Skip to main content

Zlevnění PS3 způsobilo pokles zisku Sony

A zapřičiní záplavy v Thajsku zdražení konzolí?

Divize Sony, která v sobě zahrnuje PlayStation a LCD televiize, zaznamenala přes léto ztrátu téměř půl miliardy dolarů. Na rozdíl od dosaženého zisku za stejné období (1. července až 30. září) před rokem.

Takže PS3 sice může být v Evropě nejprodávanější konzolí letošního roku, jak nedávno tvrdilo Nintendo, ale kvůli zlevnění konzole, k němuž došlo v polovině srpna, to pro Sony automaticky neznamená výhru.

Avšak je potřeba dodat, že z poskytnutých čísel nelze vyčíst přímá úměra mezi zlevněním konzole a dosaženou ztrátou této divize Sony. Je dost dobře možné, že by k ní došlo tak jako tak, i pokud by zůstala zachována původní cena (o 50 eur vyšší), třeba jen kvůli problémům japonských továren po zemětřesení a tsunami.

Za další faktor na těchto finančních výsledcích se označuje slabší než předpokládaný odbyt her pro PS3. Sice se těch pro PS3 v daném čtvrtletí prodalo více než v té samé době před rokem, ale pouze o 2 miliony kusů (35,3 mil. vs 37,4 mil. kusů), což neodpovídá mnohem větší rozšířenosti konzole na trhu. Jen za uplynulé tři měsíce si totiž PS3 podle Sony našla 3,7 milionu nových zákazníků.

Jak dnes upozornil šéf ConQuestu (distributor Nintenda v ČR) Josef Kantor, bude zajímavé sledovat, jestli kvůli současným záplavám v Thajsku a souvsejícímu zdražení harddisků (minimálně na pár měsíců) půjdou nahoru i ceny konzolí PS3/X360, které jsou disky vybaveny. Nebo zda vyšší náklady absorbují Sony s Microsoftem do svého hospodaření.

Read this next