GLOSA: Proč si nekoupím Switch ani jako fanoušek Nintenda

Pavel Oreški komentuje dnešní události.

Nintendo Switch byl dnes podrobně představen. Nařídil jsem si budík na 4:50 a plánoval, že se budu na živý přenos dívat od začátku. Nakonec jsem zaspal a přišel o prvních dvacet minut. Nicméně jsem celý den sledoval dodatečné zpravodajství a všechno, co se kolem Nintendo Switch řeklo a napsalo, jsem si nechal pořádně projít hlavou.

Hardware: O železe jsme se příliš nedozvěděli a tak můžeme nadále spekulovat, jak výkonné bude. Asi nejblíže k pravdě byli kolegové z Digital Foundry, že je to asi na úrovni Nvidia Shield tabletu. Což znamená, že se nevyrovná PS4 Pro, ani PS4, možná se přiblíží k Xbox One, i když asi ani s ním se nebude moci přímo rovnat.

Doslova tragických je 32 GB vnitřní paměti, tedy to samé, co mělo Wii U, s možností přidat až 256 GB SD kartu. To je sice pěkné a na ní už se pár her vejde, ale také stojí třetinu toho, co celý Switch. Displej je dle dojmů kolegů z Anglie parádní, tablet tak akorát veliký a navíc prý působí docela luxusně.

Co se mi osobně hodně líbí, jsou Joy-con ovladače. Hlavně kvůli tomu, že když si koupíte základní model, máte okamžitě dva ovladače pro lokální multiplayer a k tomu Grip, což je něco jako pro ovladač. To se mi fakt líbí. Navíc Joy-cony prý parádně snímají pohyb, mají zmíněné vychytané vibrace a tak dále. Jasně, většina z vás pohybové ovládání nesnáší, ale pro rodinnou zábavu není nic lepšího.

No a nakonec je tu celý koncept domácí a zároveň přenosné konzole. Přepínání z hraní na televizi na menší tablet prý funguje v podstatě tak, jak je prezentováno. Pro mě jasná výhoda, protože posledních pár let nejraději prostě pařím z postele. Po hardwarové stránce pro mě zkrátka Switch není zklamání, naopak se mi tenhle koncept hodně zamlouvá.

1

Hry: Nejprve bych chtěl začít těmi, které se mi na Nintendo Switch líbí. Je to pochopitelně Zelda, jenže ta ale vyjde i na Wii U. Nový Mario je povinnost, přeci jen poslední plnohodnotný díl vyšel před více než třemi lety. No More Heroes byla parádní sekačka od úchyláka Suda51 a prostě se na ní moc těším. Docela se mi pod kůži dostala i úchylárna jménem Arms.

Ale ouvej, to je vlastně všechno. V druhé řadě stojí tituly, které osloví jednu skupinu hráčů, ale už ne druhou. Splatoon 2 je zajímavá střílečka, ale mám z ní pocit, jako by šlo spíše o předělávku prvního dílu s pár mapami a drobnými vylepšeními. To samé v bledě modrém je Mario Kart 8 Deluxe, Steep, Minecraft nebo Skyrim.

Když se na to podíváme ještě přísněji, tak na uvedení konzole bude 3. března připraveno jen 5 her, do jednoho měsíce se počet rozmnoží na 8, v létě jich bude 11 a do konce roku je zatím oficiálně plánováno 23 her. A to si ještě vzpomeňme na tradiční zvyk Nintenda odkládat své největší klenoty o několik měsíců až let a nabídka her na Switch najednou působí naprosto tragicky a nelze se ubránit deja-vu s Wii U a 3DS. Tedy téměř nulová podpora third-party vývojářů a mezitím klenoty od Nintenda. V tomhle směru se tedy nic nezměnilo. Můžeme jen čekat na zázrak na E3, ale na to si teď nevsadím.

Cena: Největším problémem Nintendo Switch jsou ceny. Po celodenní úvaze mi nepřijde osm tisíc za domácí a zároveň přenosnou konzoli, dva ovladače + zařízení, které z nich udělá jeden skoro "Pro" ovladač, až tak moc. Tady bych problém neviděl...

2

Jenže jakmile se podíváte na ceny příslušenství, nelze říci nic jiného, než že jde o zlodějinu. Osmdesát dolarů za další pár Joy-conů? Můžeme se chlácholit, že si tím vlastně dokoupíte další dva ovladače, ale pro plnohodnotné hraní Arms ve dvou prostě potřebujete další pár. (+ 80$). Pro Controller za sedmdesát dolarů? No jen doufám, že bude fungovat můj Wii U Pro Controller. Plastová krabička na Joy-cony s přídavnou baterkou za třicet?

To máte za základní výbavu 300 + 80 + 30 = 410 dolarů, navíc bez jakýchkoli her. A ještě musíte doufat, že Joy-cony v Gripu budu stejně pohodlné jako Pro Controller, jinak si připravte dalších 70 dolarů navíc. Někoho štvou i ceny her. Jasně, pokud máte Mario Kart 8 pro Wii U, platit za podobnou verzi plnou cenu vypadá divně. Na druhou stranu, nikdo váš nenutí si kupovat vylepšené edice starších her, tak jako vás nenutí si je kupovat na PS4 nebo X1. Nicméně 60 dolarů za Zeldu nebo Maria je přece normální, když je to váš šálek čaje, ne?

Platba za hraní online s tím, že budu mít na měsíc půjčenou nějakou starší Nintendo hru, kterou jsem si již na Wii, Wii U a 3DS 3x koupil? Nenechte se vysmát a opět jen doufám, že Nintendo své uvažování změní. Jó, kdyby dalo do placu celý svůj katalog alespoň z NES a SNES, tak se platba za online dá tolerovat.

Chápu, že za online multiplayer se v dnešní době na konzolích platí, ale to by na Switch musely vycházet hry jako Battlefield, Titanfall, Call of Duty, NHL, Project CARS nebo F1. Za co budeme tedy platit? Za hraní Splatoon, Fifa a Minecraftu? Uff.

Výsledek? Ačkoliv internet Nintendo Switch nešetří, předobjednávky jsou prý již často rozebrané. Platí to třeba pro Amazon UK, ale kdo ví, kolik kusů měly obchody k předobjednávkám k dispozici. Na Switch se prostě můžete dívat buď jako na totálně předraženou nevýkonnou domácí konzoli nebo na horší domácí konzoli, ale s parádně výkonným handheldem zdarma a s možností hrát jedinečné hry od Nintenda. Myslím, že někdy v budoucnu si Switch pořídím, hlavně díky tomu, že má pěkný rodičovský zámek a Nintendo prostě je "family friendly". A to je pro mě v tuto životní etapu podstatné. Co lepšího dát do auta dětem na dlouhé cesty?

Sice budu lidem závidět, že mohou hrát v březnu Zeldu pěkně v posteli, ale za jednu hru a k ní nutnou konzoli téměř deset tisíc korun nevyhodím ani jako skalní fanoušek Nintenda. Však jistě bude časem zlevňovat, vzpomeňme si na 3DS.

Reklama

Přeskočit na komentáře (5)

O autorovi

Pavel Oreški

Pavel Oreški

Redaktor

Čas s hrami už počítám na dekády, neodmítám žádný žánr, zajímá mě hratelnost a originalita.

Související obsah

Oznámení World War Z: Aftermath

+ trailer, info, obrázky.

SOUHRN: Ostatní trailery a ohlášené hry od UbiSoftu

Animák Rainbow Six, DLC Watch Dogs, Rocksmith+, Just Dance 2022, Mario a Rabbits...

Hra Avatar po mnoha letech ožívá ve Frontiers of Pandora

+ nové info, podtitul, cílení a termín.

Godfall míří na PlayStation 4

+ rozšíření Fire and Darkness.

Také na webu...

Godfall míří na PlayStation 4

+ rozšíření Fire and Darkness.

První screenshoty F1 2021

Na poslední generaci EGO enginu.

OČEKÁVÁME v neděli 19:00 - vysílání Xboxu a Bethesdy, pak Square Enix

Uvnitř všechny streamy + teaser s pár vteřinami z Battlefield 2042.

Oznámení World War Z: Aftermath

+ trailer, info, obrázky.

- komentáře (5)

Po 30 dnech od publikování článku se diskuse automaticky zavírají, ale v rozpravě můžete pokračovat v našem fóru!

Schovat komentáře s nízkým hodnocením
Pořadí
Vlákna