obchody a velké supermarkety, které ovšem zařízení neukazují zákazníkům na obchodě. A obchodníci, co by mohli na krámě 3DS ukazovat, ho raději nebudou prodávat, když ho má konkurence pod cenou, což si oni nemohou dovolit. U velkých prodejců ve slevě si ho koupí jen první vlna nadšenců. "Aby ale to zařízení bylo opravdu životaschopné, musí si ho koupit i lidé ve druhé, třetí, čtvrté vlně a to jsou ti, co si 3DS musí osahat."

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

Related topics
About the Author

Ales Harazim

Contributor

Comments