Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Odhalení konzole NGP

Videa, obrázky a info o tom, co umí PSP2.

V noci Sony na svém Sony Meetingu v Tokiu nečekaně oznámila existenci nového přenosného herního zařízení, o němž se ale spekuluje již delší dobu, které se zatím oficiálně jmenuje Next Generation Portable - NGP. V podstatě je to očekávaná PSP2, byť tak se konzole určitě nakonec jmenovat nebude. Údajně s grafikou, jakou má PlayStation 3.

Zařízení má pětipalcový dotykový OLED displej, dvě analogové páčky ve stylu sticků ovladače Dualshock, tedy již plně výklopné, D-pad a další tlačítka vepředu. Dotykovou plošku má i vzadu. Internet do zařízení dostanete přes Wi-Fi nebo 3G síť, integrovaný je i Sixaxis (detekuje naklánění přístroje) a Bluetooth. Vepředu a vzadu je také kamera.

NGP má také kompas a GPS navigaci, samozřejmostí je mikrofon a dva stereofonní reproduktory.

Podle prezentujících by mělo být NGP zhruba čtyřikrát výkonnější než PSP, které zobrazuje v rozlišení 480x272. NGP dokáže renderovat ve dvojnásobném počtu bodů.

Hry se do zařízení budou dostávat online stahováním převážně přes PlayStation Store, ale do zařízení se dají vkládat také speciální flash paměťové karty, na kterých mohou být také hry. NGP bude obsahovat také PlayStation Suite, což je služba převážně pro telefony s operačním systémem Android, a která přinese hry z prvního Playstation na přenosná zařízení. Hry by pak měly fungovat i na jiných telefonech s Androidem. UMD mechanika byla jako u PSP Go vypuštěna.

NGP - oficiální trailer

A teď to nejdůležitější. Hry. Na NGP se připravují všechny velké herní značky Sony jako Killzone, Uncharted, WipEout, Resistance, Metal Gear Solid nebo LittleBigPlanet. Activision také oznámilo, že na NGP vyjde i Call of Duty.

Své hry na zařízení připravují také Epic Games, kteří také prohlásili, že NGP má čtyřikrát větší výkon než jakékoliv jiné přenosné zařízení. A že Epic Games dokázali ze zařízení od Apple vytáhnout opravdu mnoho. Epic Games také potvrdili, že na PSP2/NGP poběží Unreal Engine 3.

Do prodeje by mělo jít zařízení nejspíš o Vánocích v tomto roce, kdy se postaví novému Nintendu 3DS.

Technická specifikace:

Pracovní název: NGP (Next Generation Portable)

Oficiální název: zatím neoznámen

Vypuštění na trh: listopad-prosinec 2011

Cena: neoznámena

Rozměry: 182 x 18.6 x 83.5 mm (šířka, hloubka, výška)

Procesor: ARM Cortex A9 (čtyřjádrový)

Grafický čip: SGX-543 MP4+

Displej: plně grafický, typu OLED, dotykový (kapacitní), širokoúhlý, velikost 5", rozl. 960 x 544 bodů, 16 mil. barev

Vstupní zařízení: dvojice analogových páček, digitální kříž, čelní tlačítka, horní tlačítka, zadní dotyková ploška, funkce Sixaxis s pohybovými čidly

Konektivita: 3G, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR , USB 2.0

Další funkce: kompas, GPS, dvě kamery, mikrofon

Média: nový formát flash karet (zatím nespecifikováno), UMD mechanika chybí

Výdrž akumulátoru: kolem 4-5 hodin podle jasu a funkcí konzole

NGP - původní koncept a plány
Kaz Hirai představuje NGP

Read this next