If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Reportáž z prvního dne gamescomu

Jak proběhla cesta do Kolína a večerní akce Sony?

Po dlouhém mudrování jsme se v redakci nakonec rozhodli dát výpravě na letošní Gamescom zelenou. Původně jsme se obávali, že veletrh v německém Kolíně nad Rýnem nabídne víceméně jen recyklované materiály z červnové E3 v Los Angeles, kterou jsme pokryli bohatě, ale jak se nám začaly hromadit nabídky se zbrusu novými prezentacemi her na GC, měli jsme jasno. Nemluvě o tom, že ve čtvrtek se koná velká lodní Eurogamer párty a jsme zvědavi, kolik toho kolegové-zakladatelé z Anglie vydrží a kdo ze zástupců 12 poboček EG se bude přes palubu naklánět jako první :-)

Německá aerolinka Germanwings s hnusnými sýrovými sendviči do Kolína odnesla hned dva reportéry v barvách českého Eurogameru – Michala Havryluka a mou maličkost. Týmové sbližování a super-tajné plánování ještě na letišti v Ruzyni bouralo konkurenční komando z Levelu. Tímto dáváme na vědomí, že od všech kompromitujících i mystifikujících materiálů se předem distancujeme!

Sotva padesátiminutový let utekl jako voda a více času nám zabralo pak čekání na zavazadla, hledání vlakového spoje do centra Kolína a následná cesta po kolejích. Čas na zabití jsme vyplnili menší obchůzkou letiště a již tam bylo jasné, že jsme se právě ocitli ve městě, kde se chystá největší evropský veletrh videoher. Snad každý druhý plakát měl nějakou herní tématiku, ať už šlo o oficiální postery výstavy, kampaně Sony promující svůj pohybový ovladač Move, nebo reklamy na Mafia II či Call of Duty: Black Ops.

Centrum města na tom bylo podobně a jako hráče nás to ohromně potěšilo – aneb je vidět, že videohry se pomalu, ale jistě dostávají do každodenního života „i těch normálních". Každopádně vrcholem všeho byl náš střet hned s trojicí Master Chiefů (!). To jsme takhle spatřili několikero zaparkovaných policejních dodávek a vedle nich se procházeli zdánliví vojáci v uniformách..., ale jak jsme se přiblížili, z vojáků se vyklubali Spartané a ačkoliv se snažili schovat za služebními (?) dodávkami, nachytali jsme je se sundanými přilbami a foťák v pohotovosti udělal své. Jen na „Yo, fellas! Cheeeeeese!" se netvářili příliš vesele a něco na mě pokřikovali německy. Aber Ich spreche nicht Deutsch.

Po menší neplánované procházce Kolínem jsme se zabydleli v hotelu Kolping International v centru za krásných 40 eur/pokoj/noc, zjistili, že informace o lokálním internetu byly lživé a šli ukojit svůj žal do vedlejšího McDonald's, kde jsme také nepochodili. To už ale byl čas vyrazit na pre-GC Sony akci a jejich tiskovku, která se konala ve vzdálenější restauraci E-Werk. No prošli jsme (díky Ivane Bradáči ze Sony).

Oficiální podrobné informace z tiskovky už přišly během večera v rámci našeho normálního (seriózního) zpravodajství, takže tady to vezmu neoficiálně a zaujatě. Rozšíření služby PlayTV o nové stanice a filmový kanál Mubi jsou vítanými injekcemi pro Playstation Network. Odhadem minutová ukázka z multiplayeru Killzone 3 vlastně skoro nic neukázala, zato náladu hned vzápětí spravila prezentace parádně vypadajícího Motorstorm: Apocalypse ve 3D. Naše dojmy už jsou venku o článeček výše.

Příjemným překvapením bylo i ohlášení Ratchet & Clank: All 4 One, jehož hlavním tahákem bude offline multiplayer až pro čtyři hráče s postavičkami Ratcheta, Clanka, Quarka a zlého doktora. Více v separátních dojmech. Každopádně hned vzápětí ještě zástupci Insomniacu přehráli parádně vypadající trailer na Resistance 3, který vkusně kombinoval záběry živé a herní, až někdy bylo složité rozeznat, co je co. Už jste ho u nás asi sami viděli, takže škoda slov :-)

Naopak Černého Petra si ze Sony tiskovky odnesla prezentace nové singleplayerové mise Medal of Honor. Na pódium si ji přišel zahrát Mike Shinoda z hudební skupiny Linkin Park (jedna z jejich nových písniček totiž doprovází MoH trailer) a jeho úkolem bylo ovládat kulomet na palubě vrtulníku a střílet Talibance... Hratelností připomínal MoH automatové Time Crisis, graficky na tom byl hůře než první Modern Warfare a rozhodně šlo o hořké zklamání!

Jinak ale byla SCEE akce tuze fajnová (i když ty místní klobásky-bratwurstíčky nic moc (mně chutnají naopak náramně! - pozn. editora), ještě štěstí za nekonečný přísun Heinekenů). Michal si zase zahrál spoustu titulů pro Move a jeho bohaté dojmy, které i ve dvě ráno stále ne a ne dopsat, by měly být jedním z našich prvních velkých GC článků. Já jen sobecky dodám, že tu podle mě nejlépe vypadající Move-exkluzivní hru, totiž Sorcery, jsem urval sám pro sebe. Však uvidíte!

Užijte si fotky, my mezitím budeme celou středu pobíhat po výstavišti, navštěvovat novinářské prezentace a snad zbyde čas i na užívání si veřejnosti přístupných stánků s hrami, kam se ve čtvrtek naženou desetitisíce návštěvníků a už tam nebude k hnutí. Jo a ještě jedna věc – pokud se náhodou na GC také chystáte, dejte vědět a třeba do sebe narazíme!

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

Related topics
About the Author
Milos Bohonek avatar

Milos Bohonek

Contributor

Comments