Skip to main content

Rozhovor s ConQuestem o Nintendu 3DS

O startu handheldu, boji s mobily, hrách a jejich ceně.

Eurogamer: Přibližte čtenářům na úvod, v čem je 3DS zajímavé, v čem je revoluční, jaké všechny způsoby využití nabízí a co považujete za jeho nejlepší funkci či přednost?

Josef Kantor, ředitel společnosti ConQuest, výhradního distributora produktů Nintenda v ČR: Nintendo 3DS (správně se má označovat pouze ve spojení se slovem Nintendo) nabízí jako jediná přenosná videoherní konzole možnost sledování obrazu ve 3D, a to bez brýlí. Navíc Nintendo přináší pro fanoušky přenosných konzolí mnoho novinek: dva jemnější displeje, kruhový ovladač (joypad) pro lepší ovládání v rozmezí 360 stupňů, vestavěný pohybový senzor a gyroskop, celkem 3 fotoaparáty, zabudovaný software (Mii Maker pro vytváření Mííček z fotografie, Activity Log uchovávající informace o všem, co s konzolí děláte, 3D Sound pro nahrávání zvuku, AR Games umožňující přidávat do reálného světa před vašima očima různé předměty, postavy atd.).

Nintendo 3DS také přináší nové funkce SpotPass (automatické stahování obsahu) a StreetPass (umožňuje výměnu dat v okamžiku, kdy se potkají dva lidé se zapnutými a zavřenými Nintendy 3DS). Internetový prohlížeč bude k dispozici v květnu po update firmware.

Uvedení na trh

Jak to je s dostupností Nintenda 3DS v ČR? Byl v první várce dostatek kusů pro uspokojení zdejší poptávky - nebude se opakovat situace s uvedením Kinectu v ČR, kdy sem dorazilo minimum kusů? Nestane se zase, že sem přijdou postupem času jen nějaké zbytky, které se neprodaly v západní Evropě?

První dodávka je rozebrána, ale máme zajištěny postupné dodávky po datu vydání, takže věříme, že by s dodávkami neměl být větší problém. Uvedení konzole na trh jsme plánovali s dostatečným předstihem. Nintendo 3DS je v prodeji od pátku 25. března 2011, Nintendo Europe si zakládá na dodržení releasu, takto jsme tedy směřovali dodávky na obchody.

Když cenu přístroje necháváte na obchodnících a jejich marži, jaká je podle vašich zjištění nejrozšířenější cena?

Pohledem na weby našich zákazníků a prohlídkou jejich ceníků odhadujeme, že se průměrná cena pohybuje okolo 6.600 Kč včetně DPH. Někteří prodejci dokonce nabízejí i slevové kupóny na hry, takže lze Nintendo 3DS pořídit dokonce za cenu již okolo 6.000 Kč.

Do konce roku dodáme na trh 30-40 tisíc kusů Nintenda 3DS.

Josef Kantor, ředitel ConQuestu

Na britském Amazonu bylo 3DS nejvíce předobjednávanou konzolí v historii. Jaké zatím máte v tomto směru ohlasy od českých obchodů ohledně zájmu o 3DS? Nechcete-li zveřejnit přesná čísla, můžete prosím poskytnout alespoň procentuální srovnání se startem DS, DSi nebo Wii v ČR?

V České republice se zatím nestojí stometrové fronty na nové konzole, ale i tak očekáváme, že Nintendo 3DS bude naše nejúspešnější konzole, co se týče uvedení na trh. Do konce roku plánujeme dodat na český trh přibližně 30 až 40 tisíc kusů konzolí Nintendo 3DS (pesimistická/optimistická varianta).

Na koho vlastně 3DS nejvíce cílí, pro koho je určeno, kdo je ideální cílová skupina?

Nintendo 3DS má velmi široké spektrum zákazníků. Kromě kluků milujících hry jsou to děvčata, která si užijí zábavu s Nintendogs. Pak jsou to senioři, který se zabaví u Brain trainingu. A samozřejmě rodiny a vůbec všichni v produktivním věku.

Bude handheld provázet nějaká všude viditelná reklamní kampaň, jako v případě Wii nebo Wii Fit?

Reklamní kampaň bude veliká, ovšem necílíme jí pouze na datum vydání, ale rozkládáme ji až do konce roku, takže o Nintendu 3DS určitě uslyšíte z různých mediálních kanálů, samozřejmě včetně Eurogameru :) Budeme se koncentrovat hlavně na prezentace a připravujeme rovněž TV kampaň během dubna a května.

Britská reklama na Nintendo 3DS

Vliv japonské katastrofy

Ovlivnila už situace v Japonsku nějak přímo start Nintenda 3DS v Evropě? Pociťujete vliv zemětřesení a tsunami např. při komunikaci s Nintendem nebo expedici her do ČR?

Situace v Japonsku nikterak neovlivňuje dodávky do Evropy. Konzole se kompletují v Číně a zásilky do Evropy se nezasílají přes Japonsko. Z informace od Nintenda vyplývá, že zemětřesení nepoškodilo centrálu v Kjótu ani další provozy v Japonsku. Obchodní operace včetně budoucích dodávek zboží nebyly narušeny. Nintendo věnovalo 300 miliónů jenů obětem zemětřesení.

Jen tak mimochodem pro zajímavost - jak dlouhou cestu musí vlastně 3DS urazit, než se dostane z výrobní továrny v Číně až na pulty českého obchodu?

Konzole se dopravují z Číny do Evropy lodí a poté se centrálně distribuují z Frankfurtu do jednotlivých evropských zemí. Dodací lhůta na konzole je 3-4 měsíce ode dne objednávky, což vyžaduje pečlivé plánování, hlavně před vánoční sezónou.

Vyostřená konkurence na poli přenosných zařízení pro hry

Myslíte si, že mají v současné době ještě podobné handheldy jako Nintendo 3DS nebo podzimní Sony NGP šanci k proražení při masovém rozšíření výkonných mobilních telefonů typu iPhone a spoustě kvalitních, často dost levných her ke stažení z AppStore? Pokud lidé nechtějí s sebou tahat dva přístroje, co jim 3DS může nabídnout lepšího a vnímáte vy osobně rozmach mobilních her jako riziko pro Nintendo, jako to vnímá jeho šéf Satoru Iwata?

Mobilní hry jsou jen hříčky na pár desítek minut a srovnávat je se Zeldou je troufalé.

Josef Kantor, ředitel ConQuestu

Já bych to slovo „kvalitní" mobilní hry používal velice opatrně. Ano, mobilní hry jsou levné, ale taky špatně ovladatelné a ve většině případů jsou to hříčky na pár desítek minut. Srovnávat je s hrami typu Legend of Zelda: Spirit Tracks je přinejmenším troufalé. A to nemluvím o tom, že na trhu je spousta výkonově nekompatibilních telefonů, taže vývoj už není tak jednoduchý, jak býval.

A co může Nintendo 3DS nabídnout oproti mobilním telefonům? Především obraz ve 3D, kvalitní a dobře ovladatelné hry a spoustu dalších služeb jako Street pass, Mii Market a další. Nintendo 3DS se skutečně nedá s žádným telefonem srovnat, fakticky se dá říci, že jediné, co 3DS neumí, je telefonovat :)

iPhone/iPad by neprorazil, nebýt obchodů Apple Store po celém světě. Zážitek s 3DS je ještě mnohem hůře marketingově uchopitelný, když se třetí rozměr nedá pořádně ukázat. Takže kde všude budou mít potenciální zájemci šanci vyzkoušet si handheld na vlastní kůži na stojanech atd.?

Samozřejmě chápeme, že 3D obraz se velmi těžko prezentuje v tisku nebo televizi, proto budou mít zákazníci možnost si 3DS vyzkoušet, jak ve většině větších obchodů, tak hlavně během naší jarní roadshow po České republice, o níž najdete více informací na webu mojenintendo.cz. Nintendo 3DS budeme prezentovat po celý rok, jak u našich zákazníků a v obchodních centrech, tak i na různých akcích, teď si například můžete Nintendo 3DS vyzkoušet na Febio festu, v létě na hudebních festivalech atd.

Viditelnost 3D a výdrž baterie

Josef Kantor na cestách.

Máte nějaké oficiální statistiky, kolik procent lidí třetí rozměr u 3DS nevidí? Je větší pravděpodobnost třeba u lidí používajících brýle?

Hráč ke hraní potřebuje nejenom vidět, ale zejména vidět na obě oči. Pokud například uživatel nemá na jednom z očí zkorigované dioptrie, může mít sice subjektivní pocit, že dobře vidí, ale při hraní nemusí vidět prostorově. Nemáme k dispozici žádnou statistiku očních vad v České republice.

Co říkáte na dřívější poznatky novinářů na internetu (Kotaku atd.), kteří tvrdí, že zapnuté 3D u Nintenda 3DS má značný vliv na výdrž baterie a doporučují ho proto vypnout nebo tento efekt ztlumit? Máte s tím osobní zkušenost?

Výdrž baterie je 3-5 hodin v případě hraní Nintendo 3DS her, 5-8 hodin v případě hraní Nintendo DS her. Já mám Nintendo 3DS doma od minulé soboty. Moje osobní zkušenost je taková, že po cca třech hodinách hraní Shadow Wars 3D byla baterie na 50%.

Jaké internetové služby budou od začátku pro majitele 3DS z řad obyvatel ČR dostupné? Je nějaká šance, že si v dohledné době užijí např. streamovaná 3D videa jako Američané, nebo to je spíš vyloučeno?

Nintendo uzavřelo řadu partnerství, například s Eurosportem, k dispozici budou postupně 3D sportovní videa. Partnerství s Aardman Animations přinese krátká 3D videa z originální série Shaun the Sheep. Co se týče dalších partnerství, zatím o tom nemůžeme hovořit, v plánu je je toho ale opravdu hodně.

Sestřih startovních her pro 3DS

Hry pro Nintendo 3DS

Nintendo 3DS bude mít historicky nejsilnější podporu third-party vydavatelů.

Josef Kantor, ředitel ConQuestu

Které hry jsou u nás k dostání v první vlně a které dorazí později?

V první vlně se přímo od Nintenda můžete těšit na legendární Nintendogs ve 3D, ke kterým tentokrát přibyly i kočičky. Dále pak Pilot Wings Resort a Super Street Fighter. UbiSoft vydává na start hned 4 hry: Asphalt 3D, Splinter Cell, Ghost Recon: Shadow Wars a Raymana, a o týden později James Noir's Hollywood Crimes 3D a Rabbits 3D. Sega vydává klasiku, titul Super Monkey Ball.

Co by mělo být tím hlavním trhákem na podzim? Bude podle vás existovat silná podpora od third-party vývojářů, aby i oni vyvinuli kvalitní hry a neopakoval se problém např. Wiička, kde se prodejně i u kritiků nejvíce ujaly většinou jen ty hry přímo od Nintenda?

Nintendo 3DS bude mít historicky nejsilnější podporu third-party vydavatelů. Co máme informace, ve vývoji je více než 200 titulů. Trhákem budou určitě hry Metal Gear Solid: Snake Eater 3D, Resident Evil: Relevations, Assasin's Creed: Lost Legacy, Sonic 3DS. Square-Enix chystá velkou podporu 3DS – Final Fantasy, Dragon Quest, Kingdom Hearts... Nintendo letos vydá remake The Legend of Zelda: Ocarina of Time, v přípravě je nový Professor Layton and Mask of Miracle, Kid Icarus: Uprising, Paper Mario, Star Fox, Mario Kart, Animal Crossing a spousta dalších her... (článek o těch nejnadějnějších).

Jelikož předpokládáme, že jste si vyzkoušel většinu her na různých prezentacích pro obchodní partnery atd., co z vaší osobní zkušenosti považujete za nejlepší startovní hru pro 3DS a čím si to zasloužila?

Minulý víkend jsem strávil hlavně u Pilot Wings, což je hra opravdu pro všechny věkové kategorie, tu bych doporučoval. Nintendogs+Cats vypadají taky moc pěkně, ty mi ale zabavila manželka :) A ač na bojovky moc nejsem, Street Fighter je taky skvělá zábava. Mým osobním favoritem je ale tahová strategie od UbiSoftu - Tom Clancy's Ghost Recon: Shadow Wars 3D.

Jsou hry pro 3DS regionálně zamčené, např. pro objednání z USA?

Ano, stejně jako Wii hry jsou i 3DS hry regionálně zamčené.

Příliš vysoká cena her i přístroje?

Ceny her pro Nintendo 3DS jsou adekvátní a nečekáme jejich snížení.

Josef Kantor, ředitel ConQuestu

Řada lidí se pozastavuje nad cenou 3DS her (u nás stojí každá 1200-1300 Kč), která je skoro stejně vysoká jako u nových her pro PS3/X360/PC, ale přitom asi jde o méně datově náročné a nákladné hry nebo často to jsou "jen" konverze známých sérií. Co byste jim na tuto námitku odpověděl, jak byste jim to vysvětlil? Dá se podle vašeho názoru čekat, že Nintendo časem vyměkne a stanoví hladinu trochu níže?

Dovolil bych si poopravit vaši otázku. Doporučená maloobchodní cena AAA nextgenových her se pohybuje kolem 1 600 Kč, na PC kolem 1 200 Kč. Cena 3DS her je také okolo 1 200 Kč, což je standardní cena, za kterou se prodávají novinky na starší Nintendo DS. Nintendo 3DS je nová technologie, ceny her jsou adekvátní. Neočekáváme, že by Nintendo v budoucnu snižovalo cenu svých her.

Neuzrál už podle vás čas na prodej velkých 3DS her jen skrze digitální distribuci na způsob AppStore - není cartridge už poněkud přežitkem, když do příští generace Xboxu a PlayStation se uvažuje o absenci fyzických médií? A budou vlastně ty velké hry sehnatelné (stáhnutelné) oficiálně i z internetu, nebo lidí pro ně musí pořád dojít do obchodů (nebo objednat z online-shopů)?

Nemyslím si, že uzrál čas pouze na digitální distribuci, dle mého názoru je to hudba ne zrovna blízké budoucnosti. Skutečné hry si hráči pořád raději kupují v krabičce. Hry jsou velký byznys, vydavatelé potřebují obchody a naopak, opravdu si nemyslím si, že se to rychle změní. A vlastně, opravdu to zákazníci chtějí? Jak to asi bude vypadat, když bude jeden monopolní online obchod na vybrané platformě? Ať pak hráči zapomenou na slevy a výprodeje her.

S jedním monopolním online obchodem by hráči museli zapomenout na slevy.

Josef Kantor, ředitel ConQuestu

Nespatřujete trochu problém i v ceně samotného handheldu (jen jeho součástky prý stojí 1700 Kč), která může úspěch 3DS navzdory revolučnosti 3D bez brýlí u nás poněkud ohrozit? Nebojíte se, že takovou cenu za něj v ČR dají jen skalní fanoušci Nintenda v den D, a zda pak nenastane prudký propad?

Myslím si, že cena Nintenda 3DS je naprosto adekvátní tomu, co nabízí. Je to novinka, nabízí 3D obraz bez brýlí, skvělé hry a propadu prodejů se opravdu nebojím.

Rozbalování Nintenda 3DS

Jak byste jako dlouholetý oficiální distributor komentoval nedávnou analýzu trhu MCV ve Střední Evropě, podle níž má být v ČR, SR, Polsku a Maďarsku prodáno jen 40 tisíc kusů předešlého DS a 75 tisíc Wii?

Můžeme komentovat pouze prodeje Nintenda a to jen v České republice. Pokud odečtene prodejní výsledky Střední Evropy o prodeje v České republice, pak docházíme k závěru, že zákazníci v Polsku, Maďarsku a Slovensku konzole do obchodů spíše přináší, namísto aby se v těchto regionech prodávalo. Uvedená zpráva tedy východní Evropu zásadně podceňuje.

Chcete na závěr něco vzkázat těm, kdo uvažují o koupi 3DS?

Vstupte do světa 3D a otevřete oči nové technologii.

Recenze přístroje Nintendo 3DS a startovních her bude na Eurogameru publikována v průběhu tohoto týdne.

Read this next