Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Dvě třetiny vývojářů STALKER 2 přesídleni do Prahy a jak probíhala evakuace z Kyjeva

Proč si ji vybrali? + další dva screenshoty.

Řešilo se to v médiích už loni, teď to blíže upřesnila reportáž na Wired.com.

STALKER 2 se opravdu dokončuje částečně v Praze, částečně na Ukrajině. 200 vývojářů bylo přesídleno do české metropole, zatímco 130 jich zůstalo ve své domovině, kterou někteří z nich brání se zbraní v ruce.

Prahu si GSC Gameworld vybrali coby hlavní sídlo z toho důvodu, že je vřele přivítala atmosféra místní herní branže. Průzkumnou misi do Prahy podnikla nejprve menší skupina z Budapešti, aby zajistila pronájem kanceláří apod. Nyní vše funguje na plnou kapacitu, ale v Kyjevě se přišlo o špičkové motion capture studio.

Maria Grygorovych, hlavní producentka hry, také odhalila, že studio mělo dopředu připraven evakuační plán, s veškerým načasováním a místy pro sběr zaměstnanců, včetně přichystaných autobusů. Každý znal dopředu své úkoly, pokud by tato akce nakonec byla potřeba v případě ruské invaze na Ukrajinu, kde se celkově nacházelo 200 tisíc programátorů. Ti musejí měnit svou pracovní dobu dle toho, kdy je internet ještě relativně stabilní.

Když se situace začátkem loňského roku postupně zhoršovala, GSC přesunuli část lidí do Užgorodu, který je blízko Slovenska a Maďarska. S plánem souhlasily dvě stovky tvůrců STALKER 2 a jejich rodiny, kteří si museli sbalit jeden kufr věcí a vzít si z kanceláří v Kyjevě vše, co považovali za nutné.

Nálada ve firmě prý byla jak úzkostná, tak plná naděje. Někteří doufali, že by se časem mohli vrátit zpět do Kyjeva, když by válka dále neeskalovala, což se ovšem nestalo. Někoho museli hodně přesvědčovat, protože nevěřil, že by nastal nejhorší možný scénář. Celkově i s rodinami šlo o evakuaci 500 lidí, což prý provázal chaos a logistické noční můry, protože se nikdo nedokáže naplno připravit na válku, například se zásobami paliva. Manažeři kvůli tomu spali jen tři hodiny denně, aby vše proběhlo co nejvíce hladce.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

S.T.A.L.K.E.R. 2

Video Game

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments