Skip to main content

Japonské zemětřesení ve světě videoher

Ovlivnilo FF XIV i MotorStorm, ale ne Nintendo.

Svět v napětí dál sleduje problémy jaderných reaktorů po pátečním zemětřesení v Japonsku, mezitím ale začínají být zřejmé i důsledky téhle živelné katastrofy ve světě videoher.

Kvůli častým výpadkům a nedostatku elektřiny v zemi oznámili Square Enix, že dočasně vypínají všechny japonské servery pro onlinovky Final Fantasy XI a XIV. "Nedostatek elektřiny nás vede k tomu, abychom se snažili ušetřit co nejvíc z tohoto nedostatkového zdroje do té doby, než se znovu provozní všechny elektrárny," napsali autoři v oficiálním vysvětlení a dodali, že za duben nebudou od hráčů vybírat pravidelné poplatky.

Stejný osud postihl také Metal Gear Online, jak na Twitteru oznámili autoři. Ani tady nelze očekávat, že japonské servery znovu naběhnou v následujících hodinách, na to je situace v zemi stále příliš kritická.

Sony také odsunulo plánované čtvrteční japonské vydání závodů MotorStorm: Apocalypse na neurčito. Na to by samozřejmě mohlo mít vliv odstavení výrobních továren, ale stejný odklad hru postihl už minulý měsíc po zemětřesení na Novém Zélandu. Důvodem je, že právě zemětřesení a hroutící se mrakodrapy hrají v novém MotorStormu zásadní roli a vydáním hry v tomto čase by si Sony pořádně naběhlo na vidle. Nejenom americká média by jistě včas upozornila na to, jak necitlivé jsou videohry, když katastrofu postihující téměř celé Japonsko okamžitě prodávají jako spotřební zábavu.

Oficiální stanovisko k zemětřesení dopoledne vydalo také Nintendo. "Velmi si vážíme starosti a zájmu o aktuální katastrofu v Japonsku. Můžeme potvrdit, že v současnosti nemáme žádné informace o zranění kohokoliv z japonské pobočky společnosti Nintendo a neštěstí také nepoškodilo centrálu v Kjótu ani další kancelářské budovy firmy v Japonsku. Obchodní operace včetně budoucích dodávek zboží nebyly narušeny. Naše myšlenky a přání směřují ke všem, jejichž přátele či rodinné příslušníky zasáhlo ničivé zemětřesení nebo tsunami," píše se v českém vyjádření firmy, které získal Eurogamer. Zemětřesení tudíž nebude mít vliv na žádné obchodní operace ani nezpozdí dodávky her či konzole 3DS po světě, jak jsme předpokládali v pátek těsně po katastrofě.

Kompletně byla naopak zrušena očekáváná akce Disaster Report 4 od Iremu, kde mělo hrát prim právě zemětřesení, požár a vlny cunami. Celá hra se měla točit okolo těchto událostí a její vydání se plánovalo na letošní jaro pro PlayStation 3.

"Nedostatek elektřiny nás vede k tomu, abychom se snažili ušetřit tento zdroj"

Square o vypnutí serverů

V důsledku zemětřesení také japonští vydavatelé zrušili celou řadu promo akcí plánovaných na tento týden, např. veřejné představení nové Yakuzy nebo bojovky Dead or Alive: Dimensions. Sony dále dočasně vypnulo svá informační a opravná centra pro konzole PlayStation. Samotná síť PlayStation Network dál běží, ale konektivita je vzhledem k výpadkům elektřiny a internetu v celé zemi samozřejmě problematická.

Sympatické je, že několik herních vydavatelů už začalo pořádat sbírky na pomoc postiženým obětem. Pokud si tedy koupíte zábor pro pěstování brambor ve facebookovém Cityville, krávu ve Frontierville nebo budete podnikat ve Farmville, všechny vaše peníze půjdou na konta určená obětem zemětřesení. Také firma Sports Interactive slíbila, že veškerý výtěžek z prvních sedmi dnů prodeje Football Manageru 2011 pro handheldy a iPhone věnuje na pomoc obětem zemětřesení.

Read this next