If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Někteří tvůrci STALKER 2 se možná přesunou do ČR, další zase budou pracovat na dálku z jiných zemí

Kvůli válce na Ukrajině.

Válka na Ukrajině dnes trvá už přesně měsíc. Jak je všeobecně známo, mnoho západních herních firem přestěhovalo své zaměstnance a jejich rodiny do okolních zemí (vyplatilo jim i předčasně budoucí mzdu), odkud pokud možno operují na dálku, kdy se teď naplno zužitkují zkušenosti získané při pandemii koronaviru.

Týká se to logicky i studií, která měla čistě ukrajinský původ, jako třeba Frogwares či 4A Games, protože z bombardovaného Kyjeva se už v klidu pracovat nedá, resp. řeší se tam úplně jiné starosti. A tak se někteří vývojáři rozprchli částečně do Polska, částečně do Maďarska, Rumunska, Slovenska a samozřejmě ze své únikové cesty západním směrem nevynechali ani Českou republiku...

Tvůrci pozastaveného STALKER 2 z GSC GameWorld zatím oficiálně přesun do naší země nepotvrdili ani neoznámili, to zřejmě bude ještě běh na dlouhou trať, pokud se tak vůbec stane. Šíří se kolem toho spousta dezinformací na sociálních sítích, které jsou vzápětí tím samým zdrojem popřeny, změněny atd.

Ve spolupráci se svými kolegy z ČR nicméně ukrajinští autoři radioaktivního akčního RPG rozhodili sítě a sondují, jak to funguje se založením firmy, jaké podmínky u nás v tomto směru panují, zda je lepší být v Brně či v Praze, kolik stojí síť, servery či motion capture. Pomocnou ruku podala také Asociace herních vývojářů v čele s Pavlem Barákem či Herni Klastr, leč nutno dodat, že pomoc státu hernímu vývoji (včetně dotací a podpory specializovaného vzdělání) je zde stále mnohem horší než v jiných zemích.

Jak to celé dopadne, to se teprve uvidí časem a je předčasné dělat jakékoli závěry. Každopádně čím dál více studií v současnosti pracuje na dálku a sídlo či právní zakotvení bývá pouze formalitou, takže STALKER 2 by ani v budoucnu nemohl být nazván českou hrou, nehledě na pochopitelný vlastenecký postoj proti ruské okupaci.

Nedávné jsme psali, že v Rusku nikdy nevyjde, změnil svůj podtitul a že je jasné, že nestihne být dokončen pro letošní prosinec.

Sign in and unlock a world of features

Get access to commenting, homepage personalisation, newsletters, and more!

In this article

S.T.A.L.K.E.R. 2

Video Game

About the Author
Jan Doskocil avatar

Jan Doskocil

EG.cz Managing Director

Comments