Skip to main content

Diablo III jisté na Vánoce 2011

A spekulace o datadisku pro WoW s pandami.

Koho baví podrobně se probírat výročními finančními zprávami vydavatelů, jako v té dnešní od Activision, narazí tam na schovanou větičku pro investory: "Tato naše předpověď finančních výsledků neobsahuje nový titul od Blizzardu uvedený v roce 2011." A když to nové MMO je ještě roky vzdáleno, další datadisk pro WoW na spadnutí není, Cataclysm v Číně vyšel a rozšíření StarCraftu II nestihnou... co jiného by to asi tak mohlo být než právě Diablo III?

"Tvrdě pracujeme na tom, abychom Diablo III vydali ještě letos," znovu potvrdil prezident Blizzardu Mike Morhaime. Nyní prý musí dokončit interní testování nové technologie pro nedávno odhalené aukce předmětů za reálné peníze. A stále platí, že veřejný betatest začne nejpozději v září, až do hry zakomponují další herní systémy.

Z těchto a dalších sebevědomých vyjádření i slidů v prezentaci Blizzardu z dneška to působí, že vlastně jediné, co zbývá dořešit, i v závislosti na výše zmiňovaných proměnných, je přesný den vydání - jestli nám Diablo III předhodí koncem listopadu nebo až někdy v prosinci. Narozdíl od předešlých finančních konferencí už tentokrát nebyla znát nejistota. Ani jednou nezazněla obligátní varování, že teoreticky může dojít k odkladu na příští rok nebo že hru před Vánocemi nevydají, dokud s ní nebudou spokojeni. Signál akcionářům je tedy jasný: s těmito výnosy můžete kalkulovat.

Vzhledem k značné nevraživosti mezi Activision a EA bychom si tipnuli, že Diablo III načasují čirou náhodou přesně tak, aby se pokusili uškodit startu konkurenčního Star Wars: The Old Republic (nebo že se bojí opačného scénáře). Nebo aby ho třetí díl legendárního RPG aspoň trochu zastínil, když představuje i značné riziko pro jejich World of Warcraft. Proto asi obě firmy dosud odmítají stanovit termíny svých RPG veřejně, aby to nedopadlo jako u profláklého data Modern Warfare 3, jemuž se Battlefield 3 velice ochotně přizpůsobil příchodem o týden dříve, což je pro něj nejvýhodnější.

World of Warcraft za poslední čtvrtletí zažil mírný pokles celosvětového počtu předplatitelů na 11,1 milionu lidí oproti 11,4 hlášených v květnu. Zajímavé ale je, s jakým zdůvodněním nyní přišel Blizzard. Pokles hráčů WoW prý nespočívá v tom, že by je hra přestávala bavit nebo přecházeli na F2P MMO, nýbrž v něčem úplně jiném: "Naši hráči jsou postupem let čím dál více zkušenější a konzumování obsahu jim zabere méně času než dříve. Cataclysm podle našich statistik dohráli rychleji než minulé přídavky."

I proto se Blizzard všemi silami snaží uspíšit vývoj nového obsahu. Čtvrtý datadisk by se mohl jmenovat Mists of Pandaria a odehrávat se na ostrově Pandaria, všiml si registrace ochranné značky server MMO-Champion. To může nasvědčovat tomu, že tajemní váleční mniši, vyhlížející jako pandy a vyskytující se předtím v datadisku pro Warcraft III, by se mohli stát novou hratelnou rasou WoW. A Asiaté, na něž Blizzard nemálo cílí, medvíďata pandy přece milují...

Jinak po vzoru F2P odnože WoW zažije to samé Starcraft, který rovněž dostane tzv. Starter Edition. Opět půjde o takové větší, časově neomezené demo, kde najdete čtyři úvodní mise singleplayerové kampaně, první dvě výzvy Tactical Command a Covert Ops, možnost hrát za Terrany na mapách vytvořených uživateli a na čtyřech custom mapách. Když vás startovní edice zaujme a rozhodnete si koupit plnou verzi, váš postup ve hře se do ní přenese.

Read this next