Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Mass Effect 3 až příští rok

A kompletní výsledky prodejnosti i plány EA.

Electronic Arts na noční konferenci pro investory oznámili odklad Mass Effect 3 na období leden-březen 2012. Původně měla tato sci-fi hra vyjít o letošních Vánocích. Ovšem nenaplnění tohoto slibu se stalo veřejným tajemstvím od konání londýnské EA Showcase, kam ani hru nepřivezli ukázat novinářům.

Jedná se zjevně o strategické rozhodnutí, aby se vyhnula přeplněnému předvánočním trhu se Skyrim, Call of Duty, BF3 nebo Uncharted 3. BioWare dnes potvrdili souběžné uvedení Mass Effect 3 pro všechny tři platformy a že na E3 předvedou vlastnosti hry i různé způsoby hraní. "Tvůrčí tým se soustředí na to, aby trojka byla největší a nejlepší hrou série, která překoná očekávání každého z vás," uvedl producent Casey Hudson.

Šéf EA ho doplnil následujícím prohlášením, z nějž možná budou někomu vstávat vlasy hrůzou: "Ray Muzyka z BioWare a jeho tým prošli krok za krokem herní mechanismy tohoto mixu střílečky a RPG. aby oslovili mnohem větší publikum, než jaký měli u prvního a druhého dílu. V tuto značku velmi věříme a úmyslně ji měníme tak, aby mohla dosáhnout vyšších prodejů." Narážka na nově i PS3 verzi a rychle nabytou popularitu série.

Další nový obrázek - s Kaidanem, Shepardem a Liarou

Na finanční konferenci pro investory Electronic Arts zazněla i spousta jiných zajímavostí. Battlefield 3 má o 700 procent (!) více předobjednávek než měl ve stejné době minulý díl Bad Company 2, což nasvědčuje tomu, že opravdu půjde o vážného rivala Call of Duty. Co se týče prodejů letošních her EA, každá z Crysis 2, Dragon Age 2 a Dead Space 2 překonala hranici odbytu dvou milionů kusů, z nichž vesmírnému hororu se dařilo o 40 procent lépe než jedničce. FIFA 11 je teď na 11 milionech, Bad Company 2 na 7 milionech a Hot Pursuit na 5 milionech kusů.

Termín Star Wars: The Old Republic odmítli EA upřesnit, protože prý nechtějí ulehčovat život konkurenci a také čekají na závěry z bety. Každopádně stále počítají s uvedením hry v kalendářním roce 2011 nebo nejzazším lednem 2012. Když se jich analytici zeptali na reakce na probíhající betatest, odpověděli: "Nadšení fanoušků z prvního příběhového a plně namluveného MMO s měsíčním předplatným je obrovské."

A další plány EA? FIFA 12 stihne dorazit ještě v září a NHL 12 bude opět pouze pro konzole. Pro fantasy RPG Kingdoms of Amalur: Reckoning nadále platí 1. čtvrtletí 2012 a ze čtyř nových (zatím neohlášených) sportovních her od EA Sports, plánovaných na zimu, bude pouze jediná i pro osobní počítače. Souběžně s plnohodnotnými verzemi vzniknou i mobilní odnože Battlefield 3, NFS: The Run a Mass Effect 3. Tyto série, spolu s pravidelným pokračováním Dragon Age a The Sims, nazývají EA "celoročním byznysem". Na E3 mají být ohlášeny dvě až tři nové herní značky.

Tržby EA zůstaly v podstatě stejné, zato jejich ztráta se snížila (z 677 milionů dolarů na 276) a zisk zvýšil (z 30 na 151) ve srovnání s předešlým fiskálním rokem, což je pozitivní zpráva. Vzrostly jim příjmy z digitální distribuce dvojnásobně oproti zbytku herního průmyslu.

Nový artwork - obrázky z dopoledne zde: http://is.gd/E8Td1G

"V příštích letech přetransformujeme EA z firmy o krabicových hrách na firmu s plně integrovaným digitálním a zábavním potenciálem. Zákazníci se totiž změnili. Z 200 milionů hráčů na konzolích se stalo 1,5 miliardy zákazníků na různých mobilních zařízeních či sociálních sítích. Jsme jediná herní společnost, která bere tuto velkou příležitost za pačesy a staví na různých obchodních modelech. Chceme vnímat hry jako službu a EA jako platormu," uzavřel John Riccitiello konferenci.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

Battlefield 3

PS3, Xbox 360, PC, Nintendo 3DS

FIFA 12

Android, PS3, Xbox 360, Nintendo Wii, PSP, PC, Nintendo 3DS, Nintendo DS

See 3 more

Mass Effect 3

PS3, Xbox 360, Nintendo Wii U, PC

Need for Speed: The Run

PS3, Xbox 360, Nintendo Wii, PC, Nintendo 3DS

Related topics
About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments