If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

PlayStation 4 a bazarovky. Co zatím víme a proč asi i na ní hrozí nějaké restrikce?

Souhrn vyjádření Sony a náznak od moderátora GameTrailers.

Vlastní zpráva - Když to Xbox One schytává ze všech stran kvůli všemožným restrikcím, jak o nich oficiálně hovořili představitelé Microsoftu po konferenci v různých rozhovorech a nezvládli odvrátit kontroverzi, není od věci zkusit se podívat, jak bude to samé vyřešeno na konkurenční PlayStation 4. Mnozí se totiž doteď (trochu bláhově) domnívají, že na PS4 zůstane vše ohledně bazarovek či připojení k internetu kompletně při starém. Avšak čím dál více se zdá, že pravděpodobně tomu tak nebude.

Naznačuje to nejen podivné vykrucování se Sony ze všech dosavadních otázek na toto téma (viz souhrn níže), ale také čerstvý komentář od moderátora Geoffa Keigleyho, který vedle GameTrailers pracuje i pro řadu výrobců her a zná proto spoustu interních informací. V pořadu Bonus Round v 17. minutě řekl, že jeho zdroje signalizují, že i Sony prý implementuje do PS4 nějakou formu ochrany před bazarovkami.

Sony zatím zjevně nechává, ať Microsoft s odpuštěním "vyžere" všechnu tu nenávist od nespokojených uživatelů s restrikcemi Xbox One v diskusních fórech. Ať se v tom její úhlavní konkurent naplno vykoupe a až si na to hráči zvyknou, později jen může už v klidu potvrdit, že na PS4 to v podstatě funguje shodně.

Je také krajně podezřelé, že Sony se dosud na této kauze nijak nepřiživila, což se ji vyloženě nabízí, a jak prováděla vždy v minulosti v mediálních bitvách PR manažerů obou firem. Pokud by nyní všechny oficiálně ujistila, že bazarovky na PS4 skutečně pojedou tak jako dosud a že nikdy během hraní nevyžadují žádné připojení ani nepoužívá skrytá DRM, získala by nepochybně kladné body. Jenže Sony stále mlčí a naskytlou příležitost nevyužívá, z čehož se zdá, že se nejspíš nemá čím chlubit.

Co dosud na téma restrikcí na PS4 prohlásili šéfové Sony?

Budou PS4 hry vyžadovat online registraci? "To záleží na rozhodnutí jednotlivých vydavatelů." A PS4 hry vyrobené přímo Sony budou potřebovat online registraci? "O těchto plánech zatím nemluvíme" - Shuhei Yoshida na kulatém stolu pro Ars Technica.

Nebudete bránit majitelům PS4 her v jejich dalším přeprodeji? "Aaaah, už chápu, jak zní naše oficiální odpověď na toto téma z interních předpřipravených dotazů? [zeptal se PR poradce] Takže ano, jednou použité hry můžete na PS4 hrát. Co na to říkáte?" - Shuhei Yoshida v rozhovoru s Eurogamerem krátce po únorové PS4 konferenci Sony.

"Zatím jen oznamujeme naši vizi a strategii s PS4, ohledně bazarovek se s vámi podělíme o více informací později. PlayStation má dlouhou historii a chceme nadále dělat hráče šťastnými, neradi bychom učinili rozhodnutí, která by náš vztah s nimi poškodila" - mluvčí Sony pro Game Informer po PS Meetingu.

"PlayStation 4 hry stále půjdou hrát jako za staré školy i bez připojení k internetu" - Michael Denny pro OPM.

"Ne, o požadavku neustálého připojení jsme neuvažovali. V mnoho zemích světa stále není robustní internetové připojení. Pro lidi na internetu sice dává logiku, aby hráli online hru a vše se kolem toho točilo, ale existuje i spousta offline hráčů v mnoha zemích, o nichž víme, že nemají robustní internet" - Shudei Yoshida v rozhovoru pro VG247.

Tagged With

Comments