If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Square Enix hrozí vývojáři

Soud kvůli Carmageddonu?

Jde vlastně o nicotnou kauzu, ale o něčem přesto vypovídá: Square Enix coby dnešní držitelé ochranné značky Carmageddon poslali výstrahu amatérskému vývojáři, který podle téhle legendární závodní řežby zadarmo vydal svoji hru. A to navzdory tomu, že původní Carmageddon je třináct let po svém vydání už nedostupný a jinak než nelegálně ho dnes neseženete.

Amatérský vývojář vystupující pod jménem 1AM Studios na svých stránkách poskytl přepis varovného dopisu od Square: "Vaše činy nám už teď způsobily notnou škodu a budou i nadále poškozovat copyright Square Enix, pokud s nimi nepřestanete. Jistě chápete, že něco takového nemůžeme dopustit."

Firma proto požaduje, aby 1AM svoji vlastní hru přestal vyvíjet a stáhl ji z internetu. Ovšem vývojář jde na to jinudy: přejmenoval hru na OpenC1, znovu otevřel její kód a jakmile z něj prý vyndá všechny odkazy na původní Carmageddon, znovu titul nahodí zdarma na internet.

"Kód OpenCD1 je MÝM vlastnictvím a Square Enix nemá nad žádnou jeho částí kontrolu ani copyright. Mám absolutní právo na to, abych si se svoji prací nakládal tak, jak se mi zlíbí," napsal celkem právoplatně rozhořčený 1AM.

Netřeba dodávat, že tahle kauza zvlášť ve světle poslední hry od Square (tedy tragicky nedodělaného Final Fantasy XIV, za které se firma musí omlouvat na každém kroku) na vydavatele vrhá obvzlášť špatné světlo. Tudy si na evropském trhu Square fanoušky rozhodně nezíská. Ne každý to ale řeší stejně: Gearbox třeba čerstvě posvětil fanouškovský remake Duke Nukema 3D a nezávisle na něm zároveň vyvíjí plnohodnotné pokračování pod názvem DNF. Jediné, co by tak krok Square ještě mohlo objasnit, by bylo oznámení nového Carmageddonu - ale tomu zatím bohužel nic nenasvědčuje.

Tagged With

Comments