If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

GeForce RTX 4080 přináší tvůrcům obsahu až 1,6x vyšší výkon oproti předchozí generaci

+ krátký sci-fi film v režii NVIDIA Studio.

Nová GPU GeForce RTX 4080 přináší značný nárůst výkonu: až 1,6násobek oproti GeForce RTX 3080 Ti. Vděčí za to RT jádrům třetí generace, Tensor jádrům čtvrté generace, duálním enkodérům NVENC osmé generace s podporou kodeku AV1 a v neposlední řadě také 16 GB paměti - což je dostatek pro střih až 12K RAW video souborů nebo zpracování rozsáhlých 3D scén.

3D grafici nyní mohou při vytváření 3D scén pracovat s přesným a realistickým osvětlením, fyzikou a materiály - to vše v reálném čase, bez nutnosti využívat proxy soubory. V betaverzi NVIDIA Omniverse je možné využívat DLSS 3 generující snímky pomocí AI. Technologie k tomu využívá Tensor jádra exkluzivní pro GPU z rodiny RTX a nový Optical Flow Accelerator. Výsledkem je výrazný nárůst snímků za sekundu a tedy i plynulosti práce. Aktualizované verze aplikací s podporou DLSS 3 připravují také populární herní enginy Unity a Unreal Engine 5.

Některé operace při tvorbě videa a živém streamování lze urychlit nebo zkvalitnit pomocí enkodéru kodeku AV1, jež nabízí o 40 % vyšší efektivitu. AV1 je integrován do aplikací OBS Studio, DaVinci Resolve a prostřednictvím pluginu Voukoder také do Adobe Premiere Pro. Nové duální enkodéry NVENC zase dokáží v reálném čase zachytit rozlišení až 8K při 60 FPS prostřednictvím aplikací GeForce Experience a OBS Studio. Lze pomocí nich také zkrátit dobu exportu videa téměř na polovinu. K Adobe Premiere Pro (Voukoder) a Jianying Pro se s k podpoře duálních NVENC tento týden přidávají také DaVinci Resolve od společnosti Blackmagic Design a MAGIX Vegas Pro.

Nárůst výkonu doznají také funkce využívající AI v aplikacích, jako jsou zmíněné DaVinci Resolve nebo Adobe Photoshop či Premiere Pro. Díky Tensor jádrům čtvrté generace přinesou na GPU RTX řady 40 až dvojnásobný nárůst výkonu oproti předchozí generaci grafických karet NVIDIA. Dnes také vycházejí nové NVIDIA Studio ovladače s řadou vylepšení pro populární kreativní aplikace.

Filmař Casey Faris a tým tvůrců z Release the Hounds! Studio využili GPU z rodiny NVIDIA RTX k vytvoření krátkého sci-fi snímku Tuesday on Earth, jež je poctou klasikám žánru jako E.T. - Mimozemšťan, Muži v černém nebo Critters. Díky výkonu své GeForce RTX 3070 mohl Faris rychleji stříhat, provádět úpravy barevného tónování a také implementovat speciální efekty. Pro jejich přidání pracoval s nástrojem Fusion integrovaným do DaVinci Resolve a akcelerovaným pomocí RTX. Fusion je někdy označován jako "tajná zbraň Hollywoodu" a jde o prostředek obsahující stovky 2D a 3D nástrojů pro vytváření efektů skutečně hollywoodského kalibru. Ve Fusionu vznikly takové filmové trháky jako Avengers od Marvelu nebo Hunger Games.

GPU ale našla uplatnění také při práci s funkcemi využívajícími AI jako Object Mask Tracking pro detekci objektů, Detect Scene Cuts nacházející automaticky střihy ve scéně nebo Automatic Depth Map pro oddělení objektů v popředí od těch na pozadí. V neposlední řadě usnadnila GeForce RTX práci také v Blender Cycles při tvorbě futuristických 3D prvků. Detaily nabízí nejnovější In the NVIDIA Studio Blog zde.

S blížící se zimou přichází další výzva pro NVIDIA Studio. "Winter Art Challenge" potrvá až do konce roku a digitální tvůrci se mohou zapojit sdílením své tvorby se zimní tématikou na Instagramu, Twitteru nebo Facebooku a připojením #WinterArtChallenge. Úspěšné projekty budou zveřejněny také na sociálních sítích NVIDIA Studio.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

About the Author

Redakce

Contributor

Comments