Skip to main content

Ruská invaze na Ukrajinu ohrožuje STALKER 2, reagují i další tamní studia

Z Polska zase přispějí Červenému kříži.

Po včera zahájeném bezprecedentním útoku Ruska na sousední nezávislou zemi je víceméně jasné, že STALKER 2: Heart of Chernobyl nebude schopen dorazit letos v prosinci. Ale to momentálně trápí málokoho, nikdo to nebude nikomu vyčítat a je to naprosto podružným problémem, protože se dějí mnohem horší události ohrožující celou budoucnost...

Ukrajina je i díky tamní levné pracovní síle a šikovným programátorům domovem nejen podpůrným studiím UbiSoftu (v Kyjevě a Oděse) či pro méně známý outsourcing velkým hráčům (kteří museli v minulých týdnech narychlo osobně řešit uzavření tamních poboček), ale vděčíme ji za celou řadu áčkových titulů od špičkových vývojářů.

Jediní, kteří se zatím k nastalé krizi po bombardování mnoha měst nevyjádřili, jsou tvůrci série Metro ze 4A Games (Exodus nedávno pokořilo hranici šesti milionu kusů), možná i kvůli jejich částečnému přestěhování na Maltu (?).

Naopak GSC GameWorld jsou na Twitteru hodně slyšet: "Naše země se vzbudila se zvuky explozí a střelby ze zbraní, ale je odhodlána bránit svou svobodu, zůstává silná a připravená na cokoliv."

Studio za STALKER 2, které má v Kyjevě asi 300 zaměstnanců, vyzvalo celou herní branži k finančnímu příspěvku ukrajinským ozbrojeným silám. Uvedlo, že navzdory bolesti, smrti, válce, obavám a nelidskému utrpení Ukrajina dokáže přežít, jako tomu tak vždy bylo.

Ozvali se také ukrajinští Frogwares, autoři adventur Sherlock Holmes či The Sinking City: "Jsme mírumilovná země, nikdy jsme nikoho nenapadli ani nikomu nevyhrožovali. Vzhledem k nastalé situaci bude ovlivněna naše práce a naše životy mohou být zmařeny. Nedokážeme se smířit s tím, že Rusové napadli naši domovinu a popírají suverenitu Ukrajiny. Vyzýváme všechny, aby donutili Putina stáhnout své jednotky."

Potichu nezůstali ani Vostok Games sídlící též v Kyjevě, kteří vytvořili F2P Survarium. Nahodili pouze ukrajinskou vlajku a tag, abychom stáli po jejich boku.

Na naprosto neuvěřitelný vývoj událostí se nemohli dívat ani polští 11bit Studios, kteří se rozhodli věnovat veškerý zisk z válečné hry This War of Mine i DLC ukrajinskému Červenému kříži (po celý příští týden ze všech prodejních platforem a obchodů).

Read this next