If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Recenze SuperSlim modelu konzole PlayStation 3

Je menší, lehčí a úspornější, ale s několika kompromisy.

Možná vás pod stromečkem bude čekat nějaká nová konzole, případně si ji hodláte nadělit sami. Pokud pošilháváte po PS3, pravděpodobně budete přemýšlet o její nejnovější verzi, kvůli odlišení novináři a prodejci nazvané „PS3 SuperSlim“. SuperSlim je ale pouze smyšlený název, protože nová PS3 je už ve třetí designové generaci stále oficiálně nazývána prostě a zkráceně PS3.

Ono ani to přirovnání jako supertenká není tak úplně pravda, protože jak ukázalo měření nové PS3, kterou jsme dostali na testování od Sony, zrovna ve výšce konzole se skoro nic neubralo. Jestli považovat úbytek 5 milimetrů na celkových 60 oproti minulé matné verzi jako supertenký bych asi neřešil, stejně jako identickou šířku 29 centimetrů. Nová PS3 je ale podle prohlášení Sony zhruba o 20% kompaktnější, což obstarává ten jediný a poslední rozměr.

Ano, hloubka se celkem rapidně zmenšila z 29 na 23 centimetrů a i přes stále integrované trafo došlo navíc i k citelné odtučňovací kúře, pročež se hmotnost konzole oproti předešlé generaci snížila dokonce o 1,1 na výsledných 2,1 kg. Možná si pamatujete, že první lesklé verze PS3 váží ještě úctyhodných 5 kg a poslední Xbox kolem 2,8 kg - navíc s externím zdrojem. V tomto světle je lehkost nové konzole opravdu překvapivá.

Porovnání rozměrů všech verzí PS3

Od 12 giga až po půl tera

Jakkoli v obchodě novou verzi lehce poznáte podle zvrásněné horní strany konzole ve stylu vlnitého plechu, od předešlé a dnes ještě stále prodávané generace (vidíte ji pro porovnání i na snímcích) označené jako CECH-2004/3004, se nová verze v typovém štítku posunula na CECH-4004. Konzole se nabízí ve třech kapacitách integrovaného pevného disku, popř. flash paměti. Tedy jako nejlacinější model s 12 GB, prostřední už má disk 250 GB (jen pro zámořské trhy) a vrcholná verze dostala v ranku Playstation strojů zatím největší 500 GB pevný disk.

Tyto verze označuje doplňkové písmeno A,B,C za typem, takže námi testovaná úvodní verze s 12 GB pamětí se identifikuje jako PS3 CECH-4004A. Pro informaci, na uživatelská data zbývá z celkové kapacity 9 GB volného místa. Zatím se nabízí jen jediná barevná varianta v obvyklé černé barvě Charcoal Black, střídající jak matné, tak i lesklé plochy. Jakkoli typický oválný design není od minulé 4. generace až tak odlišný, tak podle mého subjektivního pocitu jej považuji za nejméně povedený z celé řady Playstation 3.

Laciná dvířka

A není to ani tak těmi lacinými a o dost tenčími krycími plasty, díky nimž celá konzole nyní nepříjemně povrzává jak první bílé xboxy, ale hlavně novým a stejně laciným provedením diskové mechaniky. Luxusní a tichou slot-in štěrbinu nyní nahrazuje mechanika umístěná na pravou horní část konzole. Citlivou čočku navíc kryjí už jen jednoduchá a mechanicky posuvná dvířka z tenkého polykarbonátu, která uzavřená už drží jen západka s pružinkou. Takže na čelním panelu sice nechybí mechanické tlačítko na otevření dvířek, ale to jen odemkne zámek, načež se dvířka s hlasitým lupnutím odsunou na stranu bez jakéhokoli tlumení.

Tlačítko mi přijde zhola zbytečné, když lze kryt normálně posouvat rukou, ovšem toto posuvné řešení považuji za nejhorší věc na celé konzoli. Jednak použité plasty vypadají jak z rádií od Vietnamců, druhak je umístění mechaniky nahoře nevhodné pro úzké poličky televizních stolků, kam konzole často patří, a do třetice se na čočku mnohem více práší. Byť to má i své výhody v lepší přístupnosti čočky a mechaniky a možnosti kontroly vloženého disku bez zapínání konzole. Nová PS3 ale stále při přímém porovnání působí vedle robustní, perfektně pevné a dokonale slícované generace 3004 trochu jako bakelitová elektronika nevalné kvality, což ještě umocnil okamžitě ohoblovaný a drobně škrábaný povrch snad až moc měkkých plastů zapůjčené konzole.

Rozměrové porovnání dvou posl. generací PS3

Bez rychlé WiFi, za to úspornější

Co mě také nemile překvapilo, je absence rychlého WiFi IEEE 802.11n, o nejnovějším 802.11ac ani nemluvě. V tomto má stále navrch poslední generace Xboxu 360, která „enko“ umí. Oproti minulé generaci 3004 je ale nová PS3 zase o něco úspornější, když odebírá max. 190 Wattů oproti 200-250 W u řady 3004/2004 (poslední Xbox 360 ale jen 135-150 W). Odběr ve standby režimu se nezměnil, při brouzdání v XMB menu konzole ušetříte mezi 3-28 Watty, při přehrávání filmů 3-8 W a konečně hraní nově spotřebovává 70 W, což je znovu úspora 9 W oproti minulé verzi PS3.

Nižší spotřeba je fajn, ale díky útlejšímu zakrytování je nová PS3 pasivně o něco hlučnější, než její předchůdce i poslední generace Xboxu 360. Podobně je i roztočený disk pod tenkou plastovou skořápkou poměrně jasně slyšitelný. Holt to Sony možná s tím šetřením už krapet přepískla. V tomto ale potěší nadále jednoduše vyměnitelný pevný disk (šachta je na levém boku konzole). Pohled na zadní konektorový panel prozradí odlišnou a mírně kompaktnější základní desku (zdířky jsou nyní více u sebe), nicméně sestava konektorů je neměnná: zleva LAN, HDMI, optický zvukový výstup, AV konektor a zdířka napájecího kabelu. Sestava dvou USB 2.0 portů vepředu je také na svém obvyklém místě (USB 3.0 podporováno není), přičemž co se jinak vnitřní elektroniky týká, tam zůstalo vše při starém, takže nová verze je výkonem a rychlostí zcela identická svým předchůdcům.

HD konzole s analogovým kabelem

Balení konzole je nadále velice střídmé a nic navíc k přístroji nedostanete. V bedýnce tak naleznete Dualshock 3 ovladač s USB kabelem, napájecí kabel, a kromě manuálů, které pro Evropu tradičně tisknou Gramofonové závody v Loděnicích u Berouna, už jen obyčejný kompozitní kablík (3x Cinch) s redukcí na Scart. Stále nevycházím z údivu, jak na jednu stranu výrobci konzolí propagují jejich HD možnosti, ale na druhou stranu nejsou schopní přiložit ani obyčejný HDMI kabel v ceně dvou stovek, protože s kompozitem si fakt vysoké rozlišení nevykouzlíte. Zbývá jen dodat, že přehrávání PS2 her ani tato nová verze neumí.

Za hodně peněz málo muziky

„Superslimka“ je konzole velkých protikladů. Na jednu stranu chválím její skoro kolibří rozměry a hmotnost (ostatně odtučněním je Sony u svých konzolí v čase pověstná), či nižší energetické nároky, ale na tu druhou nový design s vlnitými plasty nemusí sednout každému a zejména provedení povrchu konzole a krycí materiály už jsou oproti bytelné minulé generaci jasným krokem zpět. Ještě bych to chápal, kdyby nová PS3 nasadila levnější notu, ale když mrknu na cenu základní 12 GB verze kolem 5800,- a porovnám s nejlacinější 160 GB „Slimkou“ předešlé generace, která se dá ještě sehnat lehce nad 6 tisíc, nevidím tu moc důvodů, proč nyní kupovat nejnovější model.

Menší základní deska nové PS3

Snad jen pokud je pro vás prioritou nejnižší možný účet za elektřinu, jinak je dle mého stále lepší volbou verze 3004, která se ale už bude zřejmě jen doprodávat. Trochu konkurenceschopnější je nejvyšší 500 GB verze nové PS3, nabízená s cenou kolem 6,5 tisíce zhruba na úrovni starších 160-320 GB verzí, ke kterým ale zpravidla v bundlu ještě dostanete jednu až dvě hry. Je tak škoda, že Sony s cenou nové PS3 více nezacvičila, protože ta by pak snáze ospravedlňovala citelné šetření na nové konzoli, která vám kromě menších rozměrů a nižšího odběru oproti starším modelům bohužel nic nového nedá.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

Find out how we conduct our reviews by reading our review policy.

Related topics
PS3
About the Author

Michal Jonáš

Contributor

Comments