Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

FBI vyšetřuje zahlcení konzolových služeb jako kriminální čin

A v Anglii se už zatýkalo.

Dosud se dal vánoční kyberútok na PlayStation Network a Xbox Live (info z 26.12., info z 27.12. a info z 29.12.) považovat s trochou nadsázky za nejapnou legraci a snahu o vyhnání lidí ven od celodenního sezení před televizí.

Jenže americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dnes potvrdil, že se celým případem intenzivně zabývá. Vzhledem k probíhajícímu pátrání po skupině Lizard Squad nechce sdělovat bližší detaily.

Jeden z členů skupiny Vinnie Omari v rozhovoru pro SkyNews

Jak VentureBeat připomněl, takové DDoS útoky jsou nelegální, pokud způsobí dostatečně velkou škodu. A ztráty mají Sony s Microsoftem po takovém výpadku v nejlukrativnějším období nepochybně značné, takže se vše může kvalifikovat ne jako přestupek, nýbrž už jako kriminální čin.

Podle odhadů mohl několikadenní výpadek stát obě firmy nejméně miliony dolarů, o které přišly kvůli neuskutečněným nákupům plných her či jiného obsahu z jejich digitálních obchodů. Vedle toho musejí vynaložit nemalé prostředky na přesčasy techniků, zprovoznění serverů či jiné související úkony na jejich síti. A dost možná ještě budou muset v blízké budoucnosti zákazníky něčím odškodnit.

Jak na vyšetřování od FBI reaguje Lizard Squad? Vysmál se mu do očí a namísto toho využil celou medializaci k spuštění vlastní placené služby pro provádění DDoS útoků.

Jeden z členů skupiny (na fotce vpravo) už včera doplatil na mediální výstupy, protože byl na jihu Anglie zatčen speciální policejní jednotkou pro boj s organizovaným zločinem. Zabavila mu všechny počítače, mobily atd. a teď čeká, co z nich zjistí. Důvodem ale nebyl DDoS útok, nýbrž nějake podvody na Paypal z 2003.

K tématu si přečtěte ještě investigativní pátrání po identitě pachatelů od renomovaného novináře Briana Krebse nebo článek Kotaku s komentáři odborníků, kde vysvětlují, proč je tak obtížné podobným atakům zabránit a jak se situace okolo DDoS rychle vyvíjí, že provozovatelé online služeb nestíhají reagovat.

P.S. na tísňovou linku 911 americké policie dokonce volal teenager z Floridy, jen aby se zeptal, co se s PSN děje. Od dispečerky byl pokárán, že číslo slouží jen pro pohotovost.

Watch on YouTube

Read this next