Skip to main content

Sony: PlayStation 4 se blíží konci svého životního cyklu. A kdy PS5?

Čeká pokles z hardware, ale nahradí to předplatné a služby.

Je to jedna z vůbec prvních oficiálních zmínek od vysokého představitele Sony související s případnou PlayStation 5.

Nedávno jmenovaný nový šéf Sony Interactive Entertainment, John Kodera, dnes na firemní konferenci Investor Relations Day 2018 před investory prohlásil, že PlayStation 4 se blíží konci svého životního cyklu.

Nechápejte to špatně: Sony nijak tímto ještě PS4 neodepisuje, jen tím zdůvodnila a omluvila, proč postupně dochází k poklesu prodaných kusů (minulý rok to bylo 19 milionů PS4, letos to má být jen 16 milionů). Zkrátka PS4 už má dobu toho nejlepšího odbytu za sebou a teď už jen půjdou čísla dolu, jak reportuje Bloomberg:

V příštích třech letech má proto firma jen konzervativní, rozumějte poměrně nízká očekávání ohledně tržeb z hardwaru a gadgetů celkově. Nahradit to však chce neustále rostoucími příjmy z předplatného okolo her, čímž se myslí služby jako PlayStation Plus a další, na něž se chce více soustředit, i na příjmy z obsahu (včetně her).

Sony na toto konto řekla, že chce vytvářet ještě více first-party exkluzivit (ale nebudou to nové značky, spíš pokračování, čímž se zřejmě myslí God of War či Horizon Zero Dawn) i oživit staré série. Dále hodlá zkoumat "zajímavé příležitosti růstu" v oblasti přídavného obsahu. Jinými slovy, PS4 bude podporována minimálně do konce 2020.

V nenápadných, leč zásadních slovech jsme se pak dokonce oficiálně dozvěděli, kdy přibližně Sony hodlá uvést na trh PlayStation 5:

"V období odteď do března 2021 nastane čas, kdy PlayStation opět poklekne, aby pak v budoucnu vstala ještě silnější," pronesl neurčitě Kodera a těžko to lze vysvětlit jinak, než jako narážku na start PS5.

Mnozí to chápou jako signál, že by PS5 mohla přijít na trh někdy mezi listopadem 2020 a březnem 2021. Patrně však ještě nic není jistého, protože Sony zatím vytvořila různé předpovědi tržeb - ta optimističtější asi existuje pro scénář startu PS5 v daném fiskálním roce, ta s menšími tržbami pro případ jejího zpoždění:

Analytik NPD Matt Piscatella vše komentoval slovy, že PS4 by měla mít ve 2019 další silný rok v prodejích (The Last of Us 2, Days Gone, Ghost of Tsushima, Death Stranding atd.), ačkoli nebude tak dobrý jako 2018. Příští generaci PlayStation 5 tak rozhodně nečeká dříve než na podzim 2020.

Co se týče PlayStation VR, tak výrobce předpokládá její další rozmach, leč přiznal, že tempo růstu je pod očekáváními celé branže i jich samotných (malovali si to dříve s VR lépe, což platí i pro PlayStation Vue, prý kvůli tuhé konkurenci). Musí se z toho prý poučit a mít příště realističtější očekávání. Také zmínil, že příjmy z lootboxů zůstanou velmi silné (Fortnite) a že streamování her se stane v budoucnu ještě důležitější.

Read this next