Skip to main content

Vliv japonského zemětřesení na hry

Hideo Kojima přežil. Ovlivní start 3DS?

Ve světle hrůzných událostí z dnešního rána, kdy Japonsko postihlo největší zemětřesení v jeho historii, je na místě otázka, jak tato přírodní katastrofa může ovlivnit herní průmysl. A tím teď nemyslíme dokonalejší triky ve hrách, inspirované autentickými nahrávkami bortících se kanceláří, budov nebo vlny pohrávající si se směsicí trosek, aut a lodí, jako by byly z papíru. V zemi vycházejícího slunce totiž sídlí mnoho známých studií, vyrábějících hry zejména pro PS3 a Nintendo.

Mezi tou momentálně potvrzenou tisícovkou obětí naštěstí není nikdo od her. Na Twitteru se postupně během dne všichni vzorně ohlásili, že jsou v pořádku - např. Hideo Kojima z Kojima Productions, zástupce poboček Sony Computer Entertainment, Team Ico, Platinum Games či Suda 51 - jak reportuje server PlayStationLifeStyle.

Většina nejznámějších studií, ať už jde o tvůrce Metal Gear Rising nebo The Last Guardian, totiž fyzicky sídlí na předměstích Tokia. Ta nebyla postižena vlnou tsunami, protože od Pacifiku je dělí poloostrov Boso.

Hůře na tom je Sony, která prý z důvodu výpadku elektrické energie musela odstavit šest svých továren ležících poblíž epicentra zemětřesení. Ne že by to teď asi někoho v Japonsku trápilo, ale kvůli zpoždění distribuce může dost dobře dojít k odkladu mlátičky Yakuza 4 pro PS3, která měla na tamní trh přiijít 18. března. Červnové Shadows of the Damned by tolik ohroženo být nemělo, neboť bude víceméně hotové (pro EA) a nejspíš zbývá jen certifikační kolečko u výrobců konzolí.

Vrásky na čele jistě udělalo zemětřesení Nintendu, které má za dva týdny vydat handheld 3DS na evropském, americkém a australském trhu. Dá se odhadovat, že někdy nejpozději touto dobou se asi měly z Japonska letecky odesílat zásoby pro start. Podle našich zpráv zatím 3DS do ČR nedorazilo. Josef Kantor, šéf ConQuestu, který zde Nintendo zastupuje, to dnes komentoval: "Začínám mít nepříjemné tušení, že následující měsíce to s dodávkami z Japonska nebude moc slavné..."

Britská reklama na 3DS

Že bude první závoz 3DS na evropský i český trh minimální, se ostatně vědělo už před zemětřesením. Podle GamesIndustry má každý přední německý obchod obdržet jen po 100 kusech a některé online-shopy omezily počet kusů objednaných na jednoho zákazníka. Podle dřívějších informací se měly Evropa a USA v březnu dělit o celkový počet 2,5 milionu handheldů 3DS, které se stejně jako konkurenční iPhone vyrábí v Číně.

Read this next