Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Ještě kompletní detaily v češtině ke GPU GeForce RTX řady 30

Specifikace + podrobně o funkcích pro vylepšení zážitku z hraní + videa.

Jak víte ze včerejška, NVIDIA představila GPU GeForce RTX řady 30 založené na architektuře NVIDIA Ampere. Dnes ráno od ní dorazila oficiální tisková zpráva s kompletními detaily v češtině, které pro vás přetiskujeme v původním znění:

GPU GeForce RTX 3090, 3080 a 3070 boří rekordy tím, že nabízejí až dvojnásobný výkon a 1,9násobnou účinnost v porovnání s předchozí generací založené na architektuře Turing. GPU využívají výhod druhé generace NVIDIA RTX™, nejsilnější herní PC platformy, k dosažení nebývalých možností ray-tracingu a využití AI ve hrách.

Watch on YouTube

GPU GeForce RTX řady 30 byly odhaleny v rámci online přenosu, během kterého zakladatel a CEO společnosti NVIDIA Jensen Huang oznámil, že Fortnite, fenomén herní popkultury, dostane podporu RTX ray-tracingu v reálném čase včetně ray-tracovaných odrazů, stínů, globálního osvětlení a ambientní okluze. Huang také představil nové nástroje pro hráče, mezi něž patří NVIDIA Reflex, který zajistí vyšší rychlost v kompetitivních hrách; Omniverse Machinima, pro vyprávění příběhů pomocí realtimových herních enginů a NVIDIA Broadcast využívající AI, aby přetvořil kterýkoliv pokoj ve vysílací studio.

„Dnešní představení NVIDIA Ampere GPU je velkým krokem do budoucnosti," říká Huang. „GeForce RTX řady 30 jsou výsledkem úsilí, které v součtu představuje tisíce let inženýrské práce, a přinášejí náš největší generační skok v historii. NVIDIA RTX podněcuje vývojáře k tvorbě úplně nových světů využívajících programovatelný shading, ray-tracing a AI. Za dvacet let se ohlédneme a uvědomíme si, že budoucnost počítačových her začala právě tady."

Skvělý výkon nových GPU GeForce RTX řady 30 a architektury NVIDIA Ampere umožňují nejvyspělejší technologie a více než dvě desetiletí výzkumu a vývoje grafických karet.

  • Nové streamingové multiprocesory: Stavební kámen nejrychlejších a nejúčinnějších GPU na světě nabízejících dvojnásobnou FP32 propustnost oproti předchozí generaci a 30 TFLOPS výpočetního výkonu.
  • Druhá generace RT jader: Nová dedikovaná RT jádra mají 2x propustnost v porovnání s předchozí generací, k tomu souběžně ray-tracing, shading a výpočty při 58 RT-TFLOPS výpočetního výkonu.
  • Třetí generace Tensor jader: Nová dedikovaná Tensor jádra s více než dvojnásobnou propustností v porovnání s předchozí generací nabízejí rychlejší a efektivnější práci s technologiemi využívajícími AI, jako je např. NVIDIA DLSS. Jejich výpočetní výkon je 238 Tensor-TFLOPS.
  • NVIDIA RTX IO: Umožňuje rychlé a na GPU založené nahrávání i dekompresi prvků herní grafiky. Akcelerace input/output výkonu je až stonásobná ve srovnání s pevnými disky a tradičními API pro úložiště. V součinnosti s „DirectStorage for Windows API" společnosti Microsoft (1) přenese RTX IO značnou část práce CPU na RTX GPU. Dosáhne se tím vyšších počtů snímků za sekundu a téměř okamžité nahrávání her.
  • Nejrychlejší grafická paměť na světě: NVIDIA spolupracovala se společností Micron na vytvoření GDDR6X, nejrychlejší diskrétní grafické paměti na světě, pro GPU GeForce RTX řady 30.(2) Propustnost systémové paměti pro aplikace využívající grafickou kartu se pohybuje blízko hodnotě 1TB/s, což pomáhá maximálnímu výkonu ve hrách a dalších aplikacích.
  • Výrobní technologie nové generace: Nový, kustomizovaný výrobní proces 8N NVIDIA od společnosti Samsung, který umožňuje použít větší hustotu tranzistorů a dosáhnout vyšší účinnosti.
Watch on YouTube

Popkulturní fenomén Fortnite je dalším herním blockbusterem, který se zařadí po bok Call of Duty: Black Ops Cold War a rozsáhlé skupiny dalších AAA titulů s podporou RTX On. Patří mezi ně také očekávaný Cyberpunk 2077, Dying Light 2 nebo Watch Dogs: Legion.

Mezi dalšími tituly, které podporují ray-tracing jsou např. Control, Minecraft s RTX Beta pro Windows 10 a Wolfenstein: Youngblood. K tomu je ray-tracing podporován v průmyslových standardech mezi API jako Microsoft DirectX Raytracing nebo Vulkan a také v herních enginech Unreal Engine, Unity, Frostbite, id Tech, Northlight, Luminous Engine, 4A Engine a dalších.

Watch on YouTube

DLSS: Akcelerace her pomocí AI: NVIDIA DLSS, jedna z nejvíce průlomových technologií na poli herní grafiky v posledním desetiletí, využívá neuronové sítě pro deep learning poháněné RTX Tensor jádry. Technologie DLSS je dostupná exkluzivně na GeForce RTX GPU a vylepšuje výkon v Control, Minecraft s RTX pro Windows 10, Death Stranding a dalších titulech. Kromě toho generuje obraz, který je srovnatelný s nativním rozlišením. DLSS míří také do Boundary, Bright Memory Infinite, Call of Duty: Black Ops Cold War, Cyberpunk 2077, Fortnite, Ready or Not, Scavengers a Watch Dogs: Legion. Hráči s velmi silnými konfiguracemi mohou využít nového Ultra Performance DLSS režimu k dosažení až 8K rozlišení. Více možností, jak (si) hrát

Watch on YouTube

NVIDIA také oznámila nové technologie navržené pro vylepšení zážitku ze hraní, streamování, esportu i tvorby obsahu:

NVIDIA Reflex: Získej okamžitou kompetitivní výhodu. Hráči kompetitivních her touží po co nejnižší latenci, protože umožňuje PC rychleji reagovat na ovládání a jejich hra je tak preciznější. NVIDIA Reflex je novou sadou technologií, která měří a optimalizuje latenci systému. Patří mezi ně mód NVIDIA Reflex Low-Latency, který je integrován do nejpopulárnějších titulů na esportovní scéně jako Apex Legends, Call of Duty: Warzone, Fortnite a Valorant. Dokáže redukovat latenci až o 50 procent. Další technologií je NVIDIA Reflex Latency Analyzer, který detekuje vstupy z myši a měří čas, který je potřeba pro změnu pixelů (např. záblesk výstřelu) na obrazovce. Je integrovaný do nových G-SYNC® monitorů pro esport, které letos na podzim dorazí od společností ASUS, Alienware, Acer a MSI. Podporu této technologie mají také špičkové herní periferie pro esport od výrobců ASUS, Logitech, Razer a SteelSeries. Měřit latenci systému bylo pro hráče dosud téměř nemožné, protože vyžadovalo investici přes 7 000 $ do specializovaných kamer a dalšího vybavení. (3)

Watch on YouTube

NVIDIA Broadcast: Streamuj jako pán. Na světě je 20 milionů (4) streamerů, kteří svůj domov mohou proměnit ve streamovací studio pomocí NVIDIA Broadcast. Jde o univerzální plugin, který vylepšuje kvalitu snímaného zvuku mikrofonem i obrazu zachyceného webkamerou. Využívá k tomu AI efekty akcelerované pomocí RTX, mezi které patří odstranění šumu ze zvuku nebo virtuální pozadí či automatické sledování obličeje.

NVIDIA Omniverse Machinima: Obohacující nová forma umění. Moderní hry stále zdokonalují příběhovou stránku a využívají svých grafických možností k tvorbě skvělého filmového zážitku. Omniverse Machinima tuto práci usnadňuje poskytnutím náhledového nástroje používajícího path tracing a enginu navrženého pro fyzikální přesnost a simulujícího světlo, fyziku, materiály a AI. Uživatelé mohou využít grafické prvky z podporovaných her jako podklady a pomocí své webkamery s pomocí AI vytvořit postavy, velmi věrnou fyziku a animaci obličeje odpovídající hlasu. K renderování videa ve filmové kvalitě připraveného ke zveřejnění jim poslouží síla GPU GeForce řady 30. Po registraci je možné získat upozornění o otevření režimu ⦁ e⦁ arly ⦁ access této funkce.

Watch on YouTube

GeForce RTX 3080 - Doporučená cena je 18 999 Kč. RTX 3080 představuje ultimátní herní GPU - až 2x rychlejší než RTX 2080. Nabízí 10 GB nejnovější GDDR6X paměti s rychlostí 19Gbps. Nová RTX 3080 dokáže konstantně ve hrách dosahovat 60 FPS při 4K rozlišení.

GeForce RTX 3070 - Doporučená cena je 13 999 Kč. RTX 3070 je rychlejší než RTX 2080 Ti a její cena je méně než poloviční. V průměru je pak o 60 procent rychlejší než RTX 2070. Má 8 GB GDDR6 a představuje vyvážené řešení pro hraní ve 4K a 1440p.

GeForce RTX 3090 - Nejvýše v nabídce je RTX 3090 s cenou 40 999 Kč. Přezdívá se jí také „BFGPU"- Big Ferocious GPU. Ve výbavě dokonce bude mít tlumič - tříslotový, dvojosý, průtokový design je až 10x tišší než TITAN RTX a dokáže GPU držet až o 30 °C chladnější. 24 GB GDDR6X paměti dokáže zvládnout i ty nejnáročnější AI algoritmy a masivní zátěž při tvorbě obsahu. RTX 3090 je až o 50 procent rychlejší než současné ultimátní grafické karty pro PC TITAN RTX a hráčům nabídne 60 FPS v 8K rozlišení napříč mnoha předními tituly.

Watch on YouTube

Nové karty mají řadu světových prvenství, mezi které patří:

  • Dvouosé průtokové chlazení - Až dvakrát více chladícího výkonu ve skvěle vypadajícím unibody designu. Hráči i tvůrci obsahu si budou moci vychutnat dosud nevídaný výkon a zároveň GPU, které jsou tišší a zahřívají se méně než kdykoliv před tím.
  • Mimořádný design elektroniky i mechanického provedení - Silnější mechanická struktura - s novou nízkoprofilovou listovou pružinou a 12pinovým napájecím konektorem - přináší více prostoru pro komponenty a chlazení a zároveň je díky přiloženému adaptéru kompatibilní s 8pinovými konektory ve stávajících zdrojích.
  • HDMI 2.1 - Vyšší propustnost rozhraní HDMI 2.1 poprvé umožňuje propojení s 8K HDR televizemi pomocí jednoho kabelu. Skvělá zpráva pro hraní v ultra vysokém rozlišení.
  • Dekódování AV1 - První diskrétní GPU s podporou nového AV1 kodeku, umožňujícího hráčům sledovat internetová videa až v 8K rozlišení s HDR při redukci nároků na šířku pásma připojení o 50 procent.
Watch on YouTube

Kde zakoupit? GPU GeForce RTX 3090, 3080 a 3070 budou dostupné jako Founders Editon na nvidia.cz i v podobě kustomizovaných karet od předních výrobců ASUS, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY a Zotac. V nabídce budou modely se základními frekvencemi i karty přetaktované přímo z výroby.

Herní sestavy s GeForce RTX řady 30 nabídne Acer, Alienware, ASUS, Dell, HP, Lenovo a MSI, včetně předních světových výrobců systémů CyberPower PC, Digital Storm, Falcon NW, IBUYPOWER, Maingear, Origin, NZXT, Puget a mnoha dalších

GeForce RTX 3080 přijde na trh 17. září. GeForce RTX 3090 bude následovat 24. září a GeForce RTX 3070 bude možné zakoupit v říjnu. Po omezenou dobu hráči, kteří si zakoupí GeForce RTX řady 30 GPU nebo počítač s těmito GPU,(6) získají digitální kopii PC verze Watch Dogs: Legion a předplatné cloudové herní služby NVIDIA GeForce NOW™ na jeden rok

Read this next