Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Červencový festival Cybertown 2023 umožní prožít si sci-fi příběh na vlastní kůži

Přednášky a workshopy pro fanoušky Fallout, Borderlands či Stalker.

Mezi 13. a 16. červencem přivítá areál Rakteové základny Bratronice druhý ročník Cybertownu, události, která v sobě spojuje prvky festivalu, conu a LARPu v kulisách cyberpunkového městečka zasazeného doprostřed postapokalyptické pustiny. Program festivalu přinese umělecká vystoupení, příběhovou hru, nejrůznější atrakce, workshopy a řadu zajímavých hostů, jakými jsou např. spisovatel František Kotleta nebo Robert Hloz, režisér chystaného českého sci-fi filmu Bod obnovy. V rámci žánrově pestrého hudebního lineupu vystoupí Hentai Corporation, Sodoma Gomora, WWW Neurobeat, Jeremiah Kane a další interpreti i přední tuzemští DJs.

Nedaleko Kladna tedy již podruhé vyroste živoucí sci-fi městečko s bohatým programem pro příznivce cyberpunkové a postapokalyptické estetiky.

Návštěvníci se mohou těšit na multižánrový festival, con s přednáškami a workshopy i LARPové (Live Action Role Play) prvky. Vše se odehrává ve fungujícím městě budoucnosti s vlastní ekonomikou a příběhovou linkou či úkoly podobnými RPG hrám. Každý si tak může z festivalu učinit vlastní zážitek šitý na míru svým preferencím a dopřát si imerzivní akci v prostředí blízkém oblíbeným hrám jako Cyberpunk 2077, Fallout, Borderlands, Stalker nebo filmovým sériím Mad Max či Blade Runner.

Pojem „living history“ odkazuje na přesnou rekonstrukci života v různých historických epochách. Cybertown v podobném duchu přináší možnost zapojit se do konceptu „living future.“ Ten sice nemá pevně dané kontury dané dostupnými poznatky o našich předcích, několik pravidel však přináší. Za branami města platí kostýmová povinnost, která je jedním z klíčových prvků pro tvorbu atmosféry. Není však třeba nechat se jí odradit. Město je otevřeno všem: od bohatých zástupců korporací po sběrače prolezlých součástek a kostým tak lze pojmout i minimalisticky. Inspiraci nabízejí sociální sítě festivalu.

Budou tu kmeny a frakce, které se starají o podstatnou část programu a zároveň přispívají k živému obrazu výspy technologií uprostřed divoké pustiny. Ve městě také platí kredity, speciální měna, s jejíž pomocí lze získat různé výhody či zpřístupnit některé unikátní části programu.

V rámci přednášek vystoupí režisér připravovaného snímku Bod obnovy Robert Hloz. Očekávaný snímek s cyberpunkovou tematikou aspiruje na titul prvního „opravdového“ českého sci-fi filmu. V programu nesmí chybět jeden z nejvýraznějších autorů české fantastiky, František Kotleta, nebo duo matadorů urbexové scény Unlimited Freedom •Ritchie• a Radioactive Explorer.

Workshopy dají účastníkům zase možnost zdokonalit se v sebeobraně s mistrem bartitsu Robertem Waschkou, vyzkoušet si jízdu na monobiku, vyrobit si fotoaparát z plechovky nebo zjistit, jak se starat o zvířata po pádu civilizace.

Odpočinkový program zpestří již tradičně kino pečlivě vybraným mixem kultovních sci-fi klasik i nejzajímavějších snímků let nedávných.

Čtveřice stage ožije pestrými hudebními žánry. Mezi nejznámější tuzemské interprety patří např. thrash-rock'n'rollová kapela Hentai Corporation, horrorcore v podání Sodomy Gomory či WWW Neurobeat, v jejichž tvorbě se potkává hiphop s vlivy podmanivé elektroniky. Z Polska zase dorazí electro metaloví Jeremiah Kane a dojde i na laserový power metal z daleké Andromedy AstroKing.

Kluby v útrobách bunkrů rozduní DJs. Z předních zástupců tuzemské scény zahrají Nika 77, Triptofun, Retroboy 64, Smeti, Namax a další. Fantastickou podívanou přinesou i lightshow v podání skupin BoomCats, T.E.T.R.I.S nebo Tritium. Spojení bubenických rytmů a žonglerských hrátek s ohněm zase nabídne Tribo Fuego.

Výše uvedené představuje pouze zlomek aktivit, které Cybertownu 2023 svým návštěvníkům nabídne. V první řadě jim však umožní prožít s podobně naladěnými lidmi unikátní příběh ve světě plném rzi, neonů i podivných sci-fi gadgetů a odnést si zážitek na celý život.

Aktuální vstupenky za 2823 Kč jsou k dispozici do neděle 14. května. na této adrese. Poslední vlna za 3223 Kč bude k dispozici od 22. května. Festival je celý pořádaný na dobrovolnické bázi spolkem Raketová základna Bratronice. Veškeré finanční prostředky ze vstupného jsou použity na jeho organizaci, případně rozvoj areálu Základny.

Read this next