If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Odešel spisovatel Tom Clancy

Vděčíme mu za Rainbow Six a za vlastenecké filmy.

Jak jsme museli informovat už během odpoledne na Twitteru, dnes ve věku 66 let zemřel americký spisovatel a vlastenec Tom Clancy.

Proslavil se napsáním knižních předloh pro filmy jako Vysoká hra patriotů, Hon na ponorku nebo Nejhorší obavy. Pokud si z něj pamatujete výbuch atomové bomby na stadionu amerického fotbalu s následnou realistickou evakuací prezidenta USA speciálními jednotkami z kolony aut odhozených tlakovou vlnou, kdy z této scény člověku běhal mráz po zádech, je to i jeho zásluha.

Hráči mají jméno asociované převážně s tituly UbiSoftu, který na věhlasu Clancyho špionážních thrillerů vystavěl příběhovou zápletku herních sérií Splinter Cell, Ghost Recon, H.A.W.X., EndWar či Division (seznam všech her). Poslední dobou šlo spíš o pouhé ždímání licence, než že by se na hrách nějak osobně podílel, ačkoli jeho jméno vždy bylo zárukou stylu her a solidní kvality.

Už méně se ví, že Clancymu vděčíme za spoluzaložení studia Red Storm v roce 1996, které vytvořilo první díl Rainbow Six, když ještě šlo o taktickou akci s rozvážným plánovaním postupu.

Clancy zemřel v nemocnici v Baltimoru a vydavatel jeho knih Penguin Random House na Twitteru vedle vyjádření kondolencí rodině napsal: "Fanouškům po celém světě bude velmi chybět."

O přínosu Clancyho pro světovou literaturu či schopnosti předpovídat vojenské konflikty blízké budoucnosti podrobně referuje CT24.cz.

Tagged With

Comments