Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Nejsilnější nevánoční čtvrtletí pro Xbox, který si dle šéfa Microsoftu ukousl větší podíl na trhu

Mimořádné výsledky. A co budoucnost?

Analytici jako Mat Piscatella z NPD k tomu dodávají, že všem konzolím se v březnu v USA dařilo, ale některé byly ovlivněny nedostatkem kusů více než jiné (čímž se myslí PlayStation 5).

Následující data vypovídají hlavně o tom, jak to vypadá, když se některá z nextgen konzolí stane snadno sehnatelnou, po dlouhém období nedostatku kusů:

Herní divize Microsoftu zaznamenala nejlepší zimu (úvodní tři měsíce roku) všech dob i nejlepší nevánoční čtvrtletí, co se týče tržeb.

Se svým komentářům dokonce přispěchal i předseda představenstva Satya Nadella, což nebývá zvykem a jen to dokládá výjimečnost dosažených výsledků:

"Xbox Series X a S získali větší podíl na globálním trhu a to trvá už po uplynulé dvě čtvrtletí (od října 2021 do března 2022). Šlo o nejlépe prodávané nové konzole v USA, Kanadě, Velké Británii a také v západní Evropě".

Tržby z hraní stouply o 6 procent, z obsahu a služeb o 4 procenta (navzdory silnému období před rokem) díky růstu Game Passu a exkluzivit z vlastní stáje. Tržby z hardwaru šly také nahoru o značných 14 procent (překonalo interní odhady), za což se vděčí pokračujícímu velkému zájmu o Xbox Series X a S. Jejich skladová dostupnost prý byla větší než před rokem.

Co se týče cloudového hraní na Xboxu, celkově ho prý zkusilo už přes 10 milionu lidí a služba byla rozšířena do čtyř dalších zemí.

Zajímavé jsou i statistiky používání Xbox Game Pass: v uplynulých 12 měsících šel počet odehraných hodin uživateli nahoru o 45 procent (na celkové miliardy hodin). Výnosy z herního Azure stouply v tomto fiskálním roce o 66 procent.

Výhled do budoucna ovšem tak optimistický není: Analytici předpovídají, že kvůli nynější situaci v Číně s četnými lockdowny a politice nulové tolerance vůči koronaviru nastane na jaře horší situace s dostupností hardwarových komponent a zásobováním, takže 2. čtvrtletí letošního roku pro konzole prý tak dobře nedopadne.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments