Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Age of Empires 4 jistotou, odhaleni zkušení tvůrci

+ remastery dvojky a trojky.

Po všech náznacích nebylo otázkou, jestli nový díl vznikne, nýbrž kdy a od koho. Po večerní show Microsoftu, která zavzpomínala na tuto slavnou RTS sérii, to už víme.

Čerstvě oznámené Age of Empires 4 (Alza.cz) nevytvoří nikdo menší než Relic, tedy velezkušení autoři Dawn of War či Company of Heroes. To by mělo být více než pádnou zárukou kvality, ostatně podobné oslovení profíků nedávno nastalo s Creative Assembly pověřenými Halo Wars 2. Četná prohlášení Microsoftu, jak strašně důležití pro něj jsou PC hráči a jak na ně myslí, by se tedy konečně mohla překlopit od planých slov k pořádným činům.

Watch on YouTube

Oznamovací filmeček výše bohužel nabízí pouze rozpohybované artworky, což vypadá, že se ještě pořádně nekoplo do země (viz i vypuštění Dawn of War 3 teprve letos v dubnu) ani hra zatím nemá oficiální termín. Jisté je jen to, že vznikne pro Windows 10 (o xboxové verzi zatím ani zmínka).

Nicméně můžeme z něj alespoň zkusit vydedukovat zasazení hry, když se tam mihnou Římské impérium, samurajové i britští vojáci z 18. století. O pestrost a rozdílná období historie by tedy nouze být neměla.

Druhou související novinkou je stanovení data pro Age of Empires: Definitive Edition - remaster jedničky k příležitosti 20. výročí. Nová 4K grafika, zvýšený limit pro populaci, rozšířené uživatelské rozhraní, znovu nahraný orchestrální soundtrack a další vychytávky (výčet) dostanete přesně 19. října, jen pro Windows 10 a s prodejem přes Windows Store (dřívější HD verze přitom byly i na Steamu). Gamescom trailer má i záběry z hraní:

Watch on YouTube

A Microsoft nezůstane jen u prvního dílu ságy, avizoval totiž do budoucna obdobné Definitive edice ještě pro Age of Empires 2 a 3. Zatím není známo, kdy se objeví a proč vlastně remaster potřebují, když byly svého času dostatečně moderní, dozvědět se to máme až časem. Níže záznam celého vysílání Microsoftu z pondělního večera, kde si všimněte hlavně generální manažerky MS Game Studios, Shannon Loftis, protože Phil Spencer má teď dovolenou s rodinou:

Watch on YouTube

Read this next