Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Jestli jste to nepochopili, příští konzole se jmenuje jednoduše jen Xbox, objasnil Microsoft

Nemá se mu říkat Series X.

Může to znít jako nešikovnost či amatéřina marketingového oddělení, ale dost dobře je možné, že šlo o ryzí záměr či vítaný vedlejší efekt, aby se o konzoli všude mluvilo. Což se povedlo na jedničku s hvězdičkou.

Pokračuje totiž kauza okolo pojmenování příští herní mašinky, dříve přezdívané Project Scarlett, která dorazí na trh před Vánocemi 2020.

Zástupce Microsoftu poskytl BusinessInsider další, poněkud překvapivé vyjádření ohledně názvu, které do celé věci vnáší nové světlo:

"Jméno, které si přenášíme do příští generace, je jednoduše Xbox. To, co jste viděli na The Game Awards, je zhmotnění daného jména prostřednictvím Xbox Series X".

Jinými slovy, Microsoft chce, aby se o konzoli mluvilo jen coby o Xboxu. To "Series X" je jen takový relativně nepodstatný dovětek, který specifikuje zmíněný model. Až se tedy bude psát o nějaké crossgen hře typu Assassins Creed, bude tam většinou něco jako "Vyjde pro Xbox [tím se myslí ten nový Series X], Xbox One [předešlá generace], PS4, PS5 a PC".

Hráčská veřejnost ani novináři tyto praktiky nemají moc v lásce. Chtějí, aby se název nějak odlišil od předešlé generace, ať je vždy jasné, o čem je řeč, aby nedocházelo ke zbytečným omylům.

Ale to je přesně proti zájmům Microsoftu, který evidentně sází na jediné slovo Xbox a nechce rozmělňovat sílu značky tím, že k ní přidá nějaký přívlastek (navíc takto potřebuje zvýraznit tu zpětnou kompatibilitu). Ostatně není v tomto sám, viz třeba pojmenování iPadů od Apple, též bez bližšího upřesnění, jen že to je "ten nový iPad". Obchody to obvykle řeší tím, že na produktovou stránku přidají do závorky, že jde o model iPadu z roku XY.

Volbou Series X je toto vlastně vyřešené, ač někteří stále nezměnili názor, že to je matoucí kvůli podobnosti s Xbox One X. Nicméně pro Microsoft to je výhodné, že takto má otevřená vrátka do budoucna, kdy může nějaké slabší deriváty či upravené verze pojmenovat například Series E či Series S. Jinak tento styl pojmenování není u něj ničím novým, znám je z označování ovladačů (Xbox Elite Wireless Series 2).

Toto není první fotka konzole, nýbrž je tam jen papírová krabice

Major Nelson jinak upřesnil, že na xboxovou verzi služby Game Pass dorazí Zaklínač 3 přesně 19. prosince, spolu s Pillars of Eternity a pátou epizodou Life is Strange 2.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments