Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

HTC VIVE XR Elite má být nejvšestrannější nezávislá virtuální realita na světě

Představeno zařízení.

Společnost HTC VIVE představila nejnovější přírůstek do portfolia špičkových VR headsetů HTC VIVE XR Elite s 4K rozlišením a inovativní modulární konstrukcí. Novou vlajkovou loď tak lze používat nejen v podobě samostatného headsetu, ale také ve formě lehoučkých VR brýlí, které lze používat s PC i kompatibilními smartphony. Jeho kvality ocení jak nároční PCVR uživatelé, tak ti, kteří hledají rozptýlení na cestách. Samozřejmostí je přesné 6DoF sledování pohybu v prostoru, přibalených ovladačů i samotných rukou uživatele.

Headset se navíc neomezuje pouze na VR a přidává i MR (smíšenou realitu), která prostřednictvím precizní barevné průhledové kamery dokáže kombinovat virtuální svět s tím skutečným. Herní postavy se tak snadno rozeběhnou přímo na policích v obývacím pokoji, vizuální nápověda pomůže s výukou hry na klavír a reálná klávesnice s myší zapadne do virtuální kanceláře s mnoha obrazovkami. Možnosti jsou bezbřehé.

„All in one headset VIVE XR Elite je dalším milníkem na cestě k pohlcujícímu internetu, který překračuje hranice dnešní VR prostřednictvím přesného průhledového videa otevírajícího novou úroveň realismu při studiu i hraní,“ říká členka představenstva a spoluzakladatelka společnosti HTC Cher Wang. „Malý pokročilý headset kombinující to nejlepší ze všech kategorií VR zařízení představuje ideální bránu do světa pohlcujících zážitků ukrytých ve VIVERSE. Tak říkáme naší verzi metaverza s nejširšími možnostmi přístupu k obsahu, které zahrnují i poslední technologické standardy jako WiFi 6E.“

VIVE XR Elite posouvá všestrannost na novou úroveň. Jeho propracovaný modulární design nabízí špičkové pohodlí a unikátní možnost přestavby na extrémně mobilní lehoučké brýle. Stačí jednoduše sejmout baterii a nasadit prodloužení nožek s týlními opěrkami. Pro napájení pak lze využít powerbanku, či jakýkoli USB zdroj skrze USB-C konektor ukrytý v pravé nožičce. Uživatel si tak sám kdykoli rozhodne, která z konfigurací bude nejlépe vyhovovat aktuální situaci – doma, v kanceláři, nebo třeba v letadle.

V kompletní sestavě s nasazenou baterií nenechá VIVE XR Elite na pochybách milovníky špičkového PCVR ani uživatele nezávislých headsetů. Ti se mohou těšit na 110 FOV, 4K rozlišení a obnovovací frekvenci 90 Hz. Výrobce pamatoval samozřejmě i na komfort a ergonomii. Celý headset váží včetně týlní baterie pouhých 625 g, je perfektně vyvážený a nechybí mu kromě plynulého nastavení IPD ani dioptrické korekce. Ostrý obraz ve virtuální i smíšené realitě si tak bez dioptrických brýlí vychutná každý. Skvělé zážitky pak dokreslí přepracovaný audiosystém se zvětšenými reproduktory, které nabídnou výraznější basy a směrové audio prohlubující pohlcení jakýmkoli XR zážitkem.

Pro přesné sledování pohybu v prostoru je novinka vybavena 4 širokoúhlými kamerami, které doplňuje senzor vzdálenosti a barevná kamera pro realistický MR průhled. Snadno tak zajistí nejen sledování pozice v prostoru, ale také pohybu rukou i ovladačů či VIVE Wrist Trackeru. Ten lze nosit nejen na zápěstí, ale lze jej uchytit i na jakýkoli reálný objekt, který je třeba do XR zážitků přenést. To vše doplňuje kapacitní sledování pohybu prstů na ovladačích. VIVE XR Elite tak vývojářům nabízí široké možnosti, jak obohatit svůj software a nabídnout uživatelům ohromující zkušenost.

Podstatný benefit HTC VIVE XR Elite představuje i promyšlený systém napájení umožňující vyměnit baterii za běhu. Ta se chlubí 2h výdrží při plném XR využití, rychlým 30W dobíjením a podporou Power Delivery. Již nikdy se tak uživateli nestane, že by mu baterie nestačila. Jednoduše sáhne po náhradní, nebo ji dočasně nahradí powerbankou či napájecím USB adaptérem. To vše bez nutnosti vypnout headset nebo běžící aplikaci.

VIVE XR Elite nabídne již při zahájení prodeje přes 100 nativních MR i VR aplikací zahrnujících nové hry i osvědčenou klasiku. Fanoušci tak budou mít ihned k dispozici tituly jako Demeo, Hubris, Yuki, Maestro, Les Mills Body Combat, FigminXR, Unplugged, Finger Gun, a mnoho dalších. Po zahájení prodeje se navíc mohou těšit na další příval novinek včetně kooperativní akce Everslaught: Invasion, které v průběhu roku doplní i 100% MR hry jako je například Eggscape.

Díky možnosti snadného propojení s PC headset navíc nabídne i přístup ke všem PCVR titulům ze služeb VIVEPORT a Steam. Je přitom jen na uživateli, zda zvolí propojení prostřednictvím USB-C, bezdrátové sítě WiFi, nebo jejího nejmodernějšího standardu WiFi 6E, který zajistí nízké latence a skvělou grafiku.

Jako zdroj obsahu dokáže VIVE XR Elite využít dokonce i jeden z mnoha kompatibilních smartphonů se systémem Android. Tím otevírá další prakticky bezednou studnici zábavy. Osobní virtuální kinosál s 300palcovou obrazovkou umožní streamovat oblíbená videa z Youtube i filmy a seriály ze služeb jako Netflix nebo Disney+. Od překročení hranice mezi sledováním videí ke skutečným herním seancím s tituly jako Fortnite nebo streamingem ze služeb jako GeForce NOW pak uživatele bude dělit jen spárování vhodného Bluetooth ovladače.

VIVE XR Elite je dostupný v rámci předobjednávek od 5. ledna na stránkách vive.com a u vybraných partnerů za cenu 34 999 Kč. Dodávky budou zahájeny koncem února. Součástí balení bude headset, dva pohybové ovladače a nabíjecí kolébka pro baterii. VIVE XR Elite bude dostupný i firemním zákazníkům a v průběhu roku 2023 společnost odhalí i rozšiřující příslušenství pro sledování pohybu očí a obličeje. O detailech budeme informovat.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

About the Author

Redakce

Contributor

Comments