Skip to main content

Sony podalo žalobu na tvůrce PS3 hacku

Setkají se s Geohotem u soudu?

O novém hacknutí konzole Playstation 3 jsme toho už napsali spoustu, jako všude jinde ve světě. Ale Sony doposud víceméně mlčelo a střádalo plány. A ty vyústily v žalobu, kterou podali na tvůrce hacku PS3.

Dnes ráno George Hotz, jeden z autorů hacku konzole PS3, zveřejnil na svém webu právní dokumenty, které mu přišly od Sony. Není v tom sám, Sony podalo žalobu také na skupinu Fail0verflow, která s hackem pomáhala.

Podle právních dokumentů je Sony přesvědčeno, že obžalovaní porušili takzvaný Digital Millenium Copyright Act (DMCA) a Computer Fraud and Abuse Act tím, že zveřejnili dekryptovací klíče a tím umožnili pirátství na konzoli.

Sony v žalobě navíc tvrdí, že Geohot na hacku kvůli dotacím přes PayPal osobně vydělával a snažil se celou situaci využít, když nabídl své služby Microsoftu, Sony a Nintendu s tím, že jim pomůže s ochranou dalších konzolí.

Co se týče skupiny Fail0verflow, má to Sony trošku složitější. Je tam asi 100 lidí, někteří jsou známí jen pod svými online přezdívkami a řada z nich dokonce není ani obyvateli USA.

Nabourávání ochran různých zařízení se v USA docela nedávno řešilo v souvislosti s jailbreakem iPhone a do DMCA byl přidán dodatek, který takovýto jailbreak legálně povoluje. Ovšem pouze u mobilních telefonů a nikoliv u dalších zařízení.

Geohot mimochodem má odevzdat všechna zařízení, pomocí kterých na rootkey v PS3 přišel - což trošku vypadá, jakoby techniky v Sony zajímalo, jak to vůbec dokázal.

Pokud ovšem budete používat programy na jailbreaknutí PS3, Sony je schopno vás detekovat a třeba vám na dálku zablokovat celou konzoli. Už při startování PS3 komunikuje se servery Sony, což znamená, že když máte hacknutou konzoli a máte ji v internetu, je neustále nebezpečí, že vás Sony odhalí.

Read this next