Skip to main content
If you click on a link and make a purchase we may receive a small commission. Read our editorial policy.

Vláda odřízla od Steamu a Epicu na 270 milionu lidí

Blokace herních služeb.

Nás se to netýká, spíš to je pouze taková kuriozita ze světa, abychom si uvědomili, jak se vlastně máme u nás dobře, když se tu takové kroky většinou nedějí.

Indonéská vláda se o víkendu rozhodla, že zablokuje veškeré internetové služby a weby, které se nezaregistrovaly do nového programu pro kontrolu internetu.

Ve výsledku to znamená, že 270 milionů obyvatel této asijské rozvojové země přišlo o přístup k mnoha herním službám, jako je Steam, Epic Games Store, stejně tak k digitálním platformám od EA, UbiSoftu či Nintendo Online. Jde to ovšem obejít přes VPN.

Tamní ministr pro internetové technologie prohlásil, že je potřeba dodržovat přísné zákony. A vše, co se jeví nezákonně, musí být z dané platformy či poskytovatele hostingu odstraněno nejpozději do 24 hodin, nebo dokonce do 4 hodin, když to je extra urgentní materiál.

Mezinárodní společnosti měly čas do 27. července, aby se do programu přihlásily přes Kominfo, ale mnohé z nich tak dosud neučinily, což vyústilo ve zmíněnou blokaci. Týká se to tedy i služeb jako PayPal či Yahoo, jelikož byly zablokovány u indonéských poskytovatelů připojení. PayPal tedy později aspoň umožnil uživatelům vybrat peníze. Naopak Google, Roblox či Riot Games (autoři League of Legends a Valorant) se podvolily a přihlásily.

Human Rights Watch s tímto zásadně nesouhlasí, když říkají, že nový zákon dává úřadům přehnaně velké pravomoci k regulaci online obsahu, přístupu k uživatelským datům a že příliš penalizuje společnosti, které tomu nevyhoví.

Pro zajímavost, Indonésie je třetí nejpočetnější populací na Facebooku a čtvrtým nejvíce lidnatým státem na Zemi.

Read this next