If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

PlayStation 4 nepřehraje hudební CD?

Vysvětlení možných důvodů + reakce české Sony.

Téma nakousl už Michal Jonáš v podcast-speciálu před týdnem, kde utrousil, že vybraný typ Blu-ray mechaniky v oficiálních specifikacích konzole PlayStation 4 nemusí obsahovat funkci pro přehrání starých dobrých hudebních CD disků.

S tím samým přišel i neznámý japonský žurnalista na Twitteru, kde hned po konferenci napsal, že mu někdo z tamní Sony údajně řekl, že PS4 nebude podporovat formát CD ani Super Audio CD, jako to dosud uměla PlayStation 3.

Co nám na to odpověděla česká pobočka Sony? "Ke spekulacím a domněnkám týkajících se PS4 se nebudeme vyjadřovat," uvedl PR manažer Jakub Holý.

Ne že by to byla klíčová funkce konzole, ale bylo by docela paradoxní, pokud by zvládala pokročilé vychytávky jako streamování přes internet či sdílení všeho možného, ale nedokázala přehrát obyčejná CDčka s muzikou. Pak by ji asi nešlo prezentovat jako kompletní domácí multimediální centrum, protože ač je tento formát na ústupu, stále asi existují lidé, kteří se už zbavili věže a mezi hraním si rádi pustí něco ze svého archivu CD.

Pes může být zakopán v tom, že technické specifikace PS4 u mechaniky uváděly "BD 6xCAV/DVD 8xCAV". Zkratka CAV znamená otáčení disku stále stejnou rychlostí nehledě na to, z které části disku zrovna čte. Jenže hudební CD potřebují mechaniku na bázi CLV, u níž se rychlost otáček odvíjí od momentálního místa čtení na disku, aby si zachovaly konstantní bitrate. A mechanika u PS4 dle dosavadních informací CLV nepodporuje, zřejmě kvůli snaze o ušetření. Podle expertů by i s řešením CAV mělo jít zkopírovat audio CD na harddisk konzole a teprve pak z něj hudbu nechat přehrát, ale to by zdržovalo.

Tagged With

Comments